Citat:
Ursprungligen postat av
spruttis
Tack för svar och uppmuntrande ord!
Jag är väl egentligen lite rädd för att lägga på mig vikt som inte är muskler, därav jag hållit nere lite på kolhydrater. Om jag hade käkat mer kolhydrater hade jag kanske inte tappat fett samtidigt som jag ökar muskler?
Ska ta med mig ditt tips om att börja skriva upp det jag äter så man har det på papper!
Kolhydrater i sig gör inte att du magiskt kommer lägga på dig fett. Det är enbart det totala kaloriintaget som är intressant. Efter ett hårt gympass behöver man även fylla på glykogendepåerna för optimal muskeluppbyggnad, detta görs med kolhydrater. Du har dessutom inget extra värde i en enorm konsumtion av protein. Någonstans mellan 1,6-2,2 gram protein per kilo kroppsvikt räcker, mer protein än så ger ingen ökad effekt på muskelbyggandet.
En balanserad kost med protein, kolhydrater samt fett behövs för en fungerande kropp. Exakt vilken macro split som funkar för dig kan du ju experimentera fram men 30% protein, 25% fett och 45% kolhydrater kan nog vara en start. Möjligen kan du dra upp kolhydrater något och ner på fettet en aning, men det är också avhängigt din balansnivå samt vad du vill uppnå i termer av viktuppgång.