2021-11-29, 17:07
  #80005
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av experten10
Du säger det ja. Hur skulle det ens teoretiskt vara "bäst", inte bara "bra", att simpa för det kinesiska kommunistpartiet? Frågan är retorisk. Det finns inget svar på den. Du kanske inbillar dig att Kina-simpande är en ny infallsvinkel. Så är inte fallet. Det pågick en hel del på 60- och 70-talen i Sverige och det gick så långt som att DN:s chefredaktör simpade för Kina på ledarplats. Att överhuvud taget försöka insinera att detta skulle kunna ha varit "bäst för svenskarna" eller att någon sådan motivation funnits är barockt.

Ja, "lobbyn" finns eftersom det är en "lobby". Det är en tautologi. Men vad du försöker göra är att ljuga ihop att det är tack vare "lobbyn" som USA bedriver utrikespolitik som landet gör - och att utgångsläget vore muslim- och Kina-simpande. Detta är, precis som vanligt, inte bara felaktigt utan raka motsatsen till sanningen. Att det är propaganda eller om man så vill "lobbyism" du sysslar med är uppenbart eftersom du inte försöker (du kan för all del inte) försvara något du säger någonsin.

Att Lobbyn finns i Imperiet är väl belagt. Jag ska inte upprepa allt om Lobbyn utan hänvisar endast till forskning som finns.

https://www.youtube.com/watch?v=F-5pAc9Lbfo

Om Lobbyn är 10 procent mindre inflytelserik eller rent av 20 procent mer inflytelserik än vad forskningen visar är väl föremål för debatt. Men att den finns och påverkar Imperiets politik är väl numera i princip klarlagt.

Att Imperiet numera också söker strypa Draken är väl klart. Om Lobbyn söker påverka i en eller annan riktning i den konflikten har jag inte sett uppgifter om.
Citera
2021-11-29, 17:13
  #80006
Medlem
Det finns ju ett tillstånd som kallas afantasi och innebär en oförmåga att visualisera saker, framkalla bilder för sin inre syn. Ett vanligt exempel är att inte kunna föreställa sig saker som ett äpple. Relaterat saknar många en inre röst och kanske metakognition, alltså kapaciteten att tänka på hur man tänker. NPC-memet och Dunning Kruger hänger väl också samman med schablonen av tvärsäker fantasilöshet som grundas i en oförståelse för vad det är man inte förstår och en föreställning att de egna begränsningarna också är andras.

"G-P-liberal" kan med fördel användas som synonym för detta stelbenta mentala tillstånd, vilket Håkan Boström exemplifierar med sin text om osannolik återvandring.

Citat:
Man behöver inte anta att SD vill slänga ut alla invandrare med dessa förslag. Deras tanke att den som flyttar till Sverige måste – men också har möjligheten att – välja mellan anpassning och återvandring är nog uppriktigt menad. Men hela idén att återvandring skulle vara nyckeln till integration är ändå dåligt genomtänkt, av ovan nämnda skäl.

Sverige måste bli bättre på att utvisa kriminella och personer som uppehåller sig olagligt i landet. Det är däremot både principiellt tveksamt och orealistiskt att utanförskapsproblem som arbetslöshet, bristande svenskkunskaper och hedersförtryck skulle kunna lösas med aktiv återvandringspolitik.

De "ovan nämnda skäl" till att återvandringen som projekt är orealistiskt är att - Håkan Boström har svårt att föreställa sig annat. Ingen annan evidens krävs.

Jag tror att Håkan saknar förmågan att visualisera en brevbärare i Aleppo som kommer hem till fru och barn i ett nybyggt enplanshus med asfalterad uppfart och en exotisk trädgårdstomte som minne från tiden i Sverige. Nygifta hustrun lämnade aldrig för Sverige och heller aldrig brevbärarens tankar, det var bland tusen andra saker längtan efter hennes och drömmen om det egna hemmet som vägde in i beslutet att acceptera erbjudandet att sponsras som syrisk offentliganställd ur svensk biståndsbudget. En komplex sammanvägning av drömmar och nyttokalkyler som tippade över i ett personligt beslut. Det krassa nettoresultatet blir en mindre belastning på svensk välfärd över ett liv, finansierat som hjälp till ett annat lands välfärd. Hans och många andra individers exempel på att det går att leva ett bra liv också utanför Sveriges gränser, påverkar med tiden svensk debatt på så sätt att asyl från Syrien inte beviljas och utvisning av kriminella dit blir okontroversiellt. Liberala NPC:er får ny programmering.
Citera
2021-11-29, 17:18
  #80007
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ottokar
Att Lobbyn finns i Imperiet är väl belagt. Jag ska inte upprepa allt om Lobbyn utan hänvisar endast till forskning som finns.

https://www.youtube.com/watch?v=F-5pAc9Lbfo

Om Lobbyn är 10 procent mindre inflytelserik eller rent av 20 procent mer inflytelserik än vad forskningen visar är väl föremål för debatt. Men att den finns och påverkar Imperiets politik är väl numera i princip klarlagt.

Att Imperiet numera också söker strypa Draken är väl klart. Om Lobbyn söker påverka i en eller annan riktning i den konflikten har jag inte sett uppgifter om.

Och så gör du det igen: upprepar tautologin. "Lobbyn" finns - eftersom det är en "lobby".

"Forskningen" säger du och hänvisar till vad någon "forskare" (som råkar vara en pajas) kommit fram till. På samma sätt kan man säga att det här med transideologin helt legitimt eftersom det finns "forskare" som påstår det och därmed säga att "forskningen" bevisat att så är fallet. Det är skrattretande.

Det finns ingen som helst anledning för USA att simpa för en massa muslimer och i förlängningen samt explicit Kina också. Jag tror inte att du ens kan fantisera ihop en anledning. Trots det fortsätter du och detta utan tillstymmelse till motivering eller argumentation. Propaganda. Nazisten "Stonetoss" sysslar också med propaganda men det är med serierutor. Det funkar eftersom inget resomang utvecklas. Det funkar inte lika bra att bedriva propaganda i text/inläggs-form utan någon antydan till resonemang.
Citera
2021-11-29, 17:24
  #80008
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av longbow4y
Det var statsministeromröstning i riksdagen igen och lite oväntat kom en del fokus på en kurd.

Bakgrund:
Magdalena Andersson (s) släpps fram med hjälp av kurd-avtal
...
Amineh Kakabaveh har i ett inlägg på Facebook lagt upp en överenskommelse med Socialdemokraterna om stöd till Det demokratiska kurdiska unionspartiet, PYD, som är ett parti som organiserar kurder i Syrien. Inlägget är signerat av Socialdemokraternas partiledare Tobias Baudin och partiets internationella sekreterare
...
Amineh Kakabaveh skriver: ”viktigt för mig att frihetskämpar särskilt kvinnor som flyr för sina liv pga av företeelser från Turkiet, Iran och Syrien ska få rättssäkerhet i Sverige”.
Amineh Kakabaveh ska också delta i ”den grupp med Socialdemokraterna som kommer att arbeta med detta”.
https://dagensopinion.se/artikel/mag...av-kurd-avtal/

Idag Jimmie Åkesson:
SD-ledaren Jimmie Åkesson kopplade valet av Magdalena Andersson direkt till den politiska vilden Amineh Kakabaveh.

– Man bygger ju hela den här toleransen för den nya regeringen på ett mandat, från den kommunistiska kurden Amineh Kakabaveh. Hon har då alltså ställt som krav och kommit överens med Socialdemokraterna om att man ska fördjupa relationerna med det kurdiska kommunistpartiet PYD. Som har kopplingar till PKK som är en terrororganisation erkänd över hela världen, sa han till Expressen TV efter omröstningen.
https://www.expressen.se/nyheter/ann...ena-andersson/

Och en annan kurd, Sakine Madon, går i taket på twitter
Ah, klassikern, när vi inte faller nationalister i smaken är vi plötsligt "kurden". Åkesson kunde börja med att läsa Kakabavehs bok. Unga kurder tvingas kriga av en anledning. Som i kriget mot terroristsekten IS.
...
Lätt för en partiledare som vuxit upp i trygghet och överflöd att gnälla om att en kurdisk kvinna, som tvingades kroppsarbeta hårt som barn, ständigt hotades av Irans islamistregim etc, blev socialist.
https://twitter.com/Sakine/status/1465340952332181506

Men är det bra för Sverige? Eller är Kurdistan viktigare i vår statsministeromröstning?

Vad är ens ett "kurdiskt kommunistparti"? Ett kurdiskt parti i Turkiet är väl per definition just nationalistiskt, Sakine. Etnonationalistiskt, rentav, i opposition till den turkiska statens öppenturkiska vision.

Vem är "kurd" förresten? Vad är "kurdisk" kultur, för att inte tala om kommunism?
Citera
2021-11-29, 17:44
  #80009
Medlem
Har varnat tidigare för denne f d fackpamp Baudin, av t o m flera i LO ansedd som en överlöpare som kan sälja sin mor om det gynnar hans karriär. Han sålde i alla fall ut sina medlemmars intressen i Kommunal för sin egoistiska dröm att klättra i SAP.
Och nu pragmatikern som skrev ihop mutbrevet till kurdiskan i Riksdagshuset för att få hennes röst för Andersson. Så lågt har det socialdemokratiska maktmygleriet sjunkit att man frångår allt vad parlamentarisk värdighet innebär.

Denne bör redan här flaggas rött för, för det allmännas bästa.

Var kommer alla farliga personer från ur sosseskogens djupaste? Hur blir de såna? Så avskalat icke-demokratiska och fattiga i elementär sakpolitik är inga andra på motsatta sidan.
Nu blev vi av med trollet Löven och genast anas konturerna av samma ihåliga maktmänska i denne Baudin.
Intuitionen säger att han blir grå eminensen i Partiet som formerar en elitistiskt maktbas bakom fasaden Andersson, så obildad och outbildad han är.

P1:s halvtimme långa intervju med Baudin som ny partisekreterare i SAP framkallade rysningar. Hans enda artilleri var kanonader mot fascismen han ser sig torna upp i fjärran. Som vanligt en urusel utfrågande SR-journalist bakom mikrofonen. Inte lika frustrerande som Anders Holmberg i SvT som naglar sig fast vid Ebbas husaffär eller Jimmies åtalade partifolk, men självklara frågor från skatteavlönade SR-journalister lyser med sin frånvaro, som t e x till Baudin: hur förena kommunisters och neo-liberaler ekonomiska syn i en socialdemokratisk regering?


Åkesson hade gett upp om Public Service på landsmötet och gjorde omkastet att han älskade P S eller liknande ( med undertexten om de var som det var tänkt en gång att de skulle vara). Han vågade dock säga rakt ut att cheferna säkert kan hålla vänsteranställda i tyglarna...
Ja det gäller att hålla sig väl med Stjärne och Benkö och Lagercrantz och AB;s förre chefredaktör och annat vänsterfolk på P S inför valåret, så mycket det kan vara värt.
__________________
Senast redigerad av Lantarbetaren 2021-11-29 kl. 18:04.
Citera
2021-11-29, 17:46
  #80010
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av oyto
Vad är ens ett "kurdiskt kommunistparti"? Ett kurdiskt parti i Turkiet är väl per definition just nationalistiskt, Sakine. Etnonationalistiskt, rentav, i opposition till den turkiska statens öppenturkiska vision.

Vem är "kurd" förresten? Vad är "kurdisk" kultur, för att inte tala om kommunism?
Finns kurder överhuvudtaget?
Citera
2021-11-29, 18:16
  #80011
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Finns kurder överhuvudtaget?

Kurder var/är väl enligt gängse turkiskt språkbruk bergsturkar?

Özz flyttade ju till Sverige för att få vara kurd enligt egen utsaga.
Citera
2021-11-29, 18:28
  #80012
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lantarbetaren
Har varnat tidigare för denne f d fackpamp Baudin, av t o m flera i LO ansedd som en överlöpare som kan sälja sin mor om det gynnar hans karriär. Han sålde i alla fall ut sina medlemmars intressen i Kommunal för sin egoistiska dröm att klättra i SAP.
Och nu pragmatikern som skrev ihop mutbrevet till kurdiskan i Riksdagshuset för att få hennes röst för Andersson. Så lågt har det socialdemokratiska maktmygleriet sjunkit att man frångår allt vad parlamentarisk värdighet innebär.

Denne bör redan här flaggas rött för, för det allmännas bästa.

Var kommer alla farliga personer från ur sosseskogens djupaste? Hur blir de såna? Så avskalat icke-demokratiska och fattiga i elementär sakpolitik är inga andra på motsatta sidan.
Nu blev vi av med trollet Löven och genast anas konturerna av samma ihåliga maktmänska i denne Baudin.
Intuitionen säger att han blir grå eminensen i Partiet som formerar en elitistiskt maktbas bakom fasaden Andersson, så obildad och outbildad han är.

P1:s halvtimme långa intervju med Baudin som ny partisekreterare i SAP framkallade rysningar. Hans enda artilleri var kanonader mot fascismen han ser sig torna upp i fjärran. Som vanligt en urusel utfrågande SR-journalist bakom mikrofonen. Inte lika frustrerande som Anders Holmberg i SvT som naglar sig fast vid Ebbas husaffär eller Jimmies åtalade partifolk, men självklara frågor från skatteavlönade SR-journalister lyser med sin frånvaro, som t e x till Baudin: hur förena kommunisters och neo-liberaler ekonomiska syn i en socialdemokratisk regering?


Åkesson hade gett upp om Public Service på landsmötet och gjorde omkastet att han älskade P S eller liknande ( med undertexten om de var som det var tänkt en gång att de skulle vara). Han vågade dock säga rakt ut att cheferna säkert kan hålla vänsteranställda i tyglarna...
Ja det gäller att hålla sig väl med Stjärne och Benkö och Lagercrantz och AB;s förre chefredaktör och annat vänsterfolk på P S inför valåret, så mycket det kan vara värt.

En svensk nomenklatura?

Jag har skrivit det förr och ser mig tvingad att upprepa mig. Min bestämda uppfattning är att Socialdemokratin bäst analyseras om man jämför den med den en svensk nomenklatura.

https://en.wikipedia.org/wiki/Nomenklatura

Det är inte för att jag tycker om att svänga mig med liknelser till det gamla Sovjetunionen utan för att jag tror att apparaten bäst analyseras om man hittar en annan snarlik maktstruktur att jämföra med. Det ger helt enkelt perspektiv och referenspunkter för hur makten är organiserad.

Vad tror trådens giganter och följare?
Citera
2021-11-29, 18:31
  #80013
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av longbow4y
Det var statsministeromröstning i riksdagen igen och lite oväntat kom en del fokus på en kurd.

Bakgrund:
Magdalena Andersson (s) släpps fram med hjälp av kurd-avtal
...
Amineh Kakabaveh har i ett inlägg på Facebook lagt upp en överenskommelse med Socialdemokraterna om stöd till Det demokratiska kurdiska unionspartiet, PYD, som är ett parti som organiserar kurder i Syrien. Inlägget är signerat av Socialdemokraternas partiledare Tobias Baudin och partiets internationella sekreterare
...
Amineh Kakabaveh skriver: ”viktigt för mig att frihetskämpar särskilt kvinnor som flyr för sina liv pga av företeelser från Turkiet, Iran och Syrien ska få rättssäkerhet i Sverige”.
Amineh Kakabaveh ska också delta i ”den grupp med Socialdemokraterna som kommer att arbeta med detta”.
https://dagensopinion.se/artikel/mag...av-kurd-avtal/

Idag Jimmie Åkesson:
SD-ledaren Jimmie Åkesson kopplade valet av Magdalena Andersson direkt till den politiska vilden Amineh Kakabaveh.

– Man bygger ju hela den här toleransen för den nya regeringen på ett mandat, från den kommunistiska kurden Amineh Kakabaveh. Hon har då alltså ställt som krav och kommit överens med Socialdemokraterna om att man ska fördjupa relationerna med det kurdiska kommunistpartiet PYD. Som har kopplingar till PKK som är en terrororganisation erkänd över hela världen, sa han till Expressen TV efter omröstningen.
https://www.expressen.se/nyheter/ann...ena-andersson/

Och en annan kurd, Sakine Madon, går i taket på twitter
Ah, klassikern, när vi inte faller nationalister i smaken är vi plötsligt "kurden". Åkesson kunde börja med att läsa Kakabavehs bok. Unga kurder tvingas kriga av en anledning. Som i kriget mot terroristsekten IS.
...
Lätt för en partiledare som vuxit upp i trygghet och överflöd att gnälla om att en kurdisk kvinna, som tvingades kroppsarbeta hårt som barn, ständigt hotades av Irans islamistregim etc, blev socialist.
https://twitter.com/Sakine/status/1465340952332181506

Men är det bra för Sverige? Eller är Kurdistan viktigare i vår statsministeromröstning?
Det är intressant hur man söker göra sig relevant och intressant: ständigt ställs lidandet mot svenskens fantastiska liv. Den moraliska berättelsen finns överallt, för visst är det så att svensken inte får eller kan ha någon åsikt när väl detta påtalas.

Nej, för gemene svensk så är ni utlänningar i bästa fall ointressanta. Era bataljer och lidanden är något som svensken hyser stort ointresse för.

Det verkliga intresset uppstår först när svensk politik blir främmande, som du mycket riktigt påtalar. Först när den blir mångkulturell, kan man säga. Människor som säger sig ha lidit så mycket under förtryckande (främmande) regimer, och levt under ofrihet, har dock märkligt svårt att förstå just svenskens reaktion.
Citera
2021-11-29, 18:39
  #80014
Moderator
GreffueAnthoniuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Finns kurder överhuvudtaget?

Bara i Sverige. Blott Sverige kurdiska kurder har. Ok, Tyskland också.
__________________
Senast redigerad av GreffueAnthonius 2021-11-29 kl. 18:43.
Citera
2021-11-29, 18:47
  #80015
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ottokar
En svensk nomenklatura?

Jag har skrivit det förr och ser mig tvingad att upprepa mig. Min bestämda uppfattning är att Socialdemokratin bäst analyseras om man jämför den med den en svensk nomenklatura.

https://en.wikipedia.org/wiki/Nomenklatura

Det är inte för att jag tycker om att svänga mig med liknelser till det gamla Sovjetunionen utan för att jag tror att apparaten bäst analyseras om man hittar en annan snarlik maktstruktur att jämföra med. Det ger helt enkelt perspektiv och referenspunkter för hur makten är organiserad.

Vad tror trådens giganter och följare?

Ja, socialdemokratin har byggt in sig i förvaltning och instutitioner till följd av ett mycket långt maktinnehav. Detta är "borgerlig" analys som är minst ett halvsekel, närmare ett helt sekel, gammal. Det är så väldokumenterat och genompratat att det knappt behöver nämnas vilket man kan upptäcka bara genom att prata med moderater på lokal kommunnivå.
Citera
2021-11-29, 19:22
  #80016
Avstängd
sherms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av experten10
Att stämpla "rasism" på de som påstår att vita finns - att den vita rasen existerar.
Ett förtydligande mot bakgrund av ovan:

Det är självfallet inte nationella som fallit för den här villfarelsen som ska stämplas. Sådant är reserverat för folkfiender. Däremot bör nationella upplysas om följande:

Att hävda existensen av "vita människor" och gå ut att försvara "den vita rasen" är funktionell dumhet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in