2020-06-27, 19:08
  #70333
Medlem
Nix-registrets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Edgerton
Du är ju idéhistorikern i tråden men för att expandera detta. Begreppet konservatism är som du skriver är rätt problematiskt. Begreppet konservatism myntas 1818 av François-René de Chateaubriand under Bourbonska restaurationen (1814-1830). "Konservativa" kallades de rojalister som ville rulla tillbaka den franska revolutionen. Dessa rojalister tänkte inte upprätta den aristokratiska ordningen. De tänkte sig att Frankrike skulle bli en konstitutionell monarki där makten låg i parlamentets händer. Begreppet konservatism i England har samma betydelse.

Tories grundades 1678 i England under den Engelska restaurationen (1660-1714). Samma år grundades Whigs. Tories gav sitt stöd gav sitt stöd till en konstitutionell monarki men makten skulle ligga i parlamentet. Det som skilde Tories åt från Whigs låg i detaljerna. Generellt kan man säga att stödet för Tories var större hos den landägande aristokratiska klassen medan Whigs hade sitt stöd hos den industriella och handelsorienterade klassen. Den industriella och handelsorienterade klassen i det här sammanhanget innefattade både de betitlade som gått från att äga jord till industrier men också obetitlade som gjort samma resa.

I slutet av 1700-talet hade de flesta lägre adelsmännen förlorat sin jord och sin ekonomiska ställning på grund av internationell handel och industrialiseringen. De hade en titel men lite pengar. Dessa kom tillsammans med tillbakablickande småborgare samt andra med en viss förtjusning över symbolik rösta på Tories. Adelsmän och icke-betitlade verksamma i handel, kommers och industri röstade på Whigs.

År 1834 upplöstes Tories och återuppstod samma år under namnet; "Konservativa". Det är det som vi känner partiet idag. Partiet ledes av industrimannen Robert Peel. Han lämnade partiet 1846 för att bilda ett eget parti som sedan kort senare gick upp i Liberal Party. Huvudmotståndaren Whigs Party upplöstes 1854 och kom att kalla sig Liberala Partiet (idag; Libdems)

Så vad var då skillnaden mellan Konservativa partiet och Liberala partiet? Tidvis var de på samma sida angående handelspolitik och krig och ibland på olika sidor. De samarbetade ibland och ibland inte. Ur dessa partier växte sedan andra partier där bland Labour - en socialistisk tredje position. Översatt till svenska förhållanden är England och Sverige relativt lika. Moderaterna (konservativa), Liberalerna (liberaler) och Socialdemokraterna (socialister). Alla dessa upprätthåller det ekonomiska och sociala system som har sin absolut begynnelse i feodalismen upplösning på medeltiden.

Den tyska Nationalsocialismen eller för den delen Mussolinis fascism (som närmast kan beskrivas som en form av vänsternationalism) växer på samma träd progressiva träd som liberalism, socialism eller andra ideologier och tankesätt som uppstod efter feodalismens fall. Detta inte sagt att feodalismen var ett bra system. Systemet kunde inte överleva sin tid och därför föll det.

Vi har vad jag kan se inget system som effektivt skulle ersätta det vi har idag. I alla fall inget system som har ett tillräckligt folkligt stöd. Jag är som sagt av den uppfattningen att västvärlden inte har framtiden för sig. Vi bygger exploaterande och hyperindividualistiska samhällen. Vi tillåter korruption, inkompetens, febriga ideologier och missbedömningar hos eliter. Vanligt folk är inte att lita på - tvärtom. Själv tror jag att afrikanerna, asiaterna eller indianerna kommer skriva krönikor om 2000 år om ett gäng galna människor från Europa med förmågan att skicka människor till månen men sakna förmågan konservera vad som kan kan och bör konserveras.
Konservatism blev inte liktydigt med brittiska Konservativa partiet bara för att det importerade ordet. Man måste se varifrån konservatismen fick sitt tänkande - vilken tradition den tillhör - och vad det senare blev av samma sätt att tänka. Då blir den partiuppdelning som du gör inte lika självklar. Brittiska Konservativa partiet är till exempel inte alls konservativt var gång det gör något borgerlig-individualistiskt eller pro-kapitalistiskt. Och de socialistiska partierna är delvis inspirerade av konservativt tankegods (Vicos direkta inflytande på Marx är omdebatterat, men hela synen på klasskonflikt som politiskt drivande kommer från samma tradition som konservatismen, och är något som står över ekonomiska system).

Det är mer givande att titta på själva tendensen, oavsett hur till synes motsägelsefullt den är fördelad på olika politiska grupperingar. När man låter en grupp eller ett parti bli liktydigt med sättet att tänka uppstår bara förvirring, eftersom gruppen över tid kan byta funktion och befolkas av helt andra sorters människor.

Chateaubriand som du nämner är mer intressant i sammanhanget. Han hade en rad olika positioner i sakfrågor och tänkte om flera gånger under sitt liv, ibland kanske till följd av rena felberäkningar. Detta eftersom han företrädde ett visst sätt att tänka, som vi kan kalla konservativt efter hans tidskrift, snarare än att han var lojal till något visst parti. Konservatismens dynamik och dynamiska företrädare är mer intressanta än partier som kallar sig konservativa.

Det enda som kan få din profetia att infrias är att extrem defaitism sprids som ett tankevirus och gör alla européer passiva. Annars räcker det med en kärna av driftiga och aktiva, etnocentriska människor för att tids nog skapa återväxt.
Citera
2020-06-28, 21:11
  #70334
Medlem
Mediakriget om mångkulturen på badstranden.

Vilket kan översättas som kriget om offer och förövare. Inte verkliga alltså, men utmålade.

“Undviker att bada av rädsla för rasism”
https://www.expressen.se/kvallsposte...la-for-rasism/

Oj, det är inget nytt utan har hållit på sen typ tidigt 90-tal. Minst. Den eviga berättelsen om offer.

Därför får man för övrigt inte säga att "white lives matter" som motpol till det barnsliga "black lives matter". Ett naturligt rabalder uppstod när så skedde. Sånt riskerar förstöra allt. För vad finns det då att komma med liksom? Om man inte får vara offer? Om det istället är så att andra är offer. Inte bara det: offer för de egna handlingarna och anklagelserna, som främling och gäst. Varför finns man då i Europa, anklagar och ber om sympati?
Citera
2020-06-28, 21:44
  #70335
Medlem
f

Citat:
Ursprungligen postat av baggebo1
Viktigare är kanske att Bard säger:

"Låt mig få jobba med honom då och se vad jag kan göra med honom för han betraktar mig ändå som...[ohörbart]"

Alla libertarianer och alla konservativa som nationella älskar att samarbeta med. Någonsin. "Låt mig få jobba med honom och se vad jag kan göra". Aldrig: "Låt mig få jobba med mig själv och se var jag har fel". Den eventuella tanken finns aldrig ens lagrad för nödfall i baktanken hos de här människorna. De är bestämda folkförrädare när de går in, och de är det till slutet. Konservativa och libertarianer arbetar alltid för att få nationella att släppa den pro-vita agendan och att istället arbeta för den judiska agendan. Du kan ALDRIG vara konservativ eller libertarian och icke-folkförrädare. Att Kasselstrand tillåter sig själv att debattera med Bard är väldigt talande för hur naiv och otillräcklig han är. Tyvärr.

Intressant också med Flams "Big Difference!". Men det förstod nog alla i tråden redan.

De här människorna ska bara bort. Punkt slut.

Nu har även undertecknad hört Flams intervju med Bard. Jag tycker Flam är hederlig i sitt uppenbara etniska egenintresse (något jag unnar och avundas judar), MEN han är naturligtvis djupt intellektuellt ohederlig när han inte tillerkänner oss etniska svenskar samma kollektiva rättigheter som judar. Jag reagerade också på Flams: ”BIG DIFFERENCE”, men framför allt reagerade jag på att Bard fogligt släpper bollen utan att sparka mot detta öppna mål.

Bard framstår i intervjun, sin tvärsäkra ton till trots, som skadeskjuten: han ser sig nödgad att påpeka att han inte är rasist, han hyllar svarta kvinnliga politiker, han hyllar parser, perser, nigerianer och judar. Mot slutet av intervjun tappar han dessutom verklighetsförankringen totalt och hyllar, som random godhetssignalerande sosse, massmigration. Det blir ganska tydligt att han är ute efter någon sorts förlåtelse från mobbarna: att han ber twittervänstern om nåd för sin BLM-tweet.

Jag har hört ganska mycket på Alexander Bard på poddar och på youtube och det finns mycket jag gillar med honom, bl.a hans antropologiska infallsvinklar och hans öppna förakt för ID-vänsterns dumheter. Men utöver detta är han väl inte särskilt relevant för vanligt folk. I hans utopi finns ingen som helst plats för knegarna i Molkom, Mellerud eller Mjölby, Bard är bara intresserad i de unga, vackra, smarta, rotlöst urbana IT-entreprenörerna och deras globalt uppkopplade, kreativa hubs.

Bard talar förvisso mycket om män som gör saker tillsammans, men de han beundrar -som den Nietzscheautist han tycks vara- är de starka individerna. Rätta mig om jag har missat något, men har han någonsin talat om något större än individen? För häri ligger tankevurpan: en samling insulära übermenschen bygger inte ett samhälle. I vilket fall inte ett samhälle som jag vill ha.

Bards idoler framstår för mig mest som ännu ett gäng översittare som parasiterar på knegarklassen och de värden den producerar.
__________________
Senast redigerad av BarrySlisk 2020-06-28 kl. 22:14. Anledning: f
Citera
2020-06-28, 22:08
  #70336
Medlem
ANNA BÄSÉN: Sverige har svikit de verkliga samhällsbärarna.

https://www.expressen.se/kronikorer/...mhallsbararna/
Många smittade är arbetarklass, jobbar inom äldreomsorgen, är barnskötare eller busschaufförer. Folkhälsomyndighetens egen studie visa att taxi-, buss- och spårvagnschaufförer, pizzabagare, fastighetsskötare och städare är högriskyrken för att få diagnosen covid-19.

De verkliga samhällsbärarna - lågavlönade kvinnor och män i vård och omsorg, transport och service som utför allt det viktiga arbetet som måste fortgå även under en pandemi - är svikna på så många sätt.

Många av hjältarna i sjukvård och äldreomsorg är födda i ett annat land än Sverige. Var tredje personal i äldreomsorgen är utrikesfödd, i Stockholm mer än varannan, enligt siffror från Socialstyrelsen.

Äldreboendena i Stockholm som fick in covid-19 har en betydligt högre andel tim- och bemanningsanställda än smittfria boenden.

Ett vårdbiträde med en ”sms-anställning” kanske varken har råd eller vågar stanna hemma vid symtom. Vem vet när nästa pass kommer? De måste dessutom ofta jobba på flera olika ställen.

Folhälsomyndighet och politiker har erkänt att Sverige misslyckats med att skydda äldre. Det är tyst om att de misslyckats med skydda människorna i huvudstadens mest utsatta förorter. Många av dem är välfärdens fotsoldater.
Mycket av detta har ni redan diskuterat men man frågar sig hur Sverige kunde klara sig utan dessa hjältar, samhällsbärare och välfärdens fotsoldater när vi var ett enat folk bestående av svenskar. Hur fan kunde vi överleva och blomstra som samhälle, det går inte att förstå. Tackar ödmjukast den wallraffande medicinreportern Anna som upplyser oss om hur vi ständigt sviker våra gäster, tar dom för givet och bara tar och tar utan att ge igen. Man känner sig som ett svin, förlåt oss, vi ville bara väl.
__________________
Senast redigerad av vonSnorre 2020-06-28 kl. 22:27.
Citera
2020-06-28, 22:11
  #70337
Medlem
longbow4ys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BarrySlisk
Jag har hört ganska mycket på Bard på roddar och youtube och det finns mycket jag gillar med honom, bl.a hans antropologiska infallsvinklar och hans öppna förakt för ID-vänsterns dumheter. Men utöver detta är han väl inte särskilt relevant för vanligt folk. I hans utopi finns ingen som helst plats för knegarna i Molkom, Mellerud eller Mjölby, Bard är bara intresserad i de unga, vackra, smarta, rotlöst urbana IT-entreprenörerna och deras globalt uppkopplade, kreativa hubs.
...
Rätta mig om jag har missat något, men har han någonsin talat om något större än individen? För häri ligger tankevurpan: en samling insulära übermenschen bygger inte ett samhälle. I vilket fall inte ett samhälle som jag vill ha.

Bards idoler framstår för mig mest som ännu ett gäng översittare som parasiterar på knegarklassen och de värden den producerar.

Lite oväntat i dagens Expressen som motpol till din (och min) syn på Bard:
Människor iklädda offerkoftor kastar sten på poliser, slår sönder butiker och saboterar statyer. Dagens identitetspolitik har missuppfattat hur man bygger ett samhälle och får folk att bli fria,
...
Marx och Engels skrev något som kan ses som en portalparagraf för arbetarrörelsen: ”Proletärer har inget annat att förlora än sina bojor, men de har en hel värld att vinna.” De insåg att om något ska hända så måste man göra något åt det. Gnäll ger varken frihet eller mat på bordet.
...
När arbetarna i Sverige behövde förhandla med arbetsköparna skapades fackföreningsrörelsen. När arbetarna behövde utbildas, startade arbetarrörelsen ABF. När spriten tog arbetarnas liv startades nykterhetsrörelsen. Man gjorde något åt sin situation. Arbetarrörelsen byggde starkare individer, gav hjälp till självhjälp för att bryta sina bojor och skapa de strukturer de själva kan stödjas av.
...
Arbetarklassen, den klass som i civiliserade länder fått uppleva sina bojor förlorade tack vare en traditionell socialdemokrati som inte än sålt ut sig till liberalt rättighetstänkande, har aldrig krävt maktkompensation från de priviligierade, aldrig sökt allmosor.
Äntligen någon som ser att ett starkt samhälle byggs av starka individer som kan konsten att samarbeta.

Målsättningen för arbetarklassen, för den klassiska socialdemokratin, är att inte längre begränsas av klassamhället. Målsättningen i att bli av med sina bojor ligger inte i att förstärka identiteten som proletär, utan att förminska dess verkningar tills de inte längre finns där.

Arbetarrörelsen vet hur man bygger ett samhälle och hur man tar sig ur sina bojor. Nu är det dags att bygga vidare. Vi behöver addera ytterligare till den grund av arbetskultur som samhället vilar på. Vi behöver skapa mer av skötsamhetskultur.
Och där kom moralfrågan in som en del av lösningen på dagens problem

Skuldbeläggande av en klass, ett kön eller en färg är inte bara meningslöst, det är direkt skadligt. Att skylla på någon annan gör bara människan svagare.

Vi behöver ta avstånd från det liberala rättighetstänket och ställa krav på människor.
...
Av Jan Emanuel Johansson

Traditionell socialdemokrat och riskkapitalist
https://www.expressen.se/debatt/offe...h-dalig-kofta/

Som sagt lite oväntad avsändare.
__________________
Senast redigerad av longbow4y 2020-06-28 kl. 22:18.
Citera
2020-06-29, 08:08
  #70338
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av vonSnorre
ANNA BÄSÉN: Sverige har svikit de verkliga samhällsbärarna.

https://www.expressen.se/kronikorer/...mhallsbararna/
Många smittade är arbetarklass, jobbar inom äldreomsorgen, är barnskötare eller busschaufförer. Folkhälsomyndighetens egen studie visa att taxi-, buss- och spårvagnschaufförer, pizzabagare, fastighetsskötare och städare är högriskyrken för att få diagnosen covid-19.

De verkliga samhällsbärarna - lågavlönade kvinnor och män i vård och omsorg, transport och service som utför allt det viktiga arbetet som måste fortgå även under en pandemi - är svikna på så många sätt.

Många av hjältarna i sjukvård och äldreomsorg är födda i ett annat land än Sverige. Var tredje personal i äldreomsorgen är utrikesfödd, i Stockholm mer än varannan, enligt siffror från Socialstyrelsen.

Äldreboendena i Stockholm som fick in covid-19 har en betydligt högre andel tim- och bemanningsanställda än smittfria boenden.

Ett vårdbiträde med en ”sms-anställning” kanske varken har råd eller vågar stanna hemma vid symtom. Vem vet när nästa pass kommer? De måste dessutom ofta jobba på flera olika ställen.

Folhälsomyndighet och politiker har erkänt att Sverige misslyckats med att skydda äldre. Det är tyst om att de misslyckats med skydda människorna i huvudstadens mest utsatta förorter. Många av dem är välfärdens fotsoldater.
Mycket av detta har ni redan diskuterat men man frågar sig hur Sverige kunde klara sig utan dessa hjältar, samhällsbärare och välfärdens fotsoldater när vi var ett enat folk bestående av svenskar. Hur fan kunde vi överleva och blomstra som samhälle, det går inte att förstå. Tackar ödmjukast den wallraffande medicinreportern Anna som upplyser oss om hur vi ständigt sviker våra gäster, tar dom för givet och bara tar och tar utan att ge igen. Man känner sig som ett svin, förlåt oss, vi ville bara väl.
Skjutningarna är en kollektiv sorg som berör oss alla

https://www.expressen.se/debatt/skju...sorg-for-alla/
För att förhindra att det dödliga gatuvåldet avskrivs som ett problem i särskilt utsatta områden startar nu kampanjen ”Kollektiv sorg” med stöd av Amnesty Sverige genom projektet Digital disruptors, skriver Joanna Backman och Sara Bessa.

FN:s barnkonvention, som Sverige infört i nationell lag, har en skyldighet att ”till det yttersta av sin förmåga säkerställa barns överlevnad och utveckling”. Denna skyldighet innebär även att Sverige måste utföra ett förebyggande arbete som säkerställer att barn inte växer upp och hamnar i en vardag där det dödliga våldet är ständigt närvarande.

Vad borde ha gjorts annorlunda redan långt innan skjutningen var ett faktum? På vilket sätt har samhället svikit och hur kan destruktiva trender brytas?

Regeringen har presenterat ett åtgärdsprogram för gängkriminaliteten, men hur ser strategin ut för att förhindra att barn växer upp och blir offer för det dödliga gatuvåldet? Hur ska både brotten och deras bakomliggande orsaker bekämpas, för en hållbar framtid för alla?

Hur ska vi säkerställa att alla barn och ungdomar får växa upp i en trygg miljö med fungerande bostäder, vård, skolor och socialt stöd?

Våra förtroendevalda och våra myndigheter har den yttersta makten men ansvaret delar hela samhället, både jag och du.
Vi har svikit, känn kollektiv skuld och sorg, ansvaret är ditt. Det här känns inte bra, vi som hade ett så fint samhälle där skjutningar inte förekom, där liv respekterades, vad hände? Tack för upplysningen, skäms nu över den utveckling vi fått och känner mig som ett svin som tillåtit detta att ske. Svensken borde skämmas som inte får ordning på förorterna, vi har misslyckats, nu återstår bara en sämre framtid. Hur kunde det gå så snett?

Är detta någon ny trend i kölvattnet av BLM, att nu ska vi svenskar ta på oss all skuld. Men i förlängningen finns bara en lösning, förbered och hjälp till att få igång hemvandring. Vi får erkänna, vi klarar inte att lösa dessa människors problem på svensk mark, vi får låta dom resa hem dit de kan ta tag i sina egna problem på sitt sätt. Ta ansvar för en kontrollerad och fredlig hemvandring, det är det vi kan erbjuda, allt annat är prövat och fungerar inte, då får man erkänna misslyckandet och se en lösning i annan rikting, söderut.
Citera
2020-06-29, 08:29
  #70339
Moderator
TheLuckys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tennant
Mediakriget om mångkulturen på badstranden.

Vilket kan översättas som kriget om offer och förövare. Inte verkliga alltså, men utmålade.

“Undviker att bada av rädsla för rasism”
https://www.expressen.se/kvallsposte...la-for-rasism/

Oj, det är inget nytt utan har hållit på sen typ tidigt 90-tal. Minst. Den eviga berättelsen om offer.

Därför får man för övrigt inte säga att "white lives matter" som motpol till det barnsliga "black lives matter". Ett naturligt rabalder uppstod när så skedde. Sånt riskerar förstöra allt. För vad finns det då att komma med liksom? Om man inte får vara offer? Om det istället är så att andra är offer. Inte bara det: offer för de egna handlingarna och anklagelserna, som främling och gäst. Varför finns man då i Europa, anklagar och ber om sympati?


Media har medvetet letat och sedan valt ut den här slöjtjejen. Här liksom i alla andra fall ställs därför inga motfrågor. Det är detta som är problemet. Ytterligare inslag i agendan om narrativet.
Citera
2020-06-29, 09:08
  #70340
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tennant
Mediakriget om mångkulturen på badstranden.

Vilket kan översättas som kriget om offer och förövare. Inte verkliga alltså, men utmålade.

“Undviker att bada av rädsla för rasism”
https://www.expressen.se/kvallsposte...la-for-rasism/

Oj, det är inget nytt utan har hållit på sen typ tidigt 90-tal. Minst. Den eviga berättelsen om offer.

Därför får man för övrigt inte säga att "white lives matter" som motpol till det barnsliga "black lives matter". Ett naturligt rabalder uppstod när så skedde. Sånt riskerar förstöra allt. För vad finns det då att komma med liksom? Om man inte får vara offer? Om det istället är så att andra är offer. Inte bara det: offer för de egna handlingarna och anklagelserna, som främling och gäst. Varför finns man då i Europa, anklagar och ber om sympati?

Att framhålla invandrarna som offer är enbart det ytliga syftet med dessa artiklar. Det djupare syftet är att upprätthålla segregation mellan invandrare och svenskar. Skribenten är omedveten om det med det går inte att bortse från att det är vad sådana artiklar resulterar i. Artikeln framställer det som hedervärt att hon inte anammar det västerländska modet. Detta är i princip det enda möjliga sättet för svensken att rationalisera segregation - eftersom att segregation är djävulens påfund är det bara giltigt om motparten själv driver på det. Så därför söker man med ljus och lykta efter personer som kvinnan i reportaget och hyllar dem i Expressen.

Antalet invandrarkvinnor som förkastar "burkinin" och anammar bikinin är givetvis många fler än de som gör motsatsen., men dessa skrivs det inte om. Att skriva om dem vore att uppmuntra till integration.

Att de ens framställs som offer tyder också på en önskan från svenskens sida att de vore just offer. Offer utgör inget hot mot förövaren. Offer kan man visa nåd eller straffa beroende på vad som faller en i smaken. Om det vore så att de inte var offer skulle man behöva erkänna för sig själv att man själv eller det egna kollektivet inte har fullständig makt över dem. Tanken på att invandrarna skulle ha makt är en tanke som svensken inte gillar.
Citera
2020-06-29, 09:13
  #70341
Moderator
TheLuckys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av vonSnorre
Skjutningarna är en kollektiv sorg som berör oss alla

https://www.expressen.se/debatt/skju...sorg-for-alla/
För att förhindra att det dödliga gatuvåldet avskrivs som ett problem i särskilt utsatta områden startar nu kampanjen ”Kollektiv sorg” med stöd av Amnesty Sverige genom projektet Digital disruptors, skriver Joanna Backman och Sara Bessa.

FN:s barnkonvention, som Sverige infört i nationell lag, har en skyldighet att ”till det yttersta av sin förmåga säkerställa barns överlevnad och utveckling”. Denna skyldighet innebär även att Sverige måste utföra ett förebyggande arbete som säkerställer att barn inte växer upp och hamnar i en vardag där det dödliga våldet är ständigt närvarande.

Vad borde ha gjorts annorlunda redan långt innan skjutningen var ett faktum? På vilket sätt har samhället svikit och hur kan destruktiva trender brytas?

Regeringen har presenterat ett åtgärdsprogram för gängkriminaliteten, men hur ser strategin ut för att förhindra att barn växer upp och blir offer för det dödliga gatuvåldet? Hur ska både brotten och deras bakomliggande orsaker bekämpas, för en hållbar framtid för alla?

Hur ska vi säkerställa att alla barn och ungdomar får växa upp i en trygg miljö med fungerande bostäder, vård, skolor och socialt stöd?

Våra förtroendevalda och våra myndigheter har den yttersta makten men ansvaret delar hela samhället, både jag och du.
Vi har svikit, känn kollektiv skuld och sorg, ansvaret är ditt. Det här känns inte bra, vi som hade ett så fint samhälle där skjutningar inte förekom, där liv respekterades, vad hände? Tack för upplysningen, skäms nu över den utveckling vi fått och känner mig som ett svin som tillåtit detta att ske. Svensken borde skämmas som inte får ordning på förorterna, vi har misslyckats, nu återstår bara en sämre framtid. Hur kunde det gå så snett?

Är detta någon ny trend i kölvattnet av BLM, att nu ska vi svenskar ta på oss all skuld. Men i förlängningen finns bara en lösning, förbered och hjälp till att få igång hemvandring. Vi får erkänna, vi klarar inte att lösa dessa människors problem på svensk mark, vi får låta dom resa hem dit de kan ta tag i sina egna problem på sitt sätt. Ta ansvar för en kontrollerad och fredlig hemvandring, det är det vi kan erbjuda, allt annat är prövat och fungerar inte, då får man erkänna misslyckandet och se en lösning i annan rikting, söderut.

Det här är en gammal trend som börjat ta fart det senaste decenniet. Ursprunget finns i det som Thomas Gür lyfte fram i Det Goda Samhället:

Citat:
Integrationsprocesserna är ömsesidiga i den bemärkelsen att alla är delaktiga och medansvariga i dem och alla måste bidra. Integration är inte endast en fråga om och för invandrare.

Citat:
Ingen får stå utanför – självvald segregation också av till exempel infödda att inte vilja bli integrerade i ett samhälle med etnisk och kulturell mångfald, är inte önskvärd, för alla ”måste” bidra och är ”medansvariga”.
https://detgodasamhallet.com/2015/11...ationspolitik/

Kontentan kan sammanfattas i två regler: INGEN KOMMER UNDAN och MISSLYCKAT UTFALL BEROR ALLTID PÅ SAMHÄLLET ELLER DE INFÖDDAS RASISM.

Det gick förhållandevis lätt att tackla det här ändå genom att invandringen inte var så hög som nu. Det var de små partierna som v, mp, fp och kd som förstörde detta volymtak. I debatten syntes det tydligt i bland annat de apatiska barnen, slöjtricken, oviljan att ta i hand med mera. I slutet av Reinfeldt 1 så brakade det lös ordentligt och slutgiltigt tog fart med m:s uppgörelse med mp 2011.

Nu behöver S och M gå ihop igen precis som man gjorde mellan 1995 och 2005. Deras uppgörelse då ledde till att vi hade ett inflöde på mindre än 10 000 per år och alla fick inte put. Maktpolitiskt handlar det om att S och M åter vill visa att det är dem två som bestämmer. M och S har lärt sig att det inte fungerar med allianser eller koalitioner med gemensam riktning. Det är bara småpartierna som vinner på detta.
Citera
2020-06-29, 10:03
  #70342
Moderator
TheLuckys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Selmer
Att framhålla invandrarna som offer är enbart det ytliga syftet med dessa artiklar. Det djupare syftet är att upprätthålla segregation mellan invandrare och svenskar. Skribenten är omedveten om det med det går inte att bortse från att det är vad sådana artiklar resulterar i. Artikeln framställer det som hedervärt att hon inte anammar det västerländska modet. Detta är i princip det enda möjliga sättet för svensken att rationalisera segregation - eftersom att segregation är djävulens påfund är det bara giltigt om motparten själv driver på det. Så därför söker man med ljus och lykta efter personer som kvinnan i reportaget och hyllar dem i Expressen.

Antalet invandrarkvinnor som förkastar "burkinin" och anammar bikinin är givetvis många fler än de som gör motsatsen., men dessa skrivs det inte om. Att skriva om dem vore att uppmuntra till integration.

Att de ens framställs som offer tyder också på en önskan från svenskens sida att de vore just offer. Offer utgör inget hot mot förövaren. Offer kan man visa nåd eller straffa beroende på vad som faller en i smaken. Om det vore så att de inte var offer skulle man behöva erkänna för sig själv att man själv eller det egna kollektivet inte har fullständig makt över dem. Tanken på att invandrarna skulle ha makt är en tanke som svensken inte gillar.

Ja man lyfter aldrig fram alla som kan försörja sig och har assimilerats. Alla här i tråden känner flera sådana. Gemensamt för alla dessa är att de hade en plan när det kom hit och att de ville lära sig vad som krävdes av dem. En vanlig debatt som uppstår mellan oss svenskar och dessa integrerade invandrare är om det är de som ska ryta ifrån inom sin egen grupp eller om svenskar ska sätta ned foten och ställa krav. Nåväl, vi vill ju samma sak.

Så det är ingen slump att SD är tredje största parti bland invandrarna och att moderaterna är andra största och att dessa två partier tillsammans har 40 procent. S ligger på ca 46 procent. Även om mp och v står för fri invandring och allt till alla så är det kaos, och det lockar inte om man själv kommer från ett kaosland.

De flesta svenskar tycker som sd i deras huvudfråga. En mycket stor andel av invandrare gör det också. Det går alltså inte så bra för mainstreammedia med den här offermentaliteten, varken hos infödda svenskar eller invandrare.
Citera
2020-06-29, 11:15
  #70343
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TheLucky
Ja man lyfter aldrig fram alla som kan försörja sig och har assimilerats. Alla här i tråden känner flera sådana. Gemensamt för alla dessa är att de hade en plan när det kom hit och att de ville lära sig vad som krävdes av dem. En vanlig debatt som uppstår mellan oss svenskar och dessa integrerade invandrare är om det är de som ska ryta ifrån inom sin egen grupp eller om svenskar ska sätta ned foten och ställa krav. Nåväl, vi vill ju samma sak.

Så det är ingen slump att SD är tredje största parti bland invandrarna och att moderaterna är andra största och att dessa två partier tillsammans har 40 procent. S ligger på ca 46 procent. Även om mp och v står för fri invandring och allt till alla så är det kaos, och det lockar inte om man själv kommer från ett kaosland.

De flesta svenskar tycker som sd i deras huvudfråga. En mycket stor andel av invandrare gör det också. Det går alltså inte så bra för mainstreammedia med den här offermentaliteten, varken hos infödda svenskar eller invandrare.

Offerskap som strategi för att upprätthålla segregation mellan invandrare och svenskar blir mindre och mindre logiskt i takt med att invandrarnas makt blir starkare och starkare. När den rumsliga segregeringen av invandrare och medelklassen var stabil fungerade invandrarnas roll som exotiska offer som en duglig ideologi för att rättfärdiga denna segregation. Så länge invandraren är offer kan han bara integreras på svenskens nåder; är han inte det kan han integreras oavsett vad svensken tycker i frågan. "Invandraren är långt borta, och det är vårt fel", sa man samtidigt som man var rätt nöjd med läget.

Detta fungerar inte särskilt bra nu med tanke på att den rumsliga segregeringen har kollapsat. Invandrarna är överallt och deras makt sträcker sig in på husknutarna bland villor som har belånats till taknockarna.

Att "ställa krav" på invandrarna vore ett sätt att vidhålla eller återupprätta en segregation, både rumsligt och ideologiskt. De som inte uppfyller kraven hamnar "långt borta", antingen i fängelse eller en gudsförgäten förort, och detta är då moraliskt rätt eftersom att de inte kunde leva upp till kraven. Problemet med detta är rent numerärt: invandrarna har blivit väldigt många, vilket innebär att det skulle krävas en stor kraftansträngning för att ställa och upprätthålla krav på dem. Därtill finns det många faktorer - ekonomiska, kulturella, genetiska - som försvårar för dem att kunna leva upp till de krav som svensken skulle tänkas kunna ställa på dem. Dessutom: om man ställer krav möjliggör man för invandrarna att faktiskt bryta segregationen genom att uppfylla dem, vilket är något som många svenskar inte har något intresse av.

"Krav" som lösning på bristande segregation (vilket spegelvänds i debatten och kallas för bristande integration) kommer nog att leva kvar som ideologiskt slagträ, men det kommer inte att leda någon vart med tanke på ovanstående. Liksom "valfrihet" i fråga om skola tjänar det ett syfte men är inte tillräckligt för lösa eller ens bromsa problemet. Staten kan inte uppbåda den kraft som krävs för att "krav" och "valfrihet" ska leda till en stabil segregation och maktbalans mellan svenskar och invandrare.

Framöver misstänker jag att man helt enkelt kommer att frångå alla gamla käpphästar och helt enkelt propagera för batonger. Utan dessa är dessa går det inte att upprätthålla segregation. Man kanske kommer att debattera om vilka som ska hålla i dem och vilken färg och form de ska ha, men ingen kommer att förneka att de behövs.
Citera
2020-06-29, 11:46
  #70344
Medlem
Nix-registrets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Selmer
Framöver misstänker jag att man helt enkelt kommer att frångå alla gamla käpphästar och helt enkelt propagera för batonger. Utan dessa är dessa går det inte att upprätthålla segregation. Man kanske kommer att debattera om vilka som ska hålla i dem och vilken färg och form de ska ha, men ingen kommer att förneka att de behövs.
I Brasilien och Sydafrika har man som jag förstår det främst lagt ut batongslagen på privata vaktbolag som skyddar grindsamhällen. Den officiella jargongen kan då fortsätta att se icke-vita som offer, samtidigt som de vita som har råd/makt kan fortsätta att blunda för hur landet mår som helhet (i Brasilien har vi också ett fenomen som tidigare även fanns i USA, nämligen att rika mulatter, t ex fotbollsspelaren Neymar, gör vad de kan för att få vita frisyrer och vill betraktas som vita). Det är alltså inte direkt nödvändigt för makthavarna att släppa den kritisk-historiska ideologin, det finns bara en del praktiskt att ombesörja.
__________________
Senast redigerad av Nix-registret 2020-06-29 kl. 11:55.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in