Citat:
Ursprungligen postat av
Ottokar
Håll ögonen öppna vid börsnoteringen av Det Stora Hemvändandet AB (publ).
Varför skall du som migrant från MENA uppehålla dig i Sverige?
På plussidan:
-bidrag
-relativt välfungerande välfärd
-någon form av demokrati (som dessutom prioriterar din grupp framför landets urbefolkning)
På minussidan:
-man ogillar eg Sverige och svenskar och saknar intresse för dess kultur.
-utanför sin naturliga kontext, vittrar den egna kulturen bort, och de kommande generationerna fyller istället sina tomma själar med gangstaromantik, islamism eller förbittrad identitetspolitik
-männen, som skall vara familjens trygghet och ekonomiska bas, berövas sin mandom: de passiviseras av bidrag, samtidigt som ingen meningsfull sysselsättning står att finna.
-barnen fördärvas moraliskt av västerländsk hedonism.
Detta är bara några av bevekelsegrunderna för att stanna i Sverige respektive att flytta hem. Det finns säkert fler.
Poängen är att det inte är så hugget i sten, vad migranterna önskar sig och hur Sveriges framtid skall se ut. I tråden tycker jag mig ana konturerna av tre olika förhållningssätt:
1 -den passiva och i grunden svenskfientliga hållningen att vi bara ska tugga i oss situationen och anpassa oss efter våra herrars önskning att inympa en enorm, ffa muslimsk, minoritet i vårt land.
2 -den främlingsfientliga hållningen: att vi ska driva ut främlingarna med våld.
3 -Ottokars lösning, att medelst den under 1900-talet väl beprövade sociala ingenjörskonsten skapa incitament för en massflytt till en materiellt kanske något fattigare, men kulturellt så mycket rikare tillvaro bland fränderna i MENA.
Själv anser jag att Ottokars lösning inte bara är den mest humana, utan också den mest realistiska. Om vi tar en snabb titt på ekonomiska incitament, så ligger återetableringsstöden på 30000 kr för en vuxen individ, 15000 kr för barn, men en familj kan få max 75000 kr (
https://www.migrationsverket.se/Priv...ntantstod.html) Mot detta ställer vi bidragen, I Dousas nyliga debattartikel i expressen påpekade han att en familj med fyra barn som lever på försörjningsstöd kan få ut 33014 kr (
https://www.expressen.se/debatt/varf...ra-bidragstak/).
I månaden.
Tänk på det. Återetableringsstödet för en sådan familj är alltså en engångssumma motsvarande ca två månaders bidrag. Genom att justera bidragen finns därmed stora möjligheter att öka incitamenten för en flytt till den älskade hembygd, där man en gång växte upp.
Låt oss till exempel börja med att sänka bidragen kraftigt i Sverige och dessutom villkora dem (De bör tex dras in om PUT eller UT visar sig att ha delats ut på falska grunder, dessa grunder för PUT/UT skall naturligtvis också granskas under de kommande åren -ett herkuleiskt arbete som icke desto mindre måste tas itu med snarast). Vi bör också öka återetableringsstödet kraftigt (räkna av det från biståndet).
Där har vi som sagt bara ett exempel på en potentiellt verkningsfull åtgärd, men en utredning bör naturligtvis tillsättas för att belysa alla aspekter av frågan och den bör kontinuerligt följas upp och effekterna av den förda politiken bör stadigt utvärderas. I bästa fall blir i så fall blott de självförsörjande, välanpassade invandrare, som helst kallar sig själva svenskar, kvar i Sverige.
Under 2019 har vi ju hört återvandring försiktigt nämnas flera gånger i media och i viss utsträckning i politik. Skulle inte SD i Göteborg starta ett återvandringskansli?
Jag tror att år 2020 är året då ordnad, human hemvandring blir en politisk fråga som man måste börja förhålla sig till, även utanför Flashback.