2019-11-11, 17:50
  #64645
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Meiji

Citat:
Folkrättsprofessor Mark Klamberg försökte i P1 Morgon (6/11) förklara varför de utvisningshotade imamernas säkerhet tillåts väga tyngre än ett helt folks behov av skydd mot terrorhandlingar. Professorns svar löd att skyddet mot tortyr är en absolut rättighet som varken kan eller får vägas mot andra intressen, oavsett hur starka dessa intressen än är.

https://www.gp.se/ledare/r%C3%A4ttss...oss-1.20124434


Så resonerar en liberal av idag.

Mark Klamberg är f.ö. herr Birgitta Ohlsson.
Fantastiskt. Hellre låta sin egen befolkning mördas än att ta risken att en terrorist eventuellt kanske bli torterad.
Citera
2019-11-11, 18:38
  #64646
Medlem
Nix-registrets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mjäll
Varför ska Popper få så mycket skit?

Hade man gjort enligt Popper hade man ju intolererat islam tio gånger så mycket som främlingsfientliga svenskar och fan inte lockat hit folk med bidrag, eller?

Jag blir gärna motbevisad men fattar inte hur ni får ihop det där. Är det nån sån där jude-grej eller?
Det handlar egentligen bara om prioritering. De popperianska liberalerna gillar inte islam heller, men vita män ses helt enkelt som ett mer potent hot. Massinvandring från tredje världen ses som ett sätt att motverka den vite mannens typiskt illiberala samhällsbyggen. Om det innebär att en del muslimsk illiberalism anländer till väst så är det något man (tillfälligt) kan leva med - hellre ett Ibn Rushd vars bidrag man kan dra in än en Orbán som får härja fritt. Det är alltså konsekvent utifrån "öppna samhället"-liberalens prioritetsordning - vit illiberalism är farligare än brun.

Citat:
Ursprungligen postat av Das Auto
Vidare, vilket ofta ignoreras av de som vill hänvisa till principen för egen vinning, skriver Popper i Det öppna samhället:

"Men vi bör kräva rätten att undertrycka dem om det behövs, även med våld; för det kan lätt visa sig att de inte är beredda att möta oss på en nivå av rationell argumentation, utan snarare förneka alla motargument; De kan förbjuda sina anhängare att lyssna på varje rationellt argument, eftersom det är bedrägligt och lära dem att svara på argumenten med hjälp av sina nävar eller pistoler. Vi bör därför hävda, i toleransens namn, rätten att inte tolerera den intoleranta."

Känner man någorlunda till Popper och hans verk är det väldigt svårt att dra slutsatsen att hans skulle ha totalitära intentioner. Om något kan man snarare anklaga honom för att vara dumdristigt godtrogen andra människors motiv i sin liberala föreställning. Men likt Nietzsche och många andra tar vänstern sig rätten att tolka hur det passar dem.
Popper är "totalitär" (ordet i sig är problematiskt; kommer från ett försök att bunta ihop allt som inte är liberalism i samma fack) i det att han framställer samhällets grund som en idé som vi rör oss mot linjärt, snarare än en auktoritet som vi kretsar kring. En auktoritet kan ifrågasättas och justeras; ett slutmål i form av en perfekt idé leder däremot till avhumanisering av alla som inte passar in i visionen. "Progressiv" är egentligen ett mer användbart ord än "totalitär", eftersom det fångar in själva det sätt att tänka som leder till de här tyranniska samhällsmodellerna.

Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Fantastiskt. Hellre låta sin egen befolkning mördas än att ta risken att en terrorist eventuellt kanske bli torterad.
Vet inte om du trollar, Enoch, men jag får väl bli den som petar in det här öppna målet. Marre Klamberg pratar inte om sin egen befolkning.

https://www.islam-radio.net/judemakt...lamberg-israel
Citera
2019-11-11, 18:41
  #64647
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nix-registret
Liberalismen och dess individualism kan också förstås som massmänniskans försök att legitimera sin makt. Dagens styrande kan inte legitimera sig som "individer" i någon klassisk, storslagen mening - individer som i gamla hjälteepos, där snillrika halvgudar dräper drakar och grundar nationer. Dessa kunde stå som förlagor till en äldre tids aristokrati. Men nu handlar det om grå och könlösa näringslivsidkare, bankirer och intrigerande byråkrater, den klass du beskriver. Om en sån elit ska kunna leva med sig själv måste den romantisera massmänniskan, som därför får lanseras som fri och förnuftig individ. Själv kom jag över min libertarianska fas (kom ur puberteten) när jag läste Ayn Rand. Hon skildrar företagare precis som hjältar ur klassiska epos. Det skar sig för mycket.
Jag vill hävda att den här urbana kosmopolitiska klassen alltid funnits. Adam Smith ägnade ett helt liv åt att resa omkring i Europa och undervisa i retorik, historia, statsvetenskap, filosofi och nationalekonomi. Det är dock först vid industrialismen som de här liberalerna faktiskt fick ett massivt inflytande. Det skall sägas att den gamla aristokratin inte alltid var så mycket bättre.

Vi kanske alla har en liberala destruktiviteten inom oss av evolutionära skäl. Jag har bara läst The Fountainhead och kom ungefär halvvägs I Atlas Shrugged. Detta var dock väldigt många år sedan. Liberaler är som du skriver – ytligt intellektuella och mycket simplistiska. Själv har jag en viss avsky för Frédéric Bastiat. Deras system gynnar sällan det större samhället men den rikaste eliten - det är också dem som liberalerna talar för. Idag är dock liberalismen genomrutten. Du har nya särintressen som liberalerna nu säljer in. Många är också socialliberaler vilket är oftast är enligt min uppfattning värre än den klassiska liberalismen eftersom socialliberaler har en tendens av att argumentera för att det omgivande samhället skall betala för deras företag så som genom att staten outsourcar tjänster till privata företag (skola, sjukvård, omsorg, säkerhet osv.)
__________________
Senast redigerad av Edgerton 2019-11-11 kl. 18:46.
Citera
2019-11-11, 19:08
  #64648
Medlem
Totiuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 88g14flashplant
Är precis det som Marcuse har svaret på:

Liberating tolerance, then, would mean intolerance against movements from the Right and toleration of movements from the Left.

Din fråga är således redan behandlad och avklarad för en sisådär 50 år sedan.


Även här är svaret givet:

The question, who is qualified to make all these distinctions, definitions, identifications for the society as a whole, has now one logical answer, namely, everyone 'in the maturity of his faculties' as a human being, everyone who has learned to think rationally and autonomously.




Thats just like your opinion Bigot.
Ett över 50 år gammalt citat av Herbert Marcuse besvarar knappast frågan om HUR dagens problem i Sverige kan lösas.

Liberalismen har slagit runt och förvandlats till sin egen motsats. Skälet är ju att vänsterliberalerna blivit de intoleranta som förstör samhället inifrån, enligt Poppers paradox.

Så länge dessa människor har makten i Sverige är problemen för välfärdsstaten olösliga. Det handlar INTE om någon åsikt – när samhället bevisligen brister i lagbundenhet är det fakta. Utgångsläget måste vara de faktiska normer (lagar) som gäller i Sverige – INTE höger, vänster, GAL, TAN eller något annat. Det borde vara enkelt att förstå för varje förnuftigt tänkande människa.
Citera
2019-11-11, 19:33
  #64649
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Fantastiskt. Hellre låta sin egen befolkning mördas än att ta risken att en terrorist eventuellt kanske bli torterad.
En krydda är också att vi låter oss mördas med hänvisning till mänskliga rättigheter som mördarna förkastar. Deras sharia tillåter tortyr. Låt dem köra på det och bli saliga i sin tro. Är det inte lite kolonialistiskt att låta bli?
Citera
2019-11-11, 20:13
  #64650
Medlem
Totiuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av longbow4y
Tycker det är märkligt att självförtroendet hos människor är så lågt att man måste hitta en profet att följa och försvara.

Oavsett om det är Marx, Popper, Ayn Rand, Gud, Mammon, Allah, Mao, Greta, Hitler, Obama eller Trump står hoppet att någon annan skall formulera mål och mening med livet och framtiden.
Att hitta ett åsiktspaket som passar tillräckligt bra som man kan tänkas själv stå för helt och hållet blir ett mål i sig. De obekväma delarna tolereras så länge många andra också står ut med dessa.
Flocken går före jaget.

Men de renläriga hamnar alltid i en form av sekteristisk sönderfall. Oavsett om det är kommunism, liberalism eller religion landar diskussionen i ett introvert navelskåderi om vilken teori som är den rätta.
Denna självpåkallade ökande fundamentalism till idéer är märklig och är en märklig version av krympandets radikalisering. Att som exempel diskutera vilken version av liberalism som är den rätta, felaktiga, ursprungliga eller sanna är att välja bort verkligheten "utmaningar" mot teoritiserandet av ett abstrakt åsiktspaket skapat av andra människors tankar oftast från en förgången tid.

Men eftersom detta konstant sker i alla människans samhällen finns det uppenbart ett mänskligt behov av att definiera åsiktspaket som man kan enas om. En moralisk gemenskap.
En gemenskap som är kulturellt, religiöst betingat som är grunden i relationen mellan människor.

Men är det vad vi kallar politik eller politiks inriktning? Nej menar jag.
Politik är bara en konsekvens av moralgemenskap.

Jag menar att utifrån medveten eller kanske allt vanligare idag, omedveten moraluppfattning, finner och väljer folk idag politiska inriktningar att sympatisera med och rösta för.

Det märkliga är att politiker och politiska tänkare försöker frikoppla sig från dessa moralbegrepp men det är då de nästan undantagslöst går vilse i verkligheten och tappar politiskt inflytande. Ofta för att de inte gått till grunden med moralbegreppen och vad dessa innebär.
Typexemplet på hur moralbegreppet "Allas lika värde" blir till en fri tolkning i mångkulturfrågan och skapar problem istället för att vara en vägledning för hur vi kan se på varandra.

Det går inte att runda moralfrågorna och utifrån ytlig tolkning av dessa djupare frågeställningar landa i politik och politiska inriktningar. Därför måste politiken förr eller senare landa i moralfrågor som i sig är kulturellt betingat annars blir politiken irrelevant.
Samtidigt ändrar skolan moralgemenskapen så att det påverkar vilka politiska partier som får anhängare. Skolan skapar förutsättningarna för en förändrat samhälle.

Men den stora ändringen skapas av importen av andra kulturer med andra moralbegrepp.
Mångkulturen är därmed en djupt moralisk fråga. Inte ett ytligt slagord för plakatpolitik.

Och det är i detta vi nu ser många men inte alla av våra politiker våndas då deras moraliska plattform formulerat i politiska termer eroderas av mångkulturens konsekvenser i moralfrågorna.
Det eftersom de vägrat ge sig in i moralfrågorna på allvar och istället försökt använda ett åsiktspaket vid namn som socialdemokrati, liberalism konservatism eller kommunism och inte gjort någon som helst konsekvensanalys ty det finns inte i dessa åsiktspaket. Bara löften om en bättre värld.
Sanningen är att det inte går att bygga ett samhälle utan moraliska grunder i form av lagar och regler.
Men vi klarar oss utan politiker och dess –ismer


Kriget om mångkulturen är ett moraliskt krig. Det är därför det har varit svårt att få igång det i medierna för alla har velat vara "goda". Men vägen till helvetet är kantat av "goda" föresatser.
Det är konsekvensen av av naiv godhet som nu resulterar i frågan om det är moraliskt riktigt att försaka svenska medborgares intressen före migranters intressen.

Kärnan i moralfrågan är det som alla gärna undviker. Ansvarsfrågan. Att vara ansvarig för sina handlingar. Vi ser där två flyktvägar. Den ena är att inte göra något alls likt dagens socialdemokrater för att slippa ta ansvar. Den andra är att göra vad som helst för att visa sig ansvarstagande likt miljöpartiet och med klimatskam, plastpåseskam, fri migration och andra symboliska handlingar visa att man visst tar ansvar. Men vad man gör är bara symbolhandlingar i ett visst smalt område, klimatfrågan, där alla andra ansvar försakas medvetet. Det är inte att ta ansvar, det är att politiskt posera.

Mångkulturens konsekvenser blir förhoppningsvis en väckarklocka för att fördjupa samtalen om moralgemenskap utanför grund partipolitisk retorik.

Mänskligheten har under årtusenden haft och sökt moralisk gemenskap. Det är bara under de senaste århundradena som det formulerats politiska inriktningar utifrån synen på underliggande moraluppfattningar. Dags att återgå till grunden för vår gemensamma tillvaro och lämna de falska profeternas tolkningar av moralfrågorna.
Mycket bra. Som jag uppfattar det kan kärnan uttryckas i det fetade, alltså sammanfattningsvis:
Politik är bara en konsekvens av moralgemenskap. Sanningen är att det inte går att bygga ett samhälle utan moraliska grunder i form av lagar och regler. Men vi klarar oss utan politiker och dess –ismer. Kärnan i moralfrågan är det som alla gärna undviker. Ansvarsfrågan. Att vara ansvarig för sina handlingar. Mångkulturens konsekvenser blir förhoppningsvis en väckarklocka för att fördjupa samtalen om moralgemenskap utanför grund partipolitisk retorik.
Låter jävligt hoppfullt, tycker jag.
Citera
2019-11-11, 20:20
  #64651
Avstängd
88g14flashplants avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Totius
Ett över 50 år gammalt citat av Herbert Marcuse besvarar knappast frågan om HUR dagens problem i Sverige kan lösas.
Jag har aldrig påstått att det han säger är ämnat att lösa våra problem, tvärt om. Att hans idéer implementerats förklarar ju mycket av varför vi öht har de problem vi har i landet.

Citat:
Utgångsläget måste vara de faktiska normer (lagar) som gäller i Sverige – INTE höger, vänster, GAL, TAN eller något annat. Det borde vara enkelt att förstå för varje förnuftigt tänkande människa.
Det vi har i Sverige idag är en normlöshet som upphöjts till dygd. Där har du ditt utgångsläge.
Citera
2019-11-11, 20:41
  #64652
Medlem
Totiuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 88g14flashplant
Jag har aldrig påstått att det han säger är ämnat att lösa våra problem, tvärt om. Att hans idéer implementerats förklarar ju mycket av varför vi öht har de problem vi har i landet.


Det vi har i Sverige idag är en normlöshet som upphöjts till dygd. Där har du ditt utgångsläge.
Precis. Normlösheten har blivit norm, vilket givetvis är orimligt och ohållbart. En skruvad normlöshet döljs bakom väggar av meningslösa ord och ”värdegrunder”. Men folk börjar tröttna nu. På riktigt. Ju fler som vänder sig mot dårskapen desto svagare blir den.

En dagsfärsk krönika i Dagens Samhälle är ett bra exempel:
Daniel Persson: Värdegrundsarbete är inte seriös verksamhet
Jag har hittills inte träffat någon som genuint tror på värdegrundsarbetet, oaktat hur det formuleras. Det stora undantaget är konsulterna. Med all den iver som bara någon som tar hutlöst betalt kan uppbringa verkar de vara de stora förkämparna för detta dyra och bortkastade arbete.
https://www.dagenssamhalle.se/kronik...rksamhet-30101

Krönikan bör läsas i sin helhet.
Citera
2019-11-11, 21:17
  #64653
Moderator
GreffueAnthoniuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ottokar
[b]
Det fantastiska är att ingen verkar - i vart fall offentligt - dra den slutsatsen att när kulorna slutar vina och bomberna slutar briserna så beror det inte på polisen utan på att gängen delat upp territoriet i någon typ av för dem hållbar lösning.

Ja det är märkligt att ingen tycks offentligt yppa den insikten. Men den enda hållbara lösningen är förstås Hobbes lösning, att något av gängen etablerar en våldshegemoni och en Pax Ellenbogiana. Med åtföljande rätt att inkräva tribut.

Jag hoppas naturligtvis att polisen skall bli det gänget, men för det krävs att de visar sig vara de mest våldsbenägna och dit är det dessvärre långt.
__________________
Senast redigerad av GreffueAnthonius 2019-11-11 kl. 21:25.
Citera
2019-11-11, 21:40
  #64654
Medlem
Totiuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GreffueAnthonius
Ja det är märkligt att ingen tycks offentligt yppa den insikten. Men den enda hållbara lösningen är förstås Hobbes lösning, att något av gängen etablerar en våldshegemoni och en Pax Ellenbogiana. Med åtföljande rätt att inkräva tribut.

Jag hoppas naturligtvis att polisen skall bli det gänget, men för det krävs att de visar sig vara de mest våldsbenägna och dit är det dessvärre långt.
Aftonbladet har faktiskt tagit upp det här i september 2017:

Polisen låter familjeledare lösa konflikter
Att få slut på våldet var det viktigaste. Hur man nådde dit var sekundärt.
[...]
– Man måste inse att i de här områdena har inte polisen ett våldsmonopol. Förstår man inte det har man någonting för ögonen som skymmer. Och vi måste anpassa oss till verkligheten och jobba efter den. Förstår man inte det här lever man i en politisk drömvärld, [...]
https://www.aftonbladet.se/nyheter/k...osa-konflikter

Priset för detta är det ingen som frågar efter... Sjukt.
Citera
2019-11-11, 21:44
  #64655
Medlem
167-steg-kvars avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GreffueAnthonius
Ja det är märkligt att ingen tycks offentligt yppa den insikten. Men den enda hållbara lösningen är förstås Hobbes lösning, att något av gängen etablerar en våldshegemoni och en Pax Ellenbogiana. Med åtföljande rätt att inkräva tribut.

Jag hoppas naturligtvis att polisen skall bli det gänget, men för det krävs att de visar sig vara de mest våldsbenägna och dit är det dessvärre långt.
I tråden snart 4 år och 148 inlägg senare så tycker du det är märkligt!
Verkligen?
Citera
2019-11-11, 21:49
  #64656
Medlem
fasligts avatar
Lars Åberg skriver om det politikomediala etablissemangets farligt sockeröverdoserade narrativ om invandringen. Detta sanningsslirande snaskande destabiliserar landet.
En på sina håll skenande segregation hanteras fortfarande med märkligt undfallande handfallenhet eller med samma slags projekt och sysselsättningsstimulanser som prövats under mycket lång tid utan nämnvärda resultat. Med uppluckringen av den reglerade invandringen har drygt två miljoner uppehållstillstånd beviljats sedan millennieskiftet. Denna migrationsrörelse har godkänts utan konsekvens- analys och finansieras fortsatt på löpande räkning.

Av dem som kommit är mindre än tio procent kvot- eller konventionsflyktingar. Den stora majoriteten har fått stanna för att de hade olika former av skyddsbehov (med definitioner som kontinuerligt förändras), för att de skulle arbeta eller för att de var anhöriga.
[...]
Således är det inte någon flyktinginvandring som har skakat om det tidigare förutsägbara landet uppe i norr. Det är snarare kombinationen av det omfattande omhändertagandet och de sociala problem som följt med delar av migrationen. Inflyttningen till Sverige har varit så snabb och så stor, och allt oftare bestående av människor utan utbildning och förutsättningar att bli självförsörjande, att ingen naturlig inslussning i vardagslivet har varit möjlig.

I grunden är detta ett svek både mot dem som kommit och mot dem som redan bor här. Med vackra omskrivningar i mungiporna har de politiskt ansvariga låtit ett osedvanligt stabilt samhälle destabiliseras.

Överanvändningen av flyktingbegreppet siktar mot våra mjukdelar; kan migranter, invandrare och asylsökande beskrivas som flyktingar förmodas allmänheten ömma mer för dem. På samma sätt är ensamkommande en mer känslobaserad term än det handfast beskrivande, och tidigare använda, ankarbarn. Om de afrikanska män som riskerar livet på Medelhavet framställs som flyktingar blir det lättare att hävda att länder som Sverige har ett ansvar för att värna deras mänskliga rättigheter.

Svensk migrationspolitik innehåller en rad irrationella element, som gymnasielagen, de sex imamerna och Jonny Cato, Centerns talesperson i dessa frågor som hävdar (Expressen 5/11) att Sverige stängde gränsen 2016. Flera av de partier, som ska komma fram till nya riktlinjer på området, gör fortfarande tappra försök att bortse från realiteterna i Sverige. De önskedrömmer, i likhet med Miss Universum, om en värld utan krig, en omvärld som i allt väsentligt påminner om vårt eget land, fast utan staket. Det är en dröm som på ett säreget sätt kombinerar hybris med självutplåning.

Mänskliga rättigheter kan i realiteten bara garanteras av en nationalstat. Vissa är bättre på det, andra mycket sämre. Gränser är också nödvändiga för den som måste fly; utan dem kan man inte uppsöka skydd.
[...]
Medborgarna måste kunna känna sig säkra på hur ramarna ser ut och veta var och hur ansvar kan utkrävas.
https://www.gp.se/debatt/vi-m%C3%A5s...tik-1.20091144

Nej, i dagens Sverige har ingen medborgare klart för sig vilka regler som gäller eller hur ansvar kan utkrävas. Men folk har åtminstone börjat famla efter panikknappen. Förhoppningsvis börjar bluffen om den hemska åldringsexplosionen synas av bara farten. Det är helt andra kategorier som gör tabberas på välfärdstillgångarna.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in