Citat:
Ursprungligen postat av
88g14flashplant
Jag menar ju det. På sätt och vis speglar det framgången av deras långa marsch genom institutionerna. Postmarxism är med det ett "akademiskt", om än missvisande begrepp, medan begreppet kulturmarxism ej hålls för gångbart inom akademin och istället påstås vara en "konspirationsteori". Samtidigt framställs den marxistiska pseudovetenskapen som höjden av vetande.
Om du läser böcker av intersektionella författare (även svenska) beskriver de sig som just post-marxister (så som i ”Hegemony and Socialist Strategy”) och jag vill minnas att jag stöt på ordet kulturmarxist också i sådan litteratur. Det senare lärde jag mig faktiskt genom Flashback där någon hänvisade till ett antal mainstream böcker där begreppet kulturmarxism faktiskt förekommer. För att förklara detta. Det som post-marxism/kulturmarxism/västmarxism avser är den marxism som uppkommer efter Karl Marxs död 1883 i Europa. Vad som sker är att Karl Marxs många följare börjar experimentera med marxistisk teori. Detta sker från 1885 till 1945. Det handlar om en tidsperiod om 60 år med många stora samhällsförändringar och händelser vilket också påverkar dem och hur de tolkar världen. Post-marxisternas bidrag till debatten är att de skrev omfattande om kultur och kulturens påverkan på samhället.
De utvecklade politiska strategier så som kritisk teori samt makteorier. Tillsammans med liberalerna lyckades de avskaffa fysisk antropologi på 1930-talet och införa så kallad progressiv pedagogik. Sovjet Unionen hamnade i konflikt med post-marxisterna omkring 1927 och från 1936 (och framåt) strök många av de ryska post-marxisterna med i Stalins stora utrensning. När andra världskriget startade 1939 hade många av de här post-marxisterna i USA redan övergivit kommunismen för den socialt accepterade och mer gångbra liberalismen medan post-marxisterna i Europa hade blivit socialdemokrater. Paul Gottfried var bekant med en del av post-marxisterna och skrev en bok vid namn;” Encounters: My Life with Nixon, Marcuse, and Other Friends and Teachers” (2009). Frankfurtskolans Herbert Marcuse, Max Horkheimer, Theodor W. Adorno och många fler hade definitivt sadlat om till liberalismen när andra världskriget var slut. När du lyssnar på den nu 90 år gamla Jürgen Habermas så säger han att inte är marxist men just liberal.
Efter 1945 ägnar sig de här post-marxisterna (som nu är liberaler) åt att driva vänstern åt höger i ekonomiska frågor. Omkring 1956 uppstår ”Nya Vänstern”. De ägnar sig åt feminism, hbtq, anti-rasism, avkolonialisering, öppna gränser, mänskliga rättigheter osv. Vad den nya vänstern inte ägnar sig åt är ekonomiska frågor. De ifrågasätter inte ”liberal demokrati” på det sättet som de revolutionära marxisterna gjorde. De intellektuella vänsterrörelser som uppkommer efter 1945 så som post-strukturalisterna, radikalfeminism och flummare (i brist på bättre ord) är måttligt intresserade av ekonomiska och materialistiska frågor annat än en expandering av välfärdsstaten. Visst, den nya vänstern kritiserar kapitalism och en del av den här 1960 och 1970-tals vänstern är både våldsam och har kommunistiska symboler men det som man elakt brukar säga; ”en plakatvänster”, som framför rent hedonistiska och liberal ideal än marxistiska. En del gamla post-marxister som sadlat om till liberalismen på 1940-talet sadlar om till neo-konservatismen på 1960-talet. Det tar sig in i konservativa cirklar och driver sedan den amerikanska och europeiska konservatismen i liberal riktning. Idag ser du att alla riksdagspartier i Sverige (med undantag för SD) går i Pridetåget. Alla har sadlat om till liberalismen. Detta är förövrigt ett globalt fenomen.
Julius Malemas parti; ”Economic Freedom Fighters” (EFF) är rätt ofarliga. Västerländsk media gillar dem inte men när du sedan tittar på finansiärer (många är rika vita människor), ideologiska förebilder och i ärlighetens namn deras partiprogram så handlar det mer om att de vill bli ett nytt ANC än att de vill se någon större politisk förändring. Den vita högern i Sydafrika tror att de kommer bli ”folkmördade” av EFF men det kommer inte ske. De blev inte folkmördade av ANC heller och de införde inga större restriktioner alls mot vita annat än kvotering. Visst, fattiga vita fick det sämre men inte rika vita människor. Det enda ANC ville ha var en del av den ekonomiska kakan så deras ledare och partifunktionär kunde tjäna pengar. Om EFF skulle komma till makten skulle de göra samma sak. Rika vita liberaler skulle inte förlora något.
Jag vill nog hävda att den post-marxistiska inriktning som gick vinnande ur den här inomhusliga socialistiska debatten var just den liberala inriktningen. Jag skulle säga att när Frankfurtskolan grundades 1923 var liberalism den dominerande åskådningen bland den intellektuella vänstern i Tyskland snarare än kommunism.
Idag talar man om ”post-liberalism” snarare än post-marxism. Det jag kan ha lustigt åt är att vänstern på 1960-talet gick ut demonstrerade mot kolonialism utan att riktigt förstå att det var liberalerna som ville avskaffa kolonialismen. Det var mer lönsamt att låta afrikanerna styra länderna och sedan köpa råvaror av dem för en mindre penning än låta vita kolonialister sälja råvaror för en större penning. Faktum är att den ”liberala världsordningen” har vunnit i västvärlden. Till och med polackerna och ungrarna kan betraktas som liberaler. Visst, de är inte lika extrema som svenskarna, britterna och fransmännen men de är liberaler. Skälet till varför det är dålig stämning mellan Putin och USA bottnar i att Putin försvarar den gamla liberala ordningen.
Till sist. Ja, jag håller med dig att det är fruktansvärt kul när post-marxister skriker att post-marxismen är en konspirationsteori och sedan kommer med post-marxistiska uttalanden om allt möjligt. En del av dem är så jävla obelästa att de inte ens fattar att post-marxismen som begrepp (precis som kulturmarxismen) härstammar från just vänstern. De har lanserat konceptet själva. Sedan blir de arga när vanligt folk beskriver deras rätt rubbade ideologi till en större publik. De enda vänsterpublikation som går att läsa idag är Jacobin Magazine, Mondoweiss, Counter Punch, the Nation samt det som Unz publicerar. Dagens vänster är fullkomliga puckon. Så här låter den moderna vänstern i USA;
https://www.youtube.com/watch?v=UPLQNUVmq3o
Jag menar, de här människorna är totala idioter. Jag tror som sagt att vi bör prata om post-liberalism istället för post-marxism men vad vet jag.