Citat:
Ursprungligen postat av
Ottokar
Malcolm K gör det igen
Han producerar en text som jag skulle vilja utnämna till måste läsning för alla som följer tråden. Om jag kunde dvs.
https://ledarsidorna.se/2019/04/civilkuragets-granser/
Den är ganska lång men väl spenderad tid.
Malcolm är troligen rätt på det, den svenska eliten har ”balkaniserat”, ”libanoniserat” landet med massinflöde av ett antal homogena folkgrupper och kallade det mångkultur. Till stor del var det politiker som fastnat i naivt pubertalt mentalt tillstånd. De lever så avskilda från verkligheten att de nog tror på självbedrägeriet om det idealiska mångkulturella samhället. ”Ser” kulturer och folk med turistens blick.
1992 trodde kultur o invandrarministern B Friggebo att det räckte med att sjunga ”Wes hall overcome”, hon var då 51 år gammal men mentalt inte mer utvecklad än en tonåring.
På den bogen har det varit med i stort alla ”försök” till lösning av de problem som massinvandringen skapat.
Man tror och även många ”vanliga” medborgare att de problem som alltmer pockar på skulle kunna lösas på samma sätt som en gång gjordes med folk på marginalen i det homogena samhället där alla fostrats i samma kulturella mönster.
De kan inte ta in att det är bortom ”point of no return” i det mångkulturella samhällsexperimntet, att ”balkanisering”, ”libanonisering” nu är ett faktum.