2017-11-04, 14:04
  #48997
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Meiji
Eller undantar sig familjen Santesson-Rayman själva från "smällarna" - som alltför många brukar göra, som betraktar Svensson som (migrations)politikens självklara kanonmat. Familjen Santesson-Rayman kanske ser sig själva som självklart undantagna såsom tillhörande "salongsmässigt folk"...?
Förstår inte hur ni lyckas misstolka en text så grovt? I ett enda stycke mot slutet för hon ett hypotetiskt Fridolinresonemang om samhällsnytta. Detta för att illustrera målkonflikten mellan individers kontra kollektivets bästa. Men texten lämnar knappast några frågor kring var hon själv står. Hon förefaller tycka likadant som när hon skrev denna i SvD för fem år sedan:

Citat:
”Använd inte barn som skolpolitisk kanonmat”

Skolvalet ökar alltså skillnaderna. Jo, det ter sig logiskt. Det är klart att ambitiösa elever söker sig till skolor med andra sådana. Här liksom i många andra situationer söker kakan den berömda makan. Men rent principiellt kan vi ju inte vara emot att tio ambitiösa elever i en i övrigt lågpresterande skola tar chansen att söka sig bort? Eller? Föredrar vi att ha dem kvar på problemskolan och använda dem som skolpolitiska stötdämpare? Vad ger oss rätten att göra det?

Nej, just det. Inget.
Hon motsätter sig således att vissa barn ska offras för att lyfta andra barn, oavsett om det handlar om att tvinga ambitiösa invandrarbarn att gå kvar på lågpresterande förortsskolor, eller att tvångsplacera svennebarn i dessa skolor.
Citera
2017-11-04, 14:05
  #48998
Medlem
Naranbaatarkhans avatar
Mauricio Rojas slår i Svenska Dagbladet ett slag för de Nygamla Moderaterna.

https://www.svd.se/en-sammanhangande...n-ar-uppgiften

En sammanhängande nation är uppgiften, inleder Mauricio och gläds åt moderaternas partiledarbyte. Mauricio tar upp de tre stora utmaningarna som Kristersson i sitt stämmotal tog upp: svensk invandringspolitik, lag och ordning och en hållbar välfärd. Viktigast av dessa så kallade utmaningar är enligt Mauricio

Citat:
... den första, ty den handlar om mycket mer än migrationsvolymer och praktiska integrationsbestyr.


Denna den största utmaningen måste enligt Mauricio mötas med ett sammanhängande nationellt projekt, vid risk om kaos och efterföljande aggressiv nationalism, vilken påstås florera i västvärlden, och

Citat:
[d]et är till Sverige utlänningarna ska integreras, inte till ett odefinierat multikultisamhälle.

samt att

Citat:
[d]et är uppenbart att det nya moderata ledarskapet har förstått allt detta, men än viktigare är att det verkar vara både berett och fullt kapabelt att ta itu med det.



Mauricio tar också upp no go-zoner, utanförskapsområden, volymer, att det bör ställas höga krav för naturalisation, integrationshaveri med mera och så vidare. Men det jag citerat är den röda tråden i ledartexten.


Måste säga att jag är så trött på den här typen av texter. Förutom att den kanske möjligen ger en hint om att Mauricio planerar en storslagen återkomst som politiker i Sverige, innehåller den inget nytt. Och den innehåller ingen som helst kritik mot den politik som fortfarande förs. Mauricio använder till och med samma politiskt motiverade terminologi som är den påbjudna; utmaningar, utanförskap, integration och så vidare.

Framförallt tröttar mig Mauricios dravel om att utmaningen

Citat:
kräver ett projekt som klart och tydligt bejakar det svenska – historia, kultur och språk – som gemensam grund för vår växande mångfald. Det är till Sverige nykomlingarna ska integreras, inte till något odefinierat multikultisamhälle. Det ska finna en integrationsväg, med steg och krav, som successivt ska ge tillgång till alla de rättigheter som hör till en fullvärdig delaktighet i den svenska gemenskapen.

För Mauricio, och nygamla moderater, är det svenska fortfarande bara ett slags teaterkostym och en uppsättning rekvisita som vem som helst kan ta på sig och vifta med. Det är ett slags politisk magi där bärandet av en särskild skrud, deltagande i särskilda riter, uttalandet av särskilda ord, utförandet av särskilda åtbörder och viftande med särskild rekvisita, förvandlar kinesen och hottentotten till svensk.

Faktiskt tycker jag sämre om texter som Mauricios, än texter från dem jag betraktar som direkta motståndare till mig. Mauricio är falsk eftersom han skiter i både Sverige och svenskarna. Han visar detta genom att i princip se svensk nationalism endast som ett medel för att underlätta för fortsatt invandring. Han ser det mångkulturella projektets brister som medel för fortsatt invandring och byter endast ut detta mot en svensk nationalism som inte alls är någon svensk nationalism. Han ser egentligen inga "utmaningar" när det gäller invandringen. Problemet för honom är den ideologi med vilken hittillsvarande politik till stor del motiverats. Invandringen i sig är för honom alltså inget problem och invandringen ska fortsätta. Hans och nygamla moderaters fokus är alltså inte det svenska folket och landet Sverige. Fokus är fortfarande något helt annat.

Avslutningsvis vill jag påpeka att enligt min uppfattning är en hel del opinonstexter av i dag likadana som Mauricios. Texter som ger sken av att se svenskarna och Sverige som någonting av värde i sig självt, men är texter egentligen likadana som allt annat mångkulturellt struntprat som det här landet fortfarande svämmar över av.
__________________
Senast redigerad av Naranbaatarkhan 2017-11-04 kl. 14:16. Anledning: rättstavning + kort redigering
Citera
2017-11-04, 14:12
  #48999
Medlem
Vågskålens avatar
Ta det lugnt med Rayman. Det citerade i sitt sammanhang:

Citat:
På samhällsnivån kan detta mycket väl vara rätt. På lång sikt är det nog bäst att blanda och låta medelklassbarnen ta smällarna för en bättre integrering. Men för vart och ett av dessa barn och deras föräldrar kommer upplevelsen inte vara ”en bättre skola”, utan en sämre. Om det är förståelse Fridolin söker så är det nog klokare att vara ärlig med uppläggets baksidor.

Men det här med att prata om målkonflikter är ju tyvärr inte svensk politiks bästa gren.
Alltså: På gruppnivå är det nog bara den svenska monokulturen som kan få ordning på mångkulturen. Men en del individer kommer att offras i den processen. Fridolin borde säga det.

Det finns förstås andra lösningar på problemet (som repatriering) men de omtalades inte av Fridolin och därmed inte heller i Raymans kommentar på vad Fridolin sagt.
Citera
2017-11-04, 14:16
  #49000
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Meiji
Sanna Rayman skriver alltså i Expressen (länk):

Två reflektioner:

1. Sanna Rayman och Per Gudmundsson har helt olika moralisk intuition.

För Per Gudmundsson är det självklart orättfärdigt och omoraliskt att på bekostnad av somliga barn medvetet använda dem blott som integrationsinstrument för andra barn. (De flesta, förmodligen snudd på alla, som skriver i den här tråden har samma moraliska intuition som Gudmundsson.)

Medan för Sanna Rayman så helgar ändamålet medlen, varför hon förespråkar att medelklassbarnen ska offras för svenska politikers ansvarslösa migrationspolitik. Medelklassens barn bör enl. Rayman "ta smällarna" (!).


2. Man undrar vidare hur Sanna Rayman tänker betr. att det är rätt "på samhällsnivån" att "låta medelklassbarnen ta smällarna".

Tror hon, att om så länge som överklassens barn event. jämte de s.k. "salongsmässiga" (Peter Santessons ordval) får en bra utbildning så tillfredställer det samhälleliga behovet av välutbildade individer?
(---)

Sanna Rayman underförstår att om storstadsmedelklassen tvingas tugga i sig den skit, de stora sociala problem som hittills har drabbat arbetarklassen och landsorten, eller som politikerna numera säger på hundvisslespråk: "de som bor i hyreshus", så kommer skiten att träffa fläkten big time. När våld, taskig eller primitiv svenska och rejält sänkt kvalitet i skolorna flyttar in i medelklassens verklighet och de egna guldklimparnas framtidsutsikter, undervisning och kanske t o m betyg tar skada, så kommer väljarna inte längre att sitta still i båten. Då kommer frågan "varför ska vi acceptera det här?" oundvikligen upp på bordet i allt fler partier.

Självklart kan hon inte skriva detta helt öppet, men det är rimligen det hon menar.
Citera
2017-11-04, 14:40
  #49001
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Naranbaatarkhan
Måste säga att jag är så trött på den här typen av texter. Förutom att den kanske möjligen ger en hint om att Mauricio planerar en storslagen återkomst som politiker i Sverige, innehåller den inget nytt. Och den innehåller ingen som helst kritik mot den politik som fortfarande förs.
Och lika tröttsam finner jag den senfärdiga Heberlein:

Citat:
Före hösten 2015 hade jag inte ägnat migrationsfrågan något större intresse.

Citat:
Sverige hade ingen kontroll över situationen då och har ingen som helst kontroll över situationen nu heller.

Citat:
Det handlar om kostnader, naturligtvis, men det handlar också om infrastruktur och civilsamhället. Var ska alla dessa människor bo? Hur ska vården klara av en ökning av patienter? Var ska de gå i skolan? Finns det tillräckligt många socialarbetare och poliser för att hantera befolkningsökningen?

https://ledarsidorna.se/2017/11/14359/

Migrationen reducerad till en logistisk utmaning för massimmigration. Inte ett ord om kulturer, den svenska nationens och nationalstatens överlevnad och civilisationernas kamp.
Citera
2017-11-04, 14:44
  #49002
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Sanna Rayman underförstår att om storstadsmedelklassen tvingas tugga i sig den skit, de stora sociala problem som hittills har drabbat arbetarklassen och landsorten, eller som politikerna numera säger på hundvisslespråk: "de som bor i hyreshus", så kommer skiten att träffa fläkten big time. När våld, taskig eller primitiv svenska och rejält sänkt kvalitet i skolorna flyttar in i medelklassens verklighet och de egna guldklimparnas framtidsutsikter, undervisning och kanske t o m betyg tar skada, så kommer väljarna inte längre att sitta still i båten. Då kommer frågan "varför ska vi acceptera det här?" oundvikligen upp på bordet i allt fler partier.

Självklart kan hon inte skriva detta helt öppet, men det är rimligen det hon menar.
Så läser jag också det. Jag har länge hävdat att utan det fria skolvalet så hade vi aldrig hamnat i dagens mardrömssituation.
Citera
2017-11-04, 14:46
  #49003
Moderator
Meijis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CrispyKreem
Förstår inte hur ni lyckas misstolka en text så grovt? I ett enda stycke mot slutet för hon ett hypotetiskt Fridolinresonemang om samhällsnytta. Detta för att illustrera målkonflikten mellan individers kontra kollektivets bästa. Men texten lämnar knappast några frågor kring var hon själv står. Hon förefaller tycka likadant som när hon skrev denna i SvD för fem år sedan:


Hon motsätter sig således att vissa barn ska offras för att lyfta andra barn, oavsett om det handlar om att tvinga ambitiösa invandrarbarn att gå kvar på lågpresterande förortsskolor, eller att tvångsplacera svennebarn i dessa skolor.

Vi får hoppas att du har rätt. Om någon skriver, att något är "rätt" och "bäst"...

"På samhällsnivån kan detta mycket väl vara rätt. På lång sikt är det nog bäst att blanda och låta medelklassbarnen ta smällarna för en bättre integrering"

... så ligger det ju nära till hands att tro, att denne anser att det är "rätt" och "bäst".

Men, det fem år gamla citatet från SvD talar väl för, att hon *inte* anser att det vore "rätt" och "bäst". (Om hon inte har ändrat sig, ty desperate times calls for desperate measures; det är dock mycket ovanligt, att folk ändrar sig i den här sortens ställningstaganden.)


TILLÄGG

PS. Ditt inlägg: Flashbackteatern ger: ”PM Nilsson - en resa” var lysande.
__________________
Senast redigerad av Meiji 2017-11-04 kl. 15:22.
Citera
2017-11-04, 14:46
  #49004
Medlem
Gullegubbens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Diagoras
PM Nilsson på ledarsidan i Dagens Industri. Lite sådär nonchalant i förbifarten bekräftar han precis allt som mediakritikerna hela tiden har anklagat svensk media för att mörka.



Det är alltså inte bara politiker som lider brist på ryggrad och hederligt omdöme. Det som SVT dokumentären helt utlämnade var medias stora roll för att driva på politikerna i en viss riktning. Varför skulle de annars vara rädda att säga vad de tycker? Att bli kritiserad i media är tydligen värre än att forlora väljare och bli föraktad bland dem som politikerna ska företräda.

Något av det mest patetiska i SVT:s "dokumentär" var fjanten Ullenhags framträdande. Att nämna som ursäkt att han "lämnat partipolitiken" när han tillfrågas om alla idiotier han vräkt ur sig genom åren är verkligen ynkligt. Han om någon gjorde sitt yttersta för att förneka de problem som fanns, inte minst genom regeringens webbsida där rena lögner om svensk invandringspolitik presenterades. Ganska talande att regeringens webbaserade invandrarpropaganda knappt nämndes av SVT.

PMN fortsätter:



https://www.di.se/ledare/pm-nilsson-...ingssyndromet/

Med politiker som dessa vet vi vad framtiden innehåller för oss alla.

Nazisterna i Brasilien lämnade också partipolitiken. Fy skäms, Eichmann.
Citera
2017-11-04, 14:50
  #49005
Medlem
Naranbaatarkhans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Sanna Rayman underförstår att om storstadsmedelklassen tvingas tugga i sig den skit, de stora sociala problem som hittills har drabbat arbetarklassen och landsorten, eller som politikerna numera säger på hundvisslespråk: "de som bor i hyreshus", så kommer skiten att träffa fläkten big time. När våld, taskig eller primitiv svenska och rejält sänkt kvalitet i skolorna flyttar in i medelklassens verklighet och de egna guldklimparnas framtidsutsikter, undervisning och kanske t o m betyg tar skada, så kommer väljarna inte längre att sitta still i båten. Då kommer frågan "varför ska vi acceptera det här?" oundvikligen upp på bordet i allt fler partier.

Självklart kan hon inte skriva detta helt öppet, men det är rimligen det hon menar.

Rimligast är nog att ta henne bokstavligt, ungefär som användaren Vågskålen gör strax här ovan. Men visst, det kan ofta vara som ett slags kremlologi att försöka tyda vad ledarskribenter i svenska tidningar egentligen menar, men lika ofta kan man nog ta skribenterna på orden. När man ska göra vilket kan så klart svårt, vilket i sin tur så klart gör att du kan ha rätt, men här tror jag inte att sådant uttydande behövs.

I övrigt är det en banal iakttagelse hon gjort, när hon tycker sig kunna se kommande missnöje hos både de föräldrar och barn vilka torde vara de kommande givarna av en bättre skolmiljö. Rentav kan man säga att hon bara säger det alla redan vet.
Citera
2017-11-04, 14:52
  #49006
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Så läser jag också det. Jag har länge hävdat att utan det fria skolvalet så hade vi aldrig hamnat i dagens mardrömssituation.


Rayman har dessutom, vad jag förstår, aldrig varit för vidöppna gränser eller en ohejdad, kravlös asylbonanza
Citera
2017-11-04, 14:55
  #49007
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Naranbaatarkhan
Rimligast är nog att ta henne bokstavligt, ungefär som användaren Vågskålen gör strax här ovan. Men visst, det kan ofta vara som ett slags kremlologi att försöka tyda vad ledarskribenter i svenska tidningar egentligen menar, men lika ofta kan man nog ta skribenterna på orden. När man ska göra vilket kan så klart svårt, vilket i sin tur så klart gör att du kan ha rätt, men här tror jag inte att sådant uttydande behövs.

I övrigt är det en banal iakttagelse hon gjort, när hon tycker sig kunna se kommande missnöje hos både de föräldrar och barn vilka torde vara de kommande givarna av en bättre skolmiljö. Rentav kan man säga att hon bara säger det alla redan vet.


Att säga det alla (de flesta) eedan vet, eller att lägga ihop två och två och dra en enkel slutsats, har tidvis varit mycket farligt här i landet.
Citera
2017-11-04, 15:20
  #49008
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
Rayman har dessutom, vad jag förstår, aldrig varit för vidöppna gränser eller en ohejdad, kravlös asylbonanza
Hon var den första icke-brunstämplade att göra invandringens kostnader till nåt som kunde diskuteras på ledarplats, genom den med dagens mått mätt harmlösa texten ”Var är besparingsförslagen?” i augusti 2014 där hon resonerade ungefär: Om det nu är ”krona-för-krona” som gäller, hur kommer det sig då att Migrationsverket utan vidare kan begära och få 48 extra miljarder?

Santesson skrev om det c:a 1,5 år senare:

Citat:
http://www.dt.se/opinion/ledare/kron...na-hjartan-tal

Migrationsverkets prognos släpptes i juli och kostnadsökningarna väckte ingen större uppmärksamhet. Det var först senare som en ledarskribent på SvD, Sanna Rayman (och här är det på sin plats att upplysa att hon också är livskamrat med mig), hemkommen från semestern satte sig med en miniräknare och utförde det som borde varit en självklar åtgärd Dag 1 för varje kompetent reporter.

Hon summerade kostnadsökningarna till svindlande 48 miljarder kronor. En bomb i valrörelsen. Tre dagar senare gick Reinfeldt upp på scenen och öppnade sitt hjärta.

När siffran väl var ute blev den genast uppmärksammad och efter det kostnadsgranskas alla Migrationsverkets prognoser.

Men varför krävdes det först att en ledarskribent flera veckor i efterhand skulle göra en reporters jobb? Nej då, det var ingen konspiration, men knappast en ren slump.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in