2017-03-23, 22:27
  #44341
Moderator
Meijis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mr.Mistoffelees
Jag tycker att Erik Hörstadius verkar vara en väldigt vettig person i stort. Men det blir mycket riktigt fånigt när han och andra sansade debattörer ständigt känner behovet att ta avstånd från "rasisterna" som en sorts brasklapp.

Dessa sk "rasister", vad är det egentligen som skiljer deras åsikter från Hörstadius egna? Tror han verkligen att en stor del av svenska folket drivs av någon sorts rasideologi?

Ungefär så här tycks vissa, i övrigt vettiga, personer resonera: "Jag vill minska asylinvandringen och ställa högre krav på invandrare av rationella skäl, men ni där borta vill göra samma sak av dåliga skäl."

Jag tror att det helt enkelt är så att många svenskar tycker att en orimlig stor andel av skattepengarna läggs på personer som inte ens är svenska medborgare. Det finns även många som stör sig på politikers- och medias ständiga försök att skönmåla allt som har med invandring att göra, t ex att in i det sista hävda att asylinvandringen var lönsam för Sverige. Utöver detta, så finns det även många som med egna ögon ser att gatubrottslighet och förslumning ökat på senare år, samtidigt som etablissemanget gör sitt yttersta för att förneka detta så länge det bara går.

Det som skiljer Hörstadius från de sk "rasisterna" är egentligen bara att de för fem år sedan sa vad han själv säger idag.

Ibland är avståndstagandet från de s.k. "rasisterna" förmodligen bara ett slags alibi för att inte själv bli klassad som rasist av etablissemanget.

Ibland är avståndstagandet genuint och baserat på att de är övertygade, att det var *omöjligt* för någon att inse, att den unika migrationspolitikern var oförsvarlig och ohållbar innan de *själva* förstod att så var fallet. Självkritik är inte deras paradgren... om man säger så.

Alla, som har varit kritiska, innan de själva blev kritiska, har därför enl. dem per definition haft irrationella och suspekta (läs rasistiska) motiv.
Citera
2017-03-23, 22:40
  #44342
Medlem
fasligts avatar
Två saker som kanske sätter fart på ompositionerandet i mångkulturfrågan.
Citat:
Germany said Tuesday it will deport two men arrested on suspicion of planning a terror attack, despite the fact that while their parents are foreigners, they were both born in the country.
[...]
The two men, a 22-year-old of Nigerian origin and a 27-year-old of Algerian descent, were arrested in a police raid on February 9 in the central city of Gottingen, the region's interior minister Boris Pistorius said.
He confirmed that the federal administration court approved the deportation order after a petition by his ministry.
The men, classified as "dangerous" by police, were known to authorities through their affiliation with Salafists.
http://afp.omni.se/4c27b6fd-29d8-46ff-8219-4c5f8711164e

Än så länge verkar det hållas knäpp tyst om detta. Svårt att göra gemensam sak med Erdogan och hitlersmeta Merkel kanske. Möjligen håller man andan lite varstans och hoppas att Tyskland ska gå helskinnade ur detta radikala tilltag med utvisning av tyskfödda och därmed påvisa att repatriering av utlandsfödda icke-medborgare skulle kunna sväljas av allmänheter, politiska och mediala etablissemang.

Den andra frågan som jag tror kommer explodera snart är den om skolan. Vi har haft en del fokus på sistone på omfattande fusk vid nationella prov, orimlig arbetsmiljö och, inte minst, våldtäkter på skolor. Fridolin smider ränker kring att tvinga på varje svensk skola mångkulturens fördärvelsebringande närvaro. Till detta fogas den långsamt inkickande insikten om vad följande siffror faktiskt innebär i praktikens debet och kredit, för kunskapsförmedling och de egna barnens säkerhet:
Citat:
Antalet nyanlända elever i grundskolan har ökat med 27 procent, från 62. 400 förra läsåret till 79. 400 i år, visar färsk statistik från Skolverket.
Den visar också att de nyanlända fördelats mycket ojämnt. Tio procent av grundskolorna har tagit emot 43 procent av de nyanlända, medan nästintill 700 skolor inte har tagit emot en enda. Trots detta är fördelningen något jämnare än förra läsåret.

Ljusnarsberg, Hultsfred, Högsby och Lessebo är kommuner där över 30 procent av grundskoleeleverna är nyanlända.
http://www.svt.se/nyheter/lokalt/sma...malands-skolor

Vad dessa kommuner har att säga om saken är känt, inte minst Hultsfreds uppfattning och åtgärdspaket har tillkännagivits i riksmedierna.

I svensk grundskola går för närvarande 1 023 970 elever fördelade på 4 847 grundskoleenheter. Det betyder 211 elever per skola i snitt. Det betyder i sin tur att det förra läsåret kom nyanlända elever motsvarande 296 sådana 211-eleversskolor. Nuvarande läsårs nyanlända fyller 376 sådana skolor. Och det vi sett hittills är alltså bara början, anhöriginvandringen till 2015 års asylanstormning,med okänt antal barn som följd, har knappt börjat ta fart.

99 336 lärare tjänstgör i grundskolan och det innebär att det går i snitt 12,2 elever på varje heltidsanställd lärare. Förra läsårets nyanlända elever behövde då 5 115 nya lärare. Nuvarande läsårs nyanlända krävde ett tillskott på 6 508 nya lärare.
https://www.skolverket.se/statistik-...fakta-1.120821

Lärare som i förfärande stor utsträckning inte finns.
Citat:
PRESSMEDDELANDE 2017-03-21
Andelen obehöriga lärare ökar
Över hälften av lärarna som har nyanställts det senaste läsåret saknar pedagogisk högskoleexamen. Det innebär att andelen obehöriga lärare i skolorna fortsätter att öka. Det visar Skolverkets statistik för läsåret 2016/17 som även finns nedbruten på läns-, kommun- och skolenhetsnivå.
– Bristen på behöriga lärare är fortsatt allvarlig. Det går fler elever än tidigare i både grundskolan och gymnasiet men det finns helt enkelt inte tillräckligt många behöriga lärare att få tag på, säger Niclas Westin, enhetschef på Skolverket.
https://www.skolverket.se/om-skolver...-okar-1.259059

Även den beskedlige svensken förvandlas till en tiger när det kommer till att skydda den egna avkomman. Alla andra har verkligen inte samma värde som det egna barnet, för den enskilde personligen. Allt för många Mohammeds av oklar ålder och identitet hotar helt enkelt den egna avkommans säkerhet här och nu samt äventyrar å det grövsta den egna avkommans framtidsutsikter. Särskilt gäller detta om möjligheten att, genom skolvalet, välja bort mångkulturen från den egna skolvardagen.
Citera
2017-03-23, 23:14
  #44343
Moderator
Strix m/94s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av orrtupp
Lyssnade på detta i efterskott och jag är fortfarande påverkad!

Dels för att den ende debattören som försvarade begreppet "allas lika värde", Göran Collste började slingra sig som en orm när begreppets orimlighet konkretiserades med exempel, i det här fallet med vem man skulle rädda om man bara kunde rädda en person, Malala eller Talibanen som sköt henne i huvudet.

Den frågan vägrade han att svara på och visade därmed hur fel "allas lika värde" rimmar med verkligheten.

(Den debatten känner jag i övrigt igen ifrån min egentliga hjärtefråga djurrätt och det blir lika tokigt där när man likställer djur med människor!)

Det som trots allt gjorde störst intryck var när denne Collste i debatten om rättigheter och skyldigheter hävdade att "att alla har rätt till ett värdigt liv och att vi här inte har förtjänat det genom att det är ett resultat av ett naturens lotteri där vi är födda i Sverige och andra är födda där
och därför finns det inga moraliska skäl att dra upp gränser och avgöra vilka som får komma hit
eller inte."


Argumentet att vi inte förtjänar vårt fredliga liv och relativa välstånd har jag ju hört förut, men oftast då mera underförstått och alltid från personer som jag förstår inte har tänkt igenom saken likt vänsteraktivister av det tokigare slaget och artister som vill ge sin karriär en skjuts men att höra det ifrån en etikprofessor i Public service var djupt omskakande!

Det är dessutom för mig helt oförståeligt att just vänstern förfäktar detta argument, är det inte tack vare folkets kamp för ett rättvisare samhälle som vi kunde bygga upp välfärdssamhället?

Menar dessutom den så kallade högern att det inte var arbete och flitiga entrepenörer som skapade fred och lycka i den fria världen?

Nej, det var alltså bara ren tur, om våra förfäder hade legat på soffan istället för att arbeta och engagera sig i samhället så hade vi ändå haft det lika bra idag?



Det ifrågasattes mycket bra i Filosofiska rummet!

Ca 33 min i inslaget säger Per Bauhn.

Jag har anledning tro att vi efter hand kommer att se mer av dessa debatter i media. För många av mångkulturalismens kulisser håller på att rämna för att det skall vara möjligt att upprätthålla skenet i längden. Mångkulturreligionen är trängd just nu och det är främst verkligheten som skapar trångmålet. Allt eftersom det blir mer accepterat att ge sig på det intellektuella (nåja) fundamentet så blir det allt tydligare att alltihop består av varmluft utan substans. Nedgörandet av allas-lika-värde-doktrinen i P1 visar på just detta.

Sedan kan man fråga sig när det får verkligt kraftfulla politiska effekter. Mediekriget torde ligga en stund före det politiska beslutsfattaretablissemanget, så det är sannolikt att vi får vänta en tid ännu, och så har vi förstås riksdagsval om ett och ett halvt år...
Citera
2017-03-23, 23:21
  #44344
Medlem
fasligts avatar
Alldeles oavsett vad våra agendasättande journalister tycker vi ska få veta så traskar juridiken på. En dom i europadomstolen klargör att det är fullt möjligt att återkalla europeiska medborgarskap från jihadister. Det finns kanske ändå en bortre gräns för den pågående galenskapen?
Citat:
Europadomstolen: Lagligt att dra tillbaka medborgarskap för jihadist - ej kränkning av mänskliga rättigheter.

https://twitter.com/hanifbali/status/844939037458739205

Länk till domen i Hanif Balis tweet.
Citera
2017-03-23, 23:38
  #44345
Medlem
LuktenUtavBajss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fasligt
Alldeles oavsett vad våra agendasättande journalister tycker vi ska få veta så traskar juridiken på. En dom i europadomstolen klargör att det är fullt möjligt att återkalla europeiska medborgarskap från jihadister. Det finns kanske ändå en bortre gräns för den pågående galenskapen?

https://twitter.com/hanifbali/status/844939037458739205

Länk till domen i Hanif Balis tweet.

I en annan del av världen konstaterar en annan domstol att man inte kan utvisa afghaner, trots att man tidigare beslutat att just göra detta:
Citat:
Många av de ensamkommande barn och unga från Afghanistan som kommit till Sverige får ökade chanser att stanna. Detta efter en ny vägledande dom från Migrationsöverdomstolen. [...] Domen är prejudicerande och sätter praxis för andra unga asylsökande som saknar nätverk i hemlandet. De senaste två åren har över 24.000 personer sökt asyl i Sverige som ensamkommande barn och ungdomar från Afghanistan.
http://www.svt.se/nyheter/ny-dom-utv...-kan-fa-stanna

Mediakriget rullar på...
Citera
2017-03-23, 23:42
  #44346
Medlem
fasligts avatar
Erik Helmersson har varit på bio och sett sedelärande film som gav honom en mångkulturell tankeställare. Om sin omtumlande uppenbarelse berättar han i DN:
Citat:
Större överraskning för mig var en annan milstolpe i filmen, och nu får ni ursäkta en liten spoiler ur slutscenerna: Några av de älskande par, som under hela filmen varit förtrollade till möbler, visar sig när de åter blivit människor bestå av män och kvinnor med olika hudfärg.

"Interracial" är den engelska termen för denna kärlek som i hundra år varit ytterst kontroversiell i Hollywood.
[...]
Det är så fruktansvärt beklämmande att det ännu i vår tid ska behöva ses som kontroversiellt och modigt att i popkultur visa upp två älskande som råkar ha olika färg på huden.
[...]
När jag gick ut ur biosalongen tänkte jag på ett evenemang som jag hade tänkt bevista men oturligt nog missade. Det var Afrosvenska akademin som i februari diskuterade ämnet "Är kärleken färgblind?"

"På detta event kommer vår panel att diskutera något som många anser vara oskyldigt och harmlöst, interracial relationships", löd informationstexten.

Att dessa "många" verkligen kan vara alldeles felinformerade belystes av en Youtubevideo som akademin lagt ut som inspiration. Där talar aktivisten Gazi Kodzo i ämnet. Kodzo är säker: Svarta och vita lever i en ojämlik maktrelation. Om en fängelsevakt och en fånge har sex är det våldtäkt även om fången är med på det. Alltså är sex mellan svart och vit alltid våldtäkt. "Du kan inte säga att du älskar din vita partner, för ni är inte på en jämlik spelplan", konstaterar Kodzo.

Ser man på. Kanske en del är i större behov av att se "Skönheten och odjuret" än andra?
[...]
Finansiärer är bland andra ABF och Arvsfonden. Så spännande för våra avdöda anhöriga att få sponsra ett så modernt och aktuellt ämne!
http://www.dn.se/ledare/signerat/eri...-som-valdtakt/

Som alltid härligt inkluderande och toleranta budskap från våra vänner bland de organiserade afrosvenskarna.
Citera
2017-03-23, 23:55
  #44347
Medlem
fasligts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LuktenUtavBajs
I en annan del av världen konstaterar en annan domstol att man inte kan utvisa afghaner, trots att man tidigare beslutat att just göra detta:

http://www.svt.se/nyheter/ny-dom-utv...-kan-fa-stanna

Mediakriget rullar på...

Och som tur är är Sverige en liten fotnot i samtidshistorien, en drontsk kuriositet andra statsapparater skakar lite medkännande, men samtidigt vantroget, på huvudet åt. Tysklands och Storbritanniens göranden och låtanden har sannolikt betydligt större impact på kommande utveckling. Sverige har att falla in i ledet. Ödet leder den villige, men föser den ovillige. Jag tror riktningen är fastlagd. Lite gupp i vägbanan som nu alldeles nyss då Kanadas parlament röstade för en motion om anti-islamofobi på yttrandefrihetens bekostnad. Men om jag fattat det hela rätt gäller det obskyra förslaget ingen lag utan bara något slags memoandum att sätta in i den fina klippboken som visar hur god och anständig den kanadensiska staten är. Men jag kan ha fel för det var rätt snåriga resonemang och kanadensarna själva verkar måttligt roade. Men på det stora hela tror jag det månkulturella projektet i västerlandet ärr statt i nedmontering.
Citera
2017-03-24, 00:35
  #44348
Medlem
fasligts avatar
Undrar vad afrosvenska akademin har att säga om de pengar som svenska vita arbetande kroppar medelst sina skatter ständigt pådyvlar palestiniers genom kolonialpatriarkal lins betraktade bruna kroppar? Det måste väl ändå betraktas som försök till rena horköp?
Citat:
Något som är intimt förknippat med kampen mot IS och radikala element som gömmer sig bakom Islam som religion är Hamas, Muslimska Brödraskapet samt konflikten Israel – Palestina. Hamas är Muslimska Brödraskapets palestinska gren samtidigt som Brödraskapet har relationer på olika nivåer med IS. Ingen av organisationerna, vare sig Hamas, Brödraskapet eller IS önskar se staten Israels överlevnad i allmänhet och judars överlevnad i synnerhet. De önskar inget annat än ett folkmord.

De som är pikant för Sverige i detta avseende är att svenska skattemedel går till organisationer som bejakar denna syn. Israeliska NGO Monitor har gjort en genomlysning av hur svenskt bistånd slussas vidare till olika biståndsorganisationer. Av 24 granskade är 15 av dessa svenskfinansierade organisationer motståndare till en tvåstatslösning. Inte bara motståndare, några av dessa företräder rena antisemitiska åsikter som göds med svenska biståndsmedel.
[...]
Sverige är inte på långa vägar den aktör vi säger oss vara i fredsprocessen i Mellanöstern. Tvärtom agerar vi, på främst biståndsarenan, tillsammans med krafter som vill se en annan världsordning.
https://ledarsidorna.se/2017/03/inte...i-tror-den-ar/

Måste inte Margot skicka ner Kitimbwa Sabuni som särskilt sändebud nu för att säkerställa att inga vita kroppars pengar drabbar bruna kroppar i den skamlöst pågående prostitutionshärvan? Säkert förekommer bland NGO:andet även vitkroppade kvinnor som helt okänsligt insisterar på att få vidröra brunkroppsbärande mäns överkroppars yttre extremiteter. Fullständigt oacceptabelt för en tränad röntgenkolonial blick som Sabunis. Tror han blir perfekt. Härligt för palestinier som eventuellt ännu inte införlivat insikten att vita kroppars blickar på palestiniernas bruna kroppar är en form av våldsutövning som palestinierna sedan kan kräva oändliga skadestånd för att ha utsatts för.
Citera
2017-03-24, 10:35
  #44349
Moderator
Strix m/94s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Meiji
Ibland är avståndstagandet från de s.k. "rasisterna" förmodligen bara ett slags alibi för att inte själv bli klassad som rasist av etablissemanget.

Ibland är avståndstagandet genuint och baserat på att de är övertygade, att det var *omöjligt* för någon att inse, att den unika migrationspolitikern var oförsvarlig och ohållbar innan de *själva* förstod att så var fallet. Självkritik är inte deras paradgren... om man säger så.

Alla, som har varit kritiska, innan de själva blev kritiska, har därför enl. dem per definition haft irrationella och suspekta (läs rasistiska) motiv.

Häri kan vi nog identifiera en av mest betydande omslagspunkterna i mediekriget. Den dag som ett större antal sansade debattörer, utan brasklappar elller förbehåll rakt och tydligt kan diskutera och debattera viktiga samhällsproblem och tala klarspråk, då är mediekriget i strategisk mening vunnet. Vi är inte där ännu, och kanske blir det inte så före valet 2018, men därefter bedömer jag att vi kommer att se allt mer av sådant.
Citera
2017-03-24, 11:29
  #44350
Medlem
sinewaves avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Strix m/94
Häri kan vi nog identifiera en av mest betydande omslagspunkterna i mediekriget. Den dag som ett större antal sansade debattörer, utan brasklappar elller förbehåll rakt och tydligt kan diskutera och debattera viktiga samhällsproblem och tala klarspråk, då är mediekriget i strategisk mening vunnet. Vi är inte där ännu, och kanske blir det inte så före valet 2018, men därefter bedömer jag att vi kommer att se allt mer av sådant.

Du menar den dag då någon kan säga "...och detta innebär en stor belastning på samhället" utan att föregående fördömt rasism eller på olika vis dragit in rasism i det hela? Vad nu rasism har med att göra att man kan dela in folk i samhället i olika grupper (vilket man givetvis måste för att överhuvudtaget kunna driva samhället effektivt).

Möjligt.

Själv tycker jag det hela är mycket konstigt, att det nästan är omänskligt kontraproduktivt. Vi har grupp A, B, C varav B belastar samhället mer än vad C gör och där A ligger någonstans i mitten. Då skall man alltså inte få prata om att grupp B belastar samhället mer och på riktigt utreda allt detta; hur tänker man sig då att man överhuvudtaget någonsin skall kunna lösa problem som specifikt rör grupp B?

Det blir som att försöka sätta sig ned och skriva algoritmer men hela tiden inte få ta med en av de nyckelvariabler som behövs för att det hela skall fungera. Det går inte, det blir omöjligt. Man måste hitta på något likt exotisk materia (en. 'exotic matter') eller något annat teoretiskt tillgångsslag som gör att allt går ihop. Skillnaden i mina referenser är att detta endast görs som sista utväg i forskarvärlden, i svensk debatt verkar det istället ses som sport där den som tillför mest exotisk materia i ekvationen är den som vinner.

Det är också här vi har detta värdelösa mediekrig. En orgie i att hitta på andra namn på en spade istället för att bara kalla en spade för en spade.

Man går t om så långt så att man hävdar att denna spade inte nödvändigtvis är en spade utan att detta, likt ljuset i universum, mycket har att göra med betraktaren.

En spade kan alltså också vara en hink, en kratta eller en elefant och att motsätta sig detta och lite snällt föreslå att problem kanske löses mer effektivt om vi trots allt etablerar att en spade är en spade är rasism ty de som kallar detta för hink, kratta eller elefant kan bli kränkta. Vi har t om situationer där folk har börjat gråta för att någon endast använd ordet 'spade' istället för 'elefant' utan att först grundligt fundera kring alla dessa andra som mycket väl kan tänka sig att det också är en hink, kratta och elefant.

Man har således sett till att alla typer av debatter endast handlar om meta. Vi har hela program som i princip lyder "Är en spade verkligen en spade? Debatt mellan Herr Dummerjöns och Fröken Fåntratt".

Det är visserligen nyttigt med metadebatter från och till, men inte alltid och inte endast i 10-20 år.
Citera
2017-03-24, 11:53
  #44351
Moderator
Strix m/94s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sinewave
Du menar den dag då någon kan säga "...och detta innebär en stor belastning på samhället" utan att föregående fördömt rasism eller på olika vis dragit in rasism i det hela? Vad nu rasism har med att göra att man kan dela in folk i samhället i olika grupper (vilket man givetvis måste för att överhuvudtaget kunna driva samhället effektivt).

Möjligt.

Ja, det är ett exempel på hur jag menar.

Citat:
Själv tycker jag det hela är mycket konstigt, att det nästan är omänskligt kontraproduktivt. Vi har grupp A, B, C varav B belastar samhället mer än vad C gör och där A ligger någonstans i mitten. Då skall man alltså inte få prata om att grupp B belastar samhället mer och på riktigt utreda allt detta; hur tänker man sig då att man överhuvudtaget någonsin skall kunna lösa problem som specifikt rör grupp B?

Det blir som att försöka sätta sig ned och skriva algoritmer men hela tiden inte få ta med en av de nyckelvariabler som behövs för att det hela skall fungera. Det går inte, det blir omöjligt. Man måste hitta på något likt exotisk materia (en. 'exotic matter') eller något annat teoretiskt tillgångsslag som gör att allt går ihop. Skillnaden i mina referenser är att detta endast görs som sista utväg i forskarvärlden, i svensk debatt verkar det istället ses som sport där den som tillför mest exotisk materia i ekvationen är den som vinner.

Det är också här vi har detta värdelösa mediekrig. En orgie i att hitta på andra namn på en spade istället för att bara kalla en spade för en spade.

Man går t om så långt så att man hävdar att denna spade inte nödvändigtvis är en spade utan att detta, likt ljuset i universum, mycket har att göra med betraktaren.

En spade kan alltså också vara en hink, en kratta eller en elefant och att motsätta sig detta och lite snällt föreslå att problem kanske löses mer effektivt om vi trots allt etablerar att en spade är en spade är rasism ty de som kallar detta för hink, kratta eller elefant kan bli kränkta. Vi har t om situationer där folk har börjat gråta för att någon endast använd ordet 'spade' istället för 'elefant' utan att först grundligt fundera kring alla dessa andra som mycket väl kan tänka sig att det också är en hink, kratta och elefant.

Man har således sett till att alla typer av debatter endast handlar om meta. Vi har hela program som i princip lyder "Är en spade verkligen en spade? Debatt mellan Herr Dummerjöns och Fröken Fåntratt".

Det är visserligen nyttigt med metadebatter från och till, men inte alltid och inte endast i 10-20 år.

Jag tror att jag håller med, men konstaterar samtidigt att i alla fall i Sverige så har vi alltid någon form av politiskt tabu att förhålla sig till och det är vanligen skadligt för såväl det politiska samtalet som för demokratin.
Citera
2017-03-24, 12:10
  #44352
Medlem
Gullegubbens avatar
"att alla har rätt till ett värdigt liv och att vi här inte har förtjänat det genom att det är ett resultat av ett naturens lotteri där vi är födda i Sverige och andra är födda där
och därför finns det inga moraliska skäl att dra upp gränser och avgöra vilka som får komma hit eller inte."

Man kan ju dra det ännu längre och säga att det inte finns några moraliska skäl för att vi ska få positiva resultat av positivt beteende och negativa resultat av negativt beteende eftersom våra celler ständigt ombildas och det är en slump om de ombildas till det vi kallar oss själva eller till något helt annat.

Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in