Citat:
Ursprungligen postat av
Friherr
Det är dags att släppa de här libertarianska drömmarna nu. Det är dessa insikter som har gjort att alternativhögern i USA till 50 procent består av avhoppade libertarianer som växt upp och insett realiteterna. Enda alternativet som återstår är totalstopp för invandringen och återvandringsbidrag i stor skala, kombinerat med minskade bidrag i Sverige.
Som jag ser det är du inne på rätt väg. Vad vi behöver göra först är dock ett par ändringar när det gäller medborgarskap:
1. Möjlighet att återkalla felaktigt givna medborgarskap där medborgarskap erhållits på bedrägliga grunder (fel ålder, fel angivet ursprungsland, falsk identitet etc.). Den möjligheten finns redan idag. Säg upp medborgarskap för livsstilskriminella multipelt dömda för grov kriminalitet; ickemedborgare utvisas som regel vid livsstilskriminalitet och våldtäkter och mord.
2. Höj kraven för medborgarskap, gällande utbildningskrav, språkkrav osv. till en rimlig nivå där personen kan erhålla en anställning i Sverige utan diverse stödanställningar och sånt. Diverse subventioner för olika pysselsättningar ska bort.
3. Knyt alla bidrag till medborgare bara.
Det enda bidrag som skall vara öppet att söka för icke-medborgare ska vara återvandringsbidrag.
Vad gäller gästarbetare osv. så ska kraven på företagen som tar hit specialistkompetens vara att gå i god för visumet och kunna visa någon sorts bostad (lägenhet, longstay hotell osv.) hanterat av firman som anställer en utländsk specialist för så länge visumet gäller. Okvalificerad arbetsinvandring stoppas helt och återvandringspeng ges när arbetsvisumet gått ut.
Hårda bandage. Men annars blir det jävligt många som ska gräva en grop.
Omvänd incitamentspolaritet som yoto kallar det. "Incitamentspolaritet" där är det nya modeordet i mediekriget. Snart i en ledartext nära dig.
"Borta-bra-men-hemma-bäst"-doktrinen.