2016-09-07, 22:06
  #40993
Medlem
longbow4ys avatar
Att skylla dagens debattklimat på andra världskriget och nazism är väl om något ett bedrövligt dåligt svepskäl. Det kriget slutade för 71 år sedan. Om de händelserna påverkar dagens ungdomar så finns arvsynden också.

Väldigt praktiskt skäl att skylla på WW2 och nazism för då kan allt ursäktas. Och inte förändras för historien kan inte göras om. Om det är någon som behöver andra världskriget och Nazism för att förklara dagens Sverige menar jag att det inte bara är dumt utan också faktiskt misstänkt likt en agenda. Väldigt likt de högerextremister som yrar om ZOG och judiska världskonspirationer, men från andra planhalvan. Visst, det finns nazister och det finns sionister men de måste hanteras och debatteras för vad de är idag inte för 2-3 generationer sedan. Annars kan vi aldrig ta oss vidare i samhällsutvecklingen om vår historia tillåter att stoppa utvecklingen

Flitigt användande av Godwins lag stoppar effektivt sökandet efter reella orsaker i dagens samhälle och utvecklandet av dagens samhälle.

Kriget är slut. Get over it. Vi kan lära av det men inte faan skall det få definiera oss.

Edit:
Om nåt är väl användandet av Godwins lag ett typiskt svenskt exempel på problemdefintion. Det är alltid någon annans fel eller skäl till situationen. Helst skall också någon annan lösa problemet.
Det är nog ingen slump att det svenska ordet Ombudsman spridit sig över världen.
Idag kräver regeringen Löfven att EU skall åtgärda migrantproblemen. Medierna kräver att andra aktörer i samhället skall agera. Sverige litar på Nato om det skull bli tråkigt läge.
Folk förväntar sig att politikerna skall agera. Alla har sin ombudsman. På alla nivåer i samhället. Ingen vill agera själv och ingen, absolut ingen, har ett eget ansvar för situationen.
Det håller inte.


Allt är Hitlers fel. Och andra världskriget. Och Nazisterna. Och Judar eller sionister. Alltid någon annans fel.

Nej. Den historiebeskrivningen köper jag inte. Oavsett vilket politiskt håll "någon annan" argumentet kommer ifrån.
__________________
Senast redigerad av longbow4y 2016-09-07 kl. 22:22.
Citera
2016-09-07, 22:28
  #40994
Medlem
fasligts avatar
Som sagt. Undrar om inte apostlahästarna börjat stampa lite i spiltorna och be sina övre jag se sig yrvaket om efter en spatserkäpp? I dagens Helsingborgsblad talar en sociolog om svenskens religiositet. Utifrån hennes forskning har inte mycket egentligen ändrats på den fronten de senaste hundra åren. Vem hade kunnat tro det?
Citat:
Det svenska samhället må ha blivit sekulariserat – men har svenskarna själva släppt greppet om Gud? Sociologen Erika Willanders forskning visar att vi bör ompröva en del invanda föreställningar.
Citat:
Bara var femte svensk uttrycker att man faktiskt inte tror på något alls - och det är ju en rätt liten andel med tanke på att vi bor i ett av världens mest sekulariserade länder, säger sociologen Erika Willander, som forskar om svenskarnas religiositet.
Citat:
Men varför vill så få kalla detta något för Gud?
- Det är troligen ett arv från Luther, att var och en ska komma fram till ett eget beslut om vad man tror på. Det är ett oerhört starkt drag i det man kallar svensk religiositet - att visa att man inte blivit påprackad tron från prästen eller föräldrarna, säger Erika Willander.
Citat:
Svenskarna bara tror sig veta hur man ska förhålla sig till religion på bästa sätt, vilket kan bli problematiskt när vi möter människor med annan religiös bakgrund. Därför vore det nog bra om vi blev lite mer medvetna om vårt eget religiösa arv.
http://www.hd.se/2016-09-07/de-flest...-tror-pa-nagot

Jajemen. Luther vår hjälte.
Citera
2016-09-07, 22:44
  #40995
Medlem
fasligts avatar
Vi svenskar verkar ju inte riktigt ha förstått vidden av vår olycka än. Det är helt omöjligt att tänka sig Stefan Löfvén (eller annan politiker) säga offentligt att han avskyr tanken på ett multikulturellt samhälle. Hollands liberale statsminister däremot kan visst göra det. Deras likaledes liberala hälsominister kan offentligt uppmana holländarna att organisera motstånd mot islamismen som hon ser som ett hot mot sin elvaåriga dotters framtida frihet. Ojojoj.
Citat:
People should form a national freedom coalition to oppose the influence of radical political Islam, Dutch health minister Edith Schippers said in a lecture on Monday. ‘It is time that we – all Dutch people who love our culture, freedom and social contract – stand up to actively defend our achievements,’ she said, giving the prestigious Hendrik Jan Schoolezing speech in Amsterdam.
Citat:
Schippers, a member of the VVD Liberal party, said she decided to talk about political freedom rather than health due to her fears about the society her 11-year-old daughter is growing up in, where ‘we have confused tolerance with indifference.’
Citat:
She said instead of debating whether or not women should or should not wear headscarves or burkinis, we should focus on freedom for all. She warned of ‘creeping self-censorship’ in schools where teachers no longer dare to be openly homosexual and the Holocaust cannot be discussed. ‘Who still dares to write books critical of Islam, draw cartoons or make films?’ she said. ‘Cultures are colliding. This is where our society’s core values are insidiously affected.’

Citat:
[Mark] Rutte [premiärministern] admitted on Monday that he ‘hated’ the idea of a multicultural society. He added that when he saw a clip of Dutch Turks taking to the streets of Rotterdam to celebrate the failure of the recent coup against Turkey’s Erdogan government: ‘My first thought is: get out of here. Go back to Turkey.’
http://www.dutchnews.nl/news/archive...litical-islam/
Citera
2016-09-07, 23:53
  #40996
Medlem
Vågskålens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fasligt
Som sagt. Undrar om inte apostlahästarna börjat stampa lite i spiltorna och be sina övre jag se sig yrvaket om efter en spatserkäpp? I dagens Helsingborgsblad talar en sociolog om svenskens religiositet. Utifrån hennes forskning har inte mycket egentligen ändrats på den fronten de senaste hundra åren. Vem hade kunnat tro det?

http://www.hd.se/2016-09-07/de-flest...-tror-pa-nagot

Jajemen. Luther vår hjälte.
Ja, det är förstås inte den första sociologen eller religionsvetaren som gärna vill att svenskarna skall vara religiösa. Så man ställer frågan om man tror på någonting, och den som får den, som aldrig går i kyrkan, ber till gud eller ens funderar över saken, säger "jo, eftersom du frågar så tror jag det finns någonting, en sorts makt eller ande, typ", för att minuten senare ha glömt det hela. Väldigt religiös.

Antagligen skapar man sådana här "forskningsresultat" för att kunna säga att vi i princip minsann är likadana som de där som kommer från muslimska länder. Det gör detsamma då att den här (upp)funna formen av religiositet är ytterst svag, oprecis och inte verkar ha någon praktisk betydelse för den påstått religiöse, och att undersökningar som World Values Survey tydligt visar att det existerar en värderingsmässig avgrund mellan oss och de flesta andra kulturer på jorden, särskilt den muslimska.

Samtidigt har de svenska religionsvetarna ingen vidare koll på vad de olika muslimska organisationerna står för, än mindre vad muslimer i allmänhet tycker och tänker. Med tanke på den relativa åsiktsfriheten på landets humanistiska institutioner är det nog också rätt karriärbeslut att hålla sig från sådana frågor.
__________________
Senast redigerad av Vågskålen 2016-09-07 kl. 23:56.
Citera
2016-09-08, 08:14
  #40997
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vågskålen
Ja, det är förstås inte den första sociologen eller religionsvetaren som gärna vill att svenskarna skall vara religiösa. Så man ställer frågan om man tror på någonting, och den som får den, som aldrig går i kyrkan, ber till gud eller ens funderar över saken, säger "jo, eftersom du frågar så tror jag det finns någonting, en sorts makt eller ande, typ", för att minuten senare ha glömt det hela. Väldigt religiös.

Antagligen skapar man sådana här "forskningsresultat" för att kunna säga att vi i princip minsann är likadana som de där som kommer från muslimska länder. Det gör detsamma då att den här (upp)funna formen av religiositet är ytterst svag, oprecis och inte verkar ha någon praktisk betydelse för den påstått religiöse, och att undersökningar som World Values Survey tydligt visar att det existerar en värderingsmässig avgrund mellan oss och de flesta andra kulturer på jorden, särskilt den muslimska.

Har tänkt likadant. Passar ju fint in det ganska vanliga men vaga rapporterandet om att "religionen har ökat sin roll i samhället". Så kan man låtsas att det är en slags allmän väckelse som pågår i Sverige inte ett massivt inflöde av muslimska (relativt oss) fundamentalister.
Citera
2016-09-08, 08:16
  #40998
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gorm Den Gamle
Fast Jonni Hansen och de dårarna kom ju aldrig att ses som några företrädare för invandringsmotståndet, utan det var snarare folk från gamla Fremskridtspartiet som tog den rollen. De hade visserligen en stämpel av landsbytosse över sig, men nazister var de inte. I Sverige var det ju Jonni Hansens vänner som tog taktpinnen. Ska man jämföra med DK får vi föreställa oss att Bert och Ian hade tagit taktpinnen och behållt den den där gången på 90-talet.
Om man skall hitta någon svensk parallell till Jonni Hansen så borde det vara Klas Lund snarare än Jimmie Åkesson. Fremskridtspartiets Mogens Glistrup hymlade ju inte om att "Muhammedanerna" var ett stort problem & skulle kastas ut ur Danmark.

Ur Framskridspartiet bildades så småningom Dansk Folkeparti & 1999 stod den socialdemokratiska statsministern Poul Nyrup Rasmussen vid Folketingets öppningstal & sa om DF att "Rumsrena blir ni aldrig".
https://www.youtube.com/watch?v=JvXK...jdghjkugfhyufg

Så retoriken mot DF & SD har varit ganska snarlik. Den stora skillnaden har varit att det funnits andra röster i media än enbart postmarxism & pojkrumsliberaler.

Men "normaliseringen" av DF har på senare år kommit mycket längre & nu sträcker även sossarna ut inviter till DF, riktigt där är vi ju inte än i Sverige.

Sen kan man ju undra hur mycket historik, "mediakrig" & annat verkligen spelar in. SD & DF har funnits länge & har ungefär samma stöd i opinionen, men det har även det nystartade AfD, så sannolikt så betyder personliga erfarenheter mest när det gäller uppvaknandet.
Citera
2016-09-08, 08:24
  #40999
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av S.Kandal
Sportjournalisten Robert Laul på Aftonbladet är alltså den som är upprörd på Expressens Niklas Svensson. Laul presenteras förövrigt som fotbollsjournalist på Sportbladet och före detta elitspelare i Ljungskile SK. Att svt inte outar namnet Aftonbladet är såklart ingen slump.
Som vanlig går man efter spelaren & inte bollen.
Citat:
Niklas Svensson borde naturligtvis omedelbart tvingas lämna tillbaka presslegitimationen.

Självklart är detta ett rent beställningsjobb. Att det publiceras på SVT är antagligen för att man är rädd för att ett uppskruvat tonläge mellan Aftonbladet & Expressen kan göra att Expressen avviker ännu mer från åsiktskorridoren. Expressen har ju uppvisat flera exempel på kappvändande på senare tid.
Citera
2016-09-08, 10:35
  #41000
Medlem
"Västerländsk kultur kan orsaka brott". Finurligt - och klarsynt - argumenterat av Johan Wennström i SvD. Den luttrade läsaren känner blodtrycket stiga inför rubriken och förväntar sig de vanliga antivita harangerna. Men texten visar sig vara ett stycke sokratisk majeutik med udden riktad dels mot dem som förnekar att brottslighet kan ha kulturella orsaker, dels mot ett degenererat västligt (vänster-)etablissemang som bagatelliserar och romantiserar brottslighet och sedeslöshet.

Citat:
Gruppövergreppen mot kvinnor i Köln och på festivaler i Sverige har väckt frågor om huruvida kultur kan vara en förklaring till våldsbrottslighet. Det finns faktiskt forskning på området. Kultur tycks i själva verket kunna vara en mycket viktig förklaring, och det gäller i högsta grad även vår egen, västerländska kultur.

I boken ”The Better Angels of Our Nature: Why Violence Has Declined” (2011) visar den amerikanske psykologen Steven Pinker att våldets historia trots allt är en berättelse om civilisering och avtagande konflikter mellan människor. Från forntiden och framåt har mord, krig och våldtäkt bara minskat. Denna aspekt av Pinkers bok har vi ofta hört om i den svenska debatten. Men en av hans mest intressanta iakttagelser är att våldet på ett gåtfullt sätt ökade lokalt i västvärlden från och med 1960-talet.

På några få år vändes en tre decennier lång nedgång i våldsbrottsligheten i USA, och i Europa ökade våldet till nivåer som då inte hade upplevts på ett århundrade.

[- - -] I stället för gamla dygder som återhållsamhet och artighet, firade tongivande kulturella ikoner, rockband och filmer på 1960-talet alla uttryck som fanns för gränslöshet, utanförskap och psykisk sjukdom. Äktenskapet och familjen, som civiliserat så många unga män, utmålades som förljugna institutioner och som hämskor på den personliga friheten.

Enligt Pinker gled detta hat mot den borgerliga kulturen sömlöst över i först en romantisering, och sedan ett förverkligande, av våld. Vänstertänkare beskrev brottslingar som rebeller. Och när man, som Pinker beskriver det, till och med kunde ha överseende med våldtäkter, om de utfördes av minoriteter, var det inte förvånande att våldsbrotten ökade. Rättssystemet tog intryck av tidsstämningarna, och förde in bilden av gärningsmän som offer i straffskalorna.
http://www.svd.se/vasterlandsk-kultu...are-gastinlagg


Våldtäkterna utförda av minoriteter omnämns helt kort, men det underförstådda budskapet går inte att ta miste på:

1) Brottslighet kan ha kulturella orsaker.

2) Sannolikt har de många sexövergreppen i i invandringens spår med brottslingarnas kvinnofientliga kultur att göra. Detta i kombination med influenser från en degenererad västlig kultur som förkastar klassiska dygder som artighet och ansvarstagande och romantiserar våld har skapat en särdeles giftig cocktail.

3) Vi har ett etablissemang som daltar med brottslingar, särskilt om de tillhör så kallade utsatta minoriteter. Brottslingarna betraktas som de egentliga offren och man har överseende med deras gärningar, till och med om det handlar om allvarliga våldsbrott.

Vad som ligger bakom det västerländska samhällets degenerering från 60-talet och framåt är dock en fråga som inte berörs.
__________________
Senast redigerad av Nebeltag 2016-09-08 kl. 10:40.
Citera
2016-09-08, 14:51
  #41001
Medlem
Närmast skrattretande enkelt för Cwejman att hamra in oerhört billiga och självklara legala och moraliska poänger på bekostnad av SSU. Rasism på socialdemokratiska är den fyndiga rubriken.

"Sverigedemokraternas ungdomsförbund (SDU) i Stockholm arrangerar talarkväll. För att delta krävs att du är vit, icke-vita kommer nekas i dörren. Om ett sådant arrangemang verkligen hade ägt rum skulle troligtvis SDU ha upplösts, för andra gången i ordningen, av moderpartiet. Men när statsministerns eget ungdomsförbund arrangerar en talarkväll, enbart för icke-vita, rycker moderpartiet på axlarna.

Om drygt en vecka bjuder Socialdemokratiska Ungdomsförbundet (SSU) in till talarkväll med Rashid Musa, ordförande för Sveriges unga muslimer. Under rubriken ”Islamofobi och rasifiering” kommer Musa, som gjort sig känd för att aldrig missa ett tillfälle att bortförklara islamistisk terrorism, att tala för ungdomsförbundets medlemmar. I beskrivningen av arrangemanget står att: ”OBS! Evenemanget är separatistiskt för rasifierade”.

Att villkora deltagande med rastillhörighet är inte bara moraliskt förkastligt och rasistiskt, det är direkt lagvidrigt. Det paradoxala är att om SDU hade gjort detsamma så hade ramaskriet i offentligheten, med all rätta, varit bottenlöst. Men när Löfvens eget ungdomsförbund gör just detta anses det inom vissa kretsar vara progressivt och modernt; Genom att godkänna detta upplägg har SSU också godkänt en rasistisk världsbild."

Game, set and match Cwejman, även om precis vilken lallare som helst till skribent hade kunnat halalslakta detta groteska politiska självmål som SSU och S är hyggliga nog att bjussa på.

https://www.gp.se/ledare/rasism-p%C3...iska-1.3767064
Citera
2016-09-08, 15:10
  #41002
Medlem
KokaGrodas avatar
Identitetsvänstern och dess svans trappar upp kriget mot folket. Nu har SVT:s Vd idkat nepotism igen:
Citat:
Chefredaktören för Upsala Nya Tidning, som tidigare haft samma post på Östgöta-Correspondenten i Linköping, tar över jobbet som onlinechef på public serice-jätten.

SVT:s nuvarande vd Hanna Stjärne har tidigare själv varit chefredaktör och ansvarig utgivare på UNT.

I september 2014 utnämndes Hanna Stjärne till ny vd för SVT.
http://www.expressen.se/nyheter/unts...g-ny-svt-chef/

Den ena batikhäxan rekryterar den andra batikhäxan i en aldrig sinande ström. Identitetspolitiken stärker sitt järngrepp över befolkningen, och vi får dessutom betala dessa politrukers höga löner via SVT:s finansieringsmodell.
Citat:
Vad ser du att du ska tillföra till den här organisationen?

– Kreativitet. Lust. Arbetsglädje. Och fullt fokus framåt.
Okej, låter ju lattjolajbans. Ungefär som en arbetsbeskrivning åt en förskolefröken.
Citera
2016-09-08, 19:07
  #41003
Medlem
Naranbaatarkhans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gorm Den Gamle
Tackar, men ser givetvis fram emot att du kommer med mer ammunition.


Min ammunition visade sig vara lösplugg. Till råga på det har till och med löspluggen tagit slut. För jag kan inte argumentera emot att det skriver är sant. Dessutom tangerar det väl OT att diskutera det danska debattklimatet och hur det är och varför det är som är, i en tråd om det svenska mediekriget om mångkulturen. Men skapa en tråd om det danska debattklimatet generellt visavi det svenska ditot, så kanske jag dyker upp där.
Citera
2016-09-08, 20:15
  #41004
Medlem
ojhos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av S.Kandal
Expressens Niklas Svenssons resonemang på Twitter 3 september 2016 har tagit skruv.

”Den asylsökande som ljuger om sin ålder borde naturligtvis omedelbart tvingas lämna landet. Anser många. Och jag”.

En tämligen berättigad ståndpunkt kan tyckas.

Det intressanta i detta är att Aftonbladet nu använder statliga Svt för att ge sig in i debatten. Att säkert 86% av svenskarna håller med Svensson och Expressen torde vara en rimlig slutsats, gissar att det är därför striden nu förs utanför moderskeppet.

Sportjournalisten Robert Laul på Aftonbladet är alltså den som är upprörd på Expressens Niklas Svensson. Laul presenteras förövrigt som fotbollsjournalist på Sportbladet och före detta elitspelare i Ljungskile SK. Att svt inte outar namnet Aftonbladet är såklart ingen slump.

http://www.svt.se/opinion/robert-laul-om-media

Några axplock av Lauls svar till Svensson.

"Låt oss först reda ut den yttersta konsekvensen av det Niklas Svensson skriver: Att den som ljuger om sin ålder gott kan dö."

"Som politiskt intresserad läsare brukar jag avfärda Svensson som en högervriden populist vilket mest är ett problem för honom själv som reporter och hans tidning som försöker vara trovärdig."

Jag hade köpt att Laul skrivit i svt opinion om Svensson skrivit ett inlägg i svt opinion.
Nu vetefan vad som pågår. Är det Jan Helin som drar i några tåtar frågar sig den konspiratoriske. Eller är det så enkelt att Aftonbladet börjar inse att de inte kan skriva dylikt i tidningen och därför krävs fulspel från flankerna.

Också ett tecken i tiden att det tar tre dagar för Svensson att få mothugg, och då av en avdankad fotbollsspelare(!). Det är knappast så att inlägget undgått kollegorna. Det märks allt mer att det är rent endimensionella halvfigurer(typ Victor Banke och andra som gjort den yrkessmässiga och sociala motsvarigheten till att köpa Lehman-aktier sent 2007) som författar bannbullor och har visioner.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in