2015-09-07, 11:11
  #33589
Medlem
Doktor Porks avatar
Helgen är över och det känns ju helt klart som att förra veckans massiva kampanj kulminerade under gårdagen, och att det nu lite har kommit av sig. Det är nog svårt att driva samma intensitet även in i denna veckan. I det läget så kommer det nu lite nya intressanta texter från de mer verklighetsförankrade delarna av massmedia. Adam Cwejman har knåpat ihop en text på temat flyktingar i dagens GP och att man ska ta gemensamt ansvar, och råkar av en ren händelse ta med väldigt mycket spännande siffror. Ett par exempel:
Citat:
Situationen är så allvarlig att den kräver internationell samling. Det behövs mer pengar för att öka flyktinglägrens kapacitet. Och fler länder måste, även om det bara är tillfälligt, ta emot syriska flyktingar. I nuläget är ansvarsbördan mycket ojämnt fördelad.

Exempelvis har Qatar, Kuwait, Bahrain, Förenade Arabemiraten och Saudiarabien inte erbjudit sig att ta emot en enda flykting från Syrien. Gulfstaternas monetära bidrag till flyktinghjälpen är blygsamma. Dessa länder är dessutom rikare, räknat i BNP per capita, än många europeiska länder. De både kan och bör hjälpa till.
Citat:
Tyskland beviljade fler uppehållstillstånd än andra europeiska länder. Men relativt sett, till sin befolkning, beviljade inget land fler uppehållstillstånd än Sverige, 317,8 per 100 000 invånare, jämfört med Tysklands 50,2. Om Sverige tog emot lika många asylansökningar som Tyskland gör i proportion till sin befolkning skulle vi bevilja 4 841 uppehållstillstånd i stället för 2014 års 30 650. Om Tyskland tog emot som Sverige skulle de bevilja 256 772 uppehållstillstånd i stället för 2014 års 40 560.
Citat:
UNHCR som idag ansvarar för strax över 20 miljoner flyktingar världen över hade 2013 en budget på 5,3 miljarder dollar, för det ännu ej avslutade budgetåret 2015 2,2 miljarder dollar. USA bidrog för budgetåret 2015 med mer än övriga länder tillsammans, 992 miljoner dollar. Sverige bidrar exempelvis med tio gånger mer till organisationens budget än vad Saudiarabien gör. Den magra budgeten behöver sättas i perspektiv: den lägsta uppskattningen av USA:s kostnad för Irakkriget, om man enbart räknar med försvarsmaktens utgifter, låg på 757,8 miljarder dollar. Då bör man komma ihåg att kriget i Irak och de efterföljande konflikterna är en orsak till destabiliseringen i regionen. Man har varit snålare med det civila efterarbetet. USA har endast förbundit sig till att ta emot 2 000 syriska flyktingar. Det påminner om tiden under Irakkriget då Södertälje tog emot fler irakier än hela USA.
http://www.gp.se/nyheter/ledare/1.28...-ansvar-behovs

För den lite mer skeptiske svensken som inte gått all in i de senaste dagarnas hallelujastämning så framträder ju mellan raderna här flera intressanta poänger. 1. Att Sverige tar emot väldigt mycket flyktingar, plus att man också nu betonar att Tyskland förra året tog emot mycket färre per capita.- Snacket om att Tyskland drar det stora lasset är alltså missvisande. 2. Man uppger siffror som visar ungefär hur mycket hjälporganisationen har på plats att röra sig med, vilket ju gör det uppenbart att den svenska politiken är helt kostnadsineffektiv. 3. Man breddar debatten, och utgår inte bara från att det bara är Europas ansvar att lösa hela problemet. Uppenbarligen är det ju inte EU som är de som är allra mest gnida, varför riktar då inte godhetsknarkarna sin retorik mot de riktiga egoisterna? Precis som Anna Dahlbergs artikel om att öppna våra hjärtan på riktigt känns det som att den här artikeln vill lyfta fram fakta till en bredare allmänhet lite under falsk humanitär flagg. Det är rätt mycket mer kritiska artiklar som delats av de borgerliga ledarsidorna under helgen vad jag sett på Twitter. T.ex. har ju Håkan Boström nyss länkat till den här texten från en vanlig högerintellektuell:
Citat:
Inbördeskriget i Syrien är en av de värsta flyktingkatastroferna just nu. Hur mycket pengar går till att hjälpa dem som bor i flyktingläger i grannländerna? Sida skriver på sin hemsida: ”Sidas stöd till Syrienkrisen uppgick 2014 till ca 320 miljoner kronor, varav ungefär 40 procent gick till insatser i Syriens grannländer, där syriska flyktingar sökt skydd.” Det blir 128 miljoner kr.

Vad betyder då allt detta? Jo, att Sverige lägger 34,3 miljarder kronor på att hjälpa de asylsökande som kommer hit på egen hand medan vi lägger 128 miljoner på dem som bor i flyktingläger utanför Syrien och inte har någon möjlighet att åka någonstans.

UNHCR räknar med att i december i år ha hand om 4 miljoner flyktingar från Syrien.

Det finns en väldig obalans mellan vad vi satsar på flyktingar som kommer till Sverige och flyktingar som befinner sig i flyktingläger. Det har sagts att Sverige är som ett akutsjukhus utan ambulans. Den som tar sig till Sverige får hjälp. Den som inte har råd får klara sig själv.
http://stefanolsson.nu/2015/09/06/ve...vi-egentligen/

Liknelsen om ett sjukhus utan ambulans kommer nog för övrigt ifrån den här texten som ju också delats av flera högerskribenter på Twitter med positiva omdömen under de senaste dagarna. Svårt att citera vettigt eftersom den är lång, men ett viktigt citat är ju följande:
Citat:
Detta obeaktat: här har vi inte bara Wolodarskis miss, det vill säga oförmågan att inse att om Europa upphör med att använda Medelhavet som dödlig vallgrav så kan man inte längre vänta sig att bara en miljon kommer att söka asyl. Att man inte kan förvänta sig att endast 74 000 kommer söka asyl i Sverige, och endast 35 000 bedömas uppfylla kraven. Nej, det verkligt beklämmande i Cantwells argumentation är den avvaktande hållningen. Vi står och tittar på, avvaktar, när miljoner och åter miljoner är på flykt. Och våra skyldigheter träder tydligen i kraft – och våra humanitära impulser kickar tydligen igång – först när en flykting lyckats ”söka sig hit”. Då börjar vårt moraliska ansvar, för de 74 000 som anlänt.

Detta sätt att betrakta världen tycks vara mycket vanligt, om än att det det senaste dygnet på många håll i sociala medier verkar ha ruckats. Hursomhelt, jag har länge liknat inställningen med att vi är som ett sjukhus som avskaffat ambulansverksamheten.

https://bjornostbring.wordpress.com/...lyktingfragan/
Citera
2015-09-07, 11:16
  #33590
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sherm
Lövfén håller presskonferens om regeringens linje i EU och presenterar en lista med tio punkter som han ska ta med sig till morgondagens möte med kollegan Angela Merkel:

6. Att EU får till stånd ett effektivt och humant återvändande och enas om ett återvändandeprogram.
Känns inte detta väldigt mycket som den efterlängtade Repatrieringsmannen?
__________________
Senast redigerad av Enoch.Thulin 2015-09-07 kl. 11:29.
Citera
2015-09-07, 11:29
  #33591
Medlem
xxis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sherm
Lövfén håller presskonferens om regeringens linje i EU och presenterar en lista med tio punkter som han ska ta med sig till morgondagens möte med kollegan Angela Merkel:

http://images.scribblelive.com/2015/...09b098_800.png

http://www.svd.se/0900-lofven-haller...risen-i-europa

Samtidigt varnas det för att flyktingströmmen håller på att knäcka Österrike och Tyskland:

http://www.svd.se/osterrike-om-flykt...risen-i-europa

Men i Sverige finns det plats, som Reinfeldt konstaterade efter att ha åkt inrikesflyg

När Lövfén intervjuades av SvT vid gårdagens demonstration poängterades den kraftiga utökningen utav kvotflyktingar, från 20.000 till 100.000 om jag inte minns fel. Samtidigt ser vi nu flera punkter som mer eller mindre direkt tyckts ha hämtats från SD och SvP. Upprätthållandet utav yttre gränser, hjälp på plats och humant återvändande utav invandrare till sina ursprungsområden låter ju för mig som rena rama rasismen. Vad hände med de 50 SAS-planen? Herculesflottan?

Citat:
Poängen är att hela EU måste ta ansvar, inte bara Sverige och Tyskland, säger Stefan Löfven till SvD.

Citat:
EU ska inrätta en permanent och tvingande omfördelningsmekanism som ska tvinga alla länder att ta emot flyktingar.

Här låter det ju onekligen som att han vill minska Sveriges andel av mottagna flyktingar. Bruna tongångar av Sveriges stadsminister.
Citera
2015-09-07, 11:44
  #33592
Medlem
Doktor Porks avatar
Patrik Engellau har för övrigt ägnat en del av helgen åt att läsa utländsk media och skrev ner lite funderingar kring detta efter att ha jämfört utländsk rapportering med den svenska rapporteringen. Läs inlägget för detaljer, men kontentan är ju att den svenska mediainsatsen varit mer kraftfullt och inte minst mer homogen än de som vi haft i andra länder. I andra länder har man problematiserat mer. Efter detta har han lite funderingar vilka ju känns rätt regimkritiska:
Citat:
Jag drar slutsatsen att den kompakta svenska medieaktionen, vars like troligen inte förekommit sedan andra världskrigets slut, är en hemlagad produkt för inrikespolitiskt bruk. Jag vågar mig på några försiktiga förmodanden.

Ett första löst förmodande är att detta knappast kunnat komma spontant. Eller kunde samtidigheten och samstämmigheten i de olika mediauppläggen ha uppstått av sig själva? Var det kanske organiserat? (Inte nödvändigtvis något fel med det, bara lite förvånande för en person som fått för sig att media konkurrerar med varandra snarare än att utgöra någon sort oligopol.)

Varför har då media bestämt sig för denna kraftfulla satsning? Här blir jag kanske ännu mer fantasifull och hänvisar till tidsandans förändringar. Sedan turerna kring det utlysta men inhiberade extravalet i slutet av förra året har en rätt genomgripande attitydförändring inträffat i Sverige. Ett sätt att mäta denna förändring är att undersöka sverigedemokraternas opinionssiffror. Men förändringen går djupare än så och handlar egentligen om en hos medborgarna tilltagande skepsis mot ett etablissemang av politiker och deras prästerskap i media. Ilan Sadé skrev en spännande krönika om hur detta hotar att splittra borgerliga media.

Jag undrar om inte den här eventuellt organiserade mediainsatsen är ett försök att med sådant kraftigt artilleri slå ned på allt som andas skepsis och alternativa synsätt att de skeptiska ska skrämmas till evig tystnad. Den som fortfarande efter bilden av Aylan Kurdi har tveksamheter inför massinvandringen ska begripa att han är så ond att han inte platsar i mänskligt sällskap.

Vi får se. Om de skeptiska bara drivs av obefogad rasism kanske skrämselkampanjen kan fungera. Men om det finns substans i invändningarna mot dagens invandringspolitik kommer de inte att försvinna bara för medias känslomässiga ord- och bildbombardemang.
http://detgodasamhallet.com/2015/09/...slar-tillbaka/

Om man ska ägna sig åt lite ytterligare mediaspaning i kampen mellan alternativmedia och MSM så har ju en intressant sak inträffat under helgen. Någon eller några har gett sig den på att man ska se till att länka till alla jobbiga inslag där migranterna beter sig som svin i övriga Europa och andra nyheter som svensk MSM "glömde" att skriva om. T.ex. låtsassjuttonåringen som pratade i TV med Finlands statsminister, 4000 IS-terrorister som gömmer sig i flyktingströmmen, unga män som stormar gränser och mycket annat. Det här kommer ju att borga för en ytterligare horisontell spridning av den här typen av information som sker utanför vanlig media, vilket ju både kommer att göra folk förbannade, men inte minst se till att ytterligare förstärka det där för journalisterna så förhatliga mörkläggningsnarrativet som sprider sig som en löpeld hos befolkningen.

En till liten fundering som kommer att spela in nu framöver, om man ska våga sig på det, är ju också att det är lättare att upprätthålla gränser och barriärer om folk tror att de faktiskt är barriärer man inte kan ta sig över. Det har vi ju sett i mediekriget och inte minst på sociala medier. Efterhand som allt fler personer har gett sig in i debatten och står upp för de förbjudna åsikterna, så framstår det ju också allt tydligare att åsiktspolisen inte har makten att stoppa alla. Ska man bara stoppa ett par dissidenter så kan låta de löpa gatlopp, men om tusentals dissidenter börjar ifrågasätta så är det helt verkningslöst eftersom man då i princip landar i en whack a mole situation där det bara poppar upp nya mullvadar efter att man försökt angripa den första.

På samma sätt har vi faktiskt fått ett allvarligt problem nu med Europas gränser, eftersom de här migrantströmmarna just visat att det faktiskt inte händer så mycket om man trotsar gränserna och de europeiska myndigheterna. Det kommer ju oundvikligen att leda till en ökad inströmning till EU och inte minst till Sverige, eftersom gränserna nu är öppna till dess att man stänger dem igen. Eftersom vi nu inte kan hålla folk utanför EU genom att inbilla dem att de vi faktiskt har ett gränsskydd, så återstår det nu bara för EU att faktiskt stänga gränserna på riktigt med stängsel och insatser av polis och andra myndigheter där man får ta till våld för att hålla ute folk. Det blir ju väldigt kul för de i media som vill upprätthålla dagens "reglerade" invandring i deras retorik att de då också nu måste försvara hårdföra polisinsatser framöver, annars så får de komma ut som kaosliberaler som vill ha helt fri invandring.

Grattis kära politiker och debattörer, det här bli ju ett kul minfält att navigera i nu under hösten när ni ska stå upp för öppenhet samtidigt som EU måste genomföra insatser på Medelhavet och vid gränsen som får de man tidigare skrikit sig hesa om som omänskliga som rena barnleken.
Citera
2015-09-07, 11:45
  #33593
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nebeltag
SKL-ägda Dagens Samhälle, en veritabel plattform för diversifierad debatt. Även om spektrumet åsikter spänner över de tossigaste vänstervridna arnstadianska särintressena, miljötalibaner och godhetsindustriella bidragslyftare, känns det som en lisa för själen; motvikten mot de gammelmediala dominanternas monotona ankdammskvackande är en frisk ström, porlande, kluckande syrerikt vatten.

Ur din länkade artikel:
Citat:
Flyktingkrisen adresseras som om världen bestod av endast två platser – ett krigshärjat Syrien på ena sidan Medelhavet och på den andra sidan ett tryggt Nordeuropa. Men så ser inte världen ut.

En annan röst i samma tidning; Kjell Magnusson, docent i sociologi:

Önsketänkande och synvillor i flyktingkrisen

Citat:
Under några dagar handlade ”berättelsen” i medier och sociala medier om hur Ungern hindrade flyktingar från Syrien att ta sig till ett Tyskland som väntade med öppna armar. Angela Merkel hade hållit ett tal där hon manat till tolerans sedan flyktingar i Tyskland drabbats av våld och mordbrand. Därefter blev hon helgonförklarad i Sverige.

I tyska medier stod det dock klart att Merkel, som antytt lättnader i Dublinförordningen, ingalunda lovat de förtvivlade människorna på järnvägsstationen i Budapest en fristad.

Citat:
Vi har fått höra att Tyskland tar emot flest flyktingar i Europa, vilket delvis är en statistisk synvilla. Det är inte konstigt att Europas folkrikaste land tar emot fler asylsökande än andra. En rättvisare jämförelse är antalet flyktingar i förhållande till folkmängden. Det visar sig enligt Eurostat att Sverige, Malta och Schweiz ligger långt före andra länder, men också att Danmark och Norge eller Belgien och Holland tar emot fler flyktingar per capita än Tyskland.

Citat:
Ett annat missförstånd gäller ursprungsländer. Media har helt koncentrerat sig på flyktingarna från Syrien, men dessa utgör i själva verket en mindre del av dem som söker asyl i Tyskland. Under det första halvåret i år utgjorde de drygt 20 procent. Tillsammans uppgår flyktingar från Syrien, Irak och Afghanistan till 30,1 procent av dem som sökt asyl, medan andelen från Kosovo och Albanien är 31,5 procent (Die Welt, 5 september).

Citat:
Sannolikt kommer reserestriktioner och krav på identitetshandlingar att bli aktuella för att komma åt människosmugglare.

NB: min fetning ovan.

http://www.dagenssamhalle.se/debatt/...ngkrisen-17979

Det här är fakta som pro- och laissez faire-MSM i Sverige inte säger ett knyst om. Att inte tala om verkligheten, men medvetet sälja in falska representationer, kan man inte tala om ett demokratiskt samförstånd när opinion bildas; istället engineering of consent. Man kan naturligtvis hoppas att folk i gemen inser detta och har orken och intresset att sätta sig in i realiteterna genom kompletterande källor, men det är förmodligen att hoppas på för mycket. För den sparsamme konsumenten av information kan man då hoppas att kredibiliteten är så låg och vardagsobservationerna från verkliga livet är så konkreta och kontrasterande att det går att förkasta statspropagandan och agendajournalistikens dunster redan därigenom.
Citera
2015-09-07, 11:54
  #33594
Avstängd
sherms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Doktor Pork
Helgen är över och det känns ju helt klart som att förra veckans massiva kampanj kulminerade under gårdagen, och att det nu lite har kommit av sig. Det är nog svårt att driva samma intensitet även in i denna veckan. I det läget så kommer det nu lite nya intressanta texter från de mer verklighetsförankrade delarna av massmedia.
Det är väl inte mer än rätt att kontrastera då med de mindre verklighetsförankrade, gränslösa själar som svävar fritt i etermedia, varmt omhuldade utav sina judiska ägare. Här en ängslig Kristoffer Ahlström, som i Dagens Nyheter närmast desperat vädjar till svenska folket att inte låta "cynismen kväva folkrörelsen mot rasism". "Varför måste man leta baktanke med omtanken", undrar han. Det var ju så "vackert att se", denna "kulmen på en vecka där godheten byggt broar medan de trångsynta försökt förskansa gränser" (min kursiv). Vass (obs ironi) riktas här mot såväl Widar Andersson som Kent Ekeroth, två personer som uppenbarligen inte delar Kristoffer Ahlströms självklara tro på godhet.
Citat:
Så vad kan stoppa godheten? Kanske ironi. Kanske cynism och sarkasmer.

När bilder från demonstrationen spreds i sociala medier för att visa kollektiv styrka, engagemang, för att ingjuta mod och visa att vi är många som tror på dessa värden, fann andra ett behov av att problematisera det – godhet och tron på hjälpsamhet är tydligen något som går att problematisera.

<klipp>

Varför är det så svårt att tro på godheten? Varför måste varje skäl misstänkliggöras? Varför måste man leta efter en baktanke med omtanken?

Och även om det i något fall skulle vara så – kan inte ändamålen i så fall helga medlen? Varför inte uppskatta att så många människor, offentliga eller ej, mobiliserar sig för att försöka vända ett skrämmande samhälls- och opinionsläge, att vi som inte ser flyktingar som ett katastrofhot får ta initiativet i frågan?

<klipp>

För om det här ska kunna bli en solidarisk folkrörelse, och inte bara en tillfällig trend triggad av dåligt samvete, om vi ska ta ifrån enfrågepartier deras enda fråga, krävs att vi håller den egna cynismen och ironin i schack. Och godtar andras godhet.
http://www.dn.se/kultur-noje/kulturd...en-mot-rasism/

Citera
2015-09-07, 11:57
  #33595
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hyfundan
Medierna har slagit en järnring runt partierna i vilken de står och skriker för att inga intryck utifrån ska nå in. Det är deras partier och deras politiker.

Den senaste veckans maktdemonstration från medierna visar med all önskvärd tydligher att det finns inget hopp att ställa till att partier som M och S eller KD ska nykra till. Små ansatser kastas bort direkt och de visar sig villiga till vilka åtgärder som helst för att inrätta samhället efter känslopjuket. Löfven annonserar nu vittomfattande pålagor utan minsta antydan till föregående konsekvensanalys.
De som nu svävar på lyckomoln över offensiven från medias sida kommer inom kort att träffas av blixten och falla svartbrända till marken. Med blixten menar jag de kommande månadernas opinionsmätningar, där de till sin häpnad kommer att notera att SD gått oskadda ur stormen.

Eftersom media och aktivisterna inte har någon backväxel utan endast kan köra fort, långsamt, rakt eller krokigt åt ett håll (mer invandring) kommer de troligen inte att dra rätt slutsatser. Sannolikt kommer de att uppfatta det som att kampanjen inte riktigt har bitit än, att doseringen måste ökas och förlängas. Fler hashtaggar och svulstigare ledartexter.
Citera
2015-09-07, 12:14
  #33596
Medlem
Pungs avatar
Tillnyktring inom media kan man sluta hoppas på. Det borde ha framgått de senaste dagarna.

Däremot verkar veckans propaganda-intensiv ha klingat av. Demonstrationen på Medis var tänkt som en kraftspark för det som kallades en "folkrörelse mot de nya tongångarna". Nu skulle debatten återigen tvingas tillbaka i den simpla "Sverige måste ta emot alla"-fåran.

Istället blev det ett praktfiasko. Trots tal av statsminister, reklam i alla medier, samling på Sveriges mest invandringsvurmande stadsdel.

Det blev sådant fiasko att man tvingades ljuga om siffrorna. Och inte bara det, lögnen blev också så totalt avslöjad genom flygfoton och jämförelser med andra folksamlingar. Till och med Expressens tekniker råkade höras i sändning efter att speakern deklarerat den massiva uppslutningen, "inte en chans att det där är 30000, max 5000".

För de flesta blev det ganska sliskigt efter ett tag. Dessa hjärtknipande reportage där folk skulle stå med hundvalpsögon och skänka sin gamla lump och förvänta sig tacksamhetskramar. Som dömt att generera magplask.

Sånt funkar på barnhem i Etiopien eller Vitryssland. Här pratar vi unga friska män med märkeskläder, kreditkort och mobiler. Som betalat stora pengar för löften om en lyxigare tillvaro än vad ens svensk övre medelklass har.

Är lite som de svenskar som lockades till Amerika. Visst var det bättre där, men det gick inte att plocka guld från marken som rykterna gjorde gällande.

När de syriska asylsökande får ett par lumpna, slitna kängor, reagerar han med ilska, vilket vi också sett i filmer som sprids på nätet. De kastar tillbaka lumpen. Det är inte vad de blivit "lovade".

Det finns vare sig en folklig uppslutning eller några hjärteskärande mottagande för media att visa. Kvar blir asylsökarnas egna berättelser, utvalda och beskurna för maximal effekt. Men berättelserna är ständigt granskade av alternativ media.

Den drunknade treåringen visade sig bero på pappans önskan om gratis tandvård i Sverige, inte panikflykt från IS. Den 17-åriga barnet som fick Finlands statsminister att gråta var en dömd, 20-årig militär. Och dessa historier når också ut.

I botten ligger också en allmän ovilja. Inget land vill ju egentligen ha 100000 muslimer varje år, och det är liksom alternativet till bevakade gränser. Det blir därför liksom inte riktigt med full entusiasm som de självgoda protesterar. Visst vill de ha klapp på axeln, men vill innerst inne inte riktigt att någon verkligen ska tillmötesgå deras krav.

Effekterna av kampanjen har alltså uteblivit. Få politiska utspel har kommit, och dessa har varit intetsägande. Demonstrationen blev fiasko. Twitter och Facebook kampanjerna har inte tagit fart. Inga medlemstillströmningar någonstans. SD fortsatte öka i Demoskop.

Hittills alltså i princip inget avancemang. Däremot har veckan kostat enormt förtroendekapital för media. Hur ska de kunna styra samtalet fortsättningsvis under falsk flagg som oberoende rapportörer när de haft "Välkomna" som rubrik på löpsedlarna, gett ut extranummer med propaganda och i Bingolotto avslutat med hälsa asylsökarnas välkomna till Sverige.

Kanske har media tillfälligt örfilat upp tvivlarna i de egna leden. Men som maktfaktor har de bara krympt ytterligare av veckans kampanjer.
Citera
2015-09-07, 12:57
  #33597
Medlem
HGs avatar
Men frågan är om vi nu i september 2015 har nått en nivå där den etablerade median har förbrukat sitt förtroende kapital och att det bara blir desperatare tilltag för att slå tillbaks mot ny media?
Citera
2015-09-07, 13:14
  #33598
Medlem
Menveds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pung
text
En spegelbild av detta inlägg är Tomas Rambergs analys (om man får kalla det så).
Citat:
Avgörande blir nu hur djupgående den nya opinionen är. Om de folkliga manifestationer som nu tar form för flyktingmottagning får en mera permanent karaktär och opinionen svänger kommer det att förändra den inrikespolitiska debatten om flykting- och integrationspolitik.
Även en massa fantasier om att SD ska få problem, eller att SD och dess väljare har stora problem med att SD inte har någon politik för den här så kallade integrationen.

Edit: Glömde länken. http://sverigesradio.se/sida/artikel...rtikel=6249433
__________________
Senast redigerad av Menved 2015-09-07 kl. 13:30.
Citera
2015-09-07, 13:21
  #33599
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CrispyKreem
De som nu svävar på lyckomoln över offensiven från medias sida kommer inom kort att träffas av blixten och falla svartbrända till marken. Med blixten menar jag de kommande månadernas opinionsmätningar, där de till sin häpnad kommer att notera att SD gått oskadda ur stormen.

Eftersom media och aktivisterna inte har någon backväxel utan endast kan köra fort, långsamt, rakt eller krokigt åt ett håll (mer invandring) kommer de troligen inte att dra rätt slutsatser. Sannolikt kommer de att uppfatta det som att kampanjen inte riktigt har bitit än, att doseringen måste ökas och förlängas. Fler hashtaggar och svulstigare ledartexter.
Frågan är om det går att skruva upp tonläget ytterligare eller lägga i fler överväxlar. När man redan har använt sig av bilder på döda barn för att främja sin agenda så går det ju knappast att sjunka lägre. Om det nu visar sig att SD, trots ansträngningarna, fortsätter att öka så kommer en uppgiven modstulenhet att drabba godhetsknarkarna.

Vad som händer då är svårt att förutse, men att man kan gissa på att kampanjandet kommer att inriktas mer på att inskränka yttrandefriheten, Wolodarski har ju redan varit inne på det spåret. Men även att med olika legala metoder förbjuda att vissa åsikter uttrycks offentligt, t.ex. en utökad HMF-lagstiftning & andra lagar som förbjuder att man ifrågasätter "värdegrunden".

Jag tror dock det är för sent. Men det behöver ju inte hindra att dom försöker.
__________________
Senast redigerad av Enoch.Thulin 2015-09-07 kl. 13:24.
Citera
2015-09-07, 13:23
  #33600
Medlem
Dagens krönika av Johan Hakelius.

http://www.aftonbladet.se/nyheter/ko...cle21373608.ab

Citat:
De drar fiberoptisk kabel här ute på åkern i Skåne. Det är väl bra. Det finns flera flyktingförläggningar på cykelavstånd. Det är som det måste vara, när världen är som den är. Men det vilar något osynligt, mycket tyngre, över bygden. Ett slags tryck, en förmaning, en uppfostrande blick. Jag vet inte hur jag ska beskriva den, annat än som stadsflyttarnas krav på landsbygdsborna. En underton, ibland en överton, i tidningar, radio och tv. De nöjer sig inte längre med att förklara bort dem som stannade kvar, nu måste kvarstannarna göra bot. De måste skriva under på alla moderna värderingar, utan reservationer. Det ska städas upp i marginalen. Alla ska med. Och fiberoptiken därute kommer att fyllas med upprop och anklagelser, smutskastning och misstänklig*göranden, nättroll och hot. Den stora världen är här.

Hakelius fångar upp tongångarna ganska bra. Avståndet, mentalt, mellan Sveriges landsbygd och huvudstaden har vidgats enormt.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in