Citat:
Ska bilden av S som det statsbärande partiet kunna återuppväckas måste man göra sig relevant för en allt mer missnöjd svensk allmänhet. Ansvaret för de offentliga finanserna passar också som hand i handsken med Löfvens betoning om lag och ordning som S nya prioritet. Det har ett lyster av konservatism. Detsamma gäller hans uttalanden om tiggare och allmosor. Att sådant inte hör hemma i socialdemokratin. På många sätt är detta talet ett försök från Löfven att återuppväcka den historiska socialdemokratin, den som byggde folkhemmet och tog Sverige ur fattigdomen i jordbrukssamhället.
Den socialdemokratin går inte hand i hand med postmodernism och utopi. Den riktar sig till vanligt folk med praktiska problem i vardagen. Ekonomisk osäkerhet. Brottslighet. Arbetslöshet. Och i framtiden även invandringspolitik. Det är ett måste. Annars kommer Löfvens lilla projekt att dö fortare än någon kan säga "ansvar för de offentliga finanserna".
Den socialdemokratin går inte hand i hand med postmodernism och utopi. Den riktar sig till vanligt folk med praktiska problem i vardagen. Ekonomisk osäkerhet. Brottslighet. Arbetslöshet. Och i framtiden även invandringspolitik. Det är ett måste. Annars kommer Löfvens lilla projekt att dö fortare än någon kan säga "ansvar för de offentliga finanserna".
Ja, socialdemokratin kan inte göra anspråk på att representera varje grupp. Att alla ska ha en dräglig tillvaro är en sak, men man måste välja vilka man vill företräda. Och det ur ett socialt och ekonomiskt perspektiv. Genom att ta arbetarnas parti kom både män och kvinnor att gynnas ur arbetarklassen, så också storföretagen som var deras arbetsgivare. Resultatet blev ett rätt hyggligt samhälle. För alla.
Idag är det minoriteter och de svagaste som ska prioriteras. Resultatet har blivit att dessa grupper fått det sämre. Helt enkelt för att de som kan bidra till samhällets välstånd då skapar alternativa kanaler som gynnar dem. Till exempel white flight till villor och bostadsrätter eller privata skolor. Om vi tar miljonprogrammet som exempel så var deras bärande idé att man byggde för de som hade arbete och att det därför var lönsamt med en investering i ett storskaligt byggande. Som i sin tur gynnade de utan försörjning eftersom det fanns ett överskott på lägenheter.
Därför har Dahlbergskan (för att inte tala om Lifvendahl) fel när hon säger att lägstalönejobb kan förbättra situationen. Det som kan rädda svensk ekonomi är bara riktiga jobb med riktiga löner till personer som verkligen kan jobba och utvecklas. Det är deras överskott som ska spilla över på de andra (vilka inte ska benämnas i negativa termer). Nu ligger toksatsningen på de andra såsom arbetsmarknadspolitiska åtgärder, sanslösa resurser till problemskolor och ännu mer sådan här jävla hot mot kommuner som havererar pga invandringens kostnader.
Liberal media kommer vara i konflikt med kulturmarxisterna i det fallet. Det handlar inte bara om att vänstermedia bekymrar sig över liberalernas kritik över volymerna, utan det bottnar även i synen på förd klassisk ekonomisk politik.