Citat:
Ursprungligen postat av
Min-Jeddak
Kände att jag behövde dela med mig av ett tankespår som inte riktigt lämnar mig ifred.
En översiktig analys av MSMs bevakning av Ikeamorden visar med all önskvärd tydlighet att de anser att deras uppgift är folkfostran lika mycket som nyhetsrapportering. Detta är kanske inte särskilt kontroversiellt och jag kan höra resonemanget gå: ”Mordet på två etniska svenskar av en utomeuropeisk asylsökare har potentialen att orsaka oro i samhällskroppen. Självklart måste en ansvarig mediaaktör ta hänsyn till detta och i största möjliga mån motverka oönskade konsekvenser såsom ökad främlingsfientlighet och rasism”. Den sakliga och neutrala rapporteringen om morden måste följaktligen gå hand i hand med statistik visande på att våldet i Sverige minskar och ledare förlöjligande de som eventuellt tvivlar därpå. Nysvenskar bör premieras i valet av vittnesmål från Ikeaanställda och besökare för att påminna om att vi alla är drabbade av detta våld – etnisk svensk som invandrad. Hårt fokus måste läggas på den potentiella hotbilden mot flyktingförläggningar med intervjuer av boende som fruktar vedergällning från rasistiska svenskar. Till sist krävs ett noggrant återgivande av twitterprotesterna mot Björn Söder för att visa på vad som händer om någon ändå gör det som MSM uttryckligen sagt att ingen skall göra: dra paralleller mellan morden och invandringen.
Det hela följer ett i mediakriget alltför känt mönster: Svenskar betraktas som oförmögna att hantera information om den inte först noggrant bearbetas och filtreras och serveras tillsammans med ett otal brasklappar och instruktioner hur den skall tolkas. Sanningshalten i en nyhet, logiken eller relevansen i en ledare måste hela tiden underställas potentialen att spela främlingsfientliga krafter i händerna. Det är därför de senaste månadernas ökande öppenhjärtlighet på vissa tidningars ledarsidor har lett till sådan uppbragdhet hos meningsmotståndarna. Det handlar inte bara om att deras åsikter blir emotsagda utan att dessa ledarsidor bryter mot vad motståndarna anser vara anständigt och ansvarsfyllt agerande hos en mediaaktör. Kort sagt, att dessa ledarsidor sätter sin egna politiska agenda över de sekundära, men på lång sikt destruktiva effekterna på samhället: ökad rasism, ökad polarisering och stärkandet av den världsbild som omfamnas inte bara av Sverigedemokraterna utan även av extremare krafter och inte minst av farliga individer såsom Peter Mangs och Breivik.
Personligen tycker jag att denna inställning och typ av argumentation är förödande för ett öppet samhälle och en konstruktiv debatt, men stora delar av svensk media håller uppenbarligen inte med mig.
Det är mycket kontroversiellt, att svenska journalister anser, att väljarna inte ska vara välinformerade. Skånska Dagbladets (nyligen avgångna) chefredaktör Jan A Johansson är citerad i Björn Hägers bok Problempartiet och säger:
Citat:
De [SD] har ju en del påståenden om invandrargrupper, brottslighet, i Malmö framförallt, där de går ut med påståenden som vi vet är sanna. Vi kan kontrollera dem, vi känner till dem, men vi publicerar dem inte ändå utan vidare därför att vi vet att det ställer till sådan helvetes skada för samhällsutvecklingen.
Idag kan alla se hur gynnsamt medias mörkande har varit för samhällsutvecklingen i Malmö. (ironi)
Elin Ørjasæter kritiserade i SvD det svenska forskarsamhällets underlåtenhet att förse allmänheten/väljarna med ett faktaunderlag, som väljarna kan använda för att utvärdera invandringspolitikens konsekvenser:
Citat:
Jag kan bara upprepa min huvudpoäng: Demokrati vilar på förutsättningen om en upplyst allmänhet. (min fetstil) När fakta saknas kommer de folkvalda att basera sin politik på ideologi, inte på realiteter. Svenska forskare måste nu bevisa att de faktiskt önskar att dela sin kompetens och sina resultat med den svenska allmänheten – oavsett om resultaten är politiskt bekväma eller inte.
http://www.svd.se/vad-ar-det-for-fel...ensk-forskning
Elin Ørjasæters kritik är givetvis lika giltig för den svenska journalistkårens agerande. Svenska journalister anser uppenbarligen inte, att demokrati vilar på förutsättningen om en upplyst allmänhet.
Widar Andersson skriver:
Citat:
Det fanns en tid då Socialdemokraterna och Moderaterna kunde hantera invandringspolitiken mer i det tysta. Som ledamot i riksdagens Socialförsäkringsutskott 1991-94 såg jag hur de skickliga realpolitikerna Maud Björnemalm (S) och Gustaf von Essen (M) såg till att utskottets betänkande om invandringens kostnader och organisation var så kortfattat och konfliktbefriat som möjligt. Det var rationellt för de två stora partierna att agera på det viset. Ledningarna i de båda lägren visste att de riskerade stora väljarförluster om någon skicklig invandringskritisk entreprenör skulle ges luft och utrymme på den partipolitiska scenen. Därför upprätthölls en ordkarg och stram linje i invandringspolitiken.
Nu har vi en annan tid. Anden är ur flaskan så att säga. Makten över invandringspolitiken är i praktiken överlämnad till två partier som relativt folkopinionen i dessa frågor företräder tämligen extrema uppfattningar.
http://m.folkbladet.se/blogg/widardi...&entry=8324291
Det var enl. Widar Andersson således "rationellt" att "hantera invandringspolitiken mer i det tysta" för att inte ge underlag till någon kritik mot den världsunika invandringspolitiken, ty annars riskerade man stora väljarförluster. En informerad allmänhet är därför inte något, som Widar Andersson betraktar som en förutsättning för demokrati.
Vare sig svenska politiker eller svenska journalister delar Thomas Jeffersons uppfattning:
Citat:
. . . wherever the people are well informed they can be trusted with their own government; that whenever things get so far wrong as to attract their notice, they may be relied on to set them to rights. . .
http://www.loc.gov/exhibits/jefferson/60.html
Svenska journalister ger idag järnet för att förhindra, att väljarna "whenever things get so far wrong as to attract their notice ... may be relied on to set them to rights".
Svenska s.k. journalister är i praktiken övertygade antidemokrater. De anser, att all information till allmänheten omsorgsfullt måste filtreras av journalistkåren. De verkar inte ens medvetna om, att de härmed skiljer sig från journalister i demokratiska länder.
Idag diskuterade Anna Dahlberg, Olov Abrahamsson (NSD) och Alice Teodorescu svenska s.k. journalisters filtrering (i SRs söndagsprogram "Godmorgon världen").
http://sverigesradio.se/sida/artikel...rtikel=6232836 7.25
De drog samtliga en slöja över den principiella ståndpunkten, att demokrati vilar på förutsättningen om en välinformerad allmänhet. Alice Teodorescu har dock fattat, att svenska s.k. journalisters filtrering undergräver journalistkårens trovärdighet.