Citat:
Ursprungligen postat av
sjalvebastedrang
Förstår jag dig rätt om du menar att det är 7-klövern som kommer internreformeras under ett sverigedemokratiskt yttre tryck, för att sedan vara den politiska kraft som vrider roder till kursändring, såväl som initiativ ur sverigedemokraternas händer? För i så fall tror jag din spåkula är grumlig.
The deed is done. Sverige är koloniserat. Framtiden handlar inte om volymer, ty dessa kommer minskas av rent praktiska omständigheter av vilken regering det månde vara. Inte den mest mångkulturella tro och solidaritet kan bygga bostäder och samhällsinfrastruktur i den takt Sverige fyllts på med invandrare. Nej, framtiden handlar om att dels hantera konsekvenserna av den invandring som redan varit, dels konsekvenserna av EUs fria rörlighet. Och här erbjuder inte 7-klövern någon framtid för den svensk som brutit sig ur den åsiktskokong han omsorgsfullt placerats i av skola, media och stat. Insikten om att det existerar ett svenskt folk med sin alldeles egna särprägel och mentalitet, och att detta folks kultur retirerar under trycket från för oss främmande, invasiva kulturella arter, är en insikt som de två enda betydelsefulla 7-klöverpartierna inte kan profitera på. Sverige är inte Danmark i detta avseende. Lika lite som FN i Frankrike kommer att minska, lika lite kommer SD att backa till en marginell position.
Jag skulle kunna utveckla ovan, ämnet är mycket intressant, men det blir off topic för tråden. Ontopic däremot, och min poäng, är: Man känner pissnödigheten hos etablerad media. Rädslan, lukten av adrenalin. Som från en vårdavdelning ingen lämnar annat än i horisontalläge, kall och stel. De flesta människor i media vet, eller känner intuitivt, att de gick för långt. Det finns ingen försoningsprocess, ingen reträttväg som omfattar och inkluderar dem själva. Sverige är som en skolgård, där barnen grupperar sig i grupper. Svenskar, invandrare, släktingar, grannar, överklass och arbetarklass. Mediemänniskorna irrar omkring och inser att de inte tillhör någon grupp. Det finns inget sammanhang och samhörighet för dem när Sverige bryts ned och upp, och delas in nya delar. Man investerade allt sitt intellektuella kapital i åsikter, snarare än i journalistik, och nu fyller man som enda funktion att tjäna som syndabock.
Vi diskuterar ofta i tråden om ett i journalistiskt perspektiv, längre tidssammanhang. Förfallet började på 60-talet med kulturmarxism, o.s.v. Men, man måste förstå att vi lever precis i början på en ny tid. Den kräfta som mångkulturen är börjar metastasera och förfallet sprider sig över hela landet. Det är inte längre förbehållet de tre större städernas enstaka miljonprogramsförorter. Samtidigt har implementeringen av internet fullbordats, både i teknisk bemärkelse, likaväl som i användandet av nätet som medium. Landet ruttnar och förruttnelseprocessens framskridande kan inte döljas längre. Alla kan se. Det medför att dagens tonåringar med intellektuella ambitioner - framtidens rekryteringsbas till såväl politik som media - befinner sig i en fundamentalt annorlunda situation än för bara 10-12 år sedan. Om 10 år kommer detta att synas extremt tydligt. Framtiden, i detta avseende, tillhör oss. 7-klöverns framtida rekryteringsbas som i dessa dagar skapas, består av de oärliga, obegåvade karriäristerna och samma egenskaper kommer att premieras när de mest maktkåta börjar sitt armbågande uppåt i en dekadent hierarki. Rekryteringen till SD och sverigevänlig media kommer att vara motsatsen. Det har redan börjat. En anekdotisk spaning är att jag känner till flera personer i min omgivning som läser Samtiden, men som (ännu) inte röstar på SD.
Kanske kan man sammanfatta ovan med: Den enda reformation av betydelse som 7-klöver och gammelmedia kommer att genom gå är att krympa!
Vad jag menar är att Sverige skiljer sig från andra europeiska länder på det sättet att det kommer vara verkligheten som sätter stopp för politikens ambitioner, snarare än demokratiska säkerhetsventiler (SD) som begränsar politiken. Vilket du också menar.
Sverige kommer ha en helt utmaxad invandring när allt är sagt och gjort, systemen kommer belastas tills inga praktiska möjligheter att belasta dem mer återstår. Vi kommer aldrig ha en miljon invandrare per år - inte för att de inte finns därute i världen och inte för att det inte finns politiker och journalister som skulle bejaka deras rätt att försörjas av svenska skattebetalare.
Men det låter sig inte göras. Det går inte att administrera och finansiera. Det finns fysiska gränser även för absoluta principer och febriga drömmar.
Det jag menar är alltså att pendeln kommer hejdas och vända, helt oavsett "oss" eller SD i riksdagen.
Mycket riktigt handlar det om att förhålla sig till ett nytt, post-homogent Sverige. En balkaniserad statsbildning som ur ett historiskt perspektiv rentav är vanligare i Europa och Mellanöstern än den sällsamt välsignade nationalstaten och som kommer fungera efter bara alltför förutsägbara mekanismer.
Det intressanta är dock att SD i sin nuvarande skepnad är lika illa utrustat för denna nya verklighet som övriga partier. Man vill minska invandringen - vilket vi är överens om kommer ske i vilket fall som helst.
Sedan vill Mattias Karlsson göra samma sak som Lenin eller Atatürk - och via politiska diktat sammansmälta det som erfarenhetsmässigt inte låter sig homogeniseras godvilligt eller med tvång. Samma kurder som vägrade låta sig bergsturkifieras ska inkluderas i en
öppen svenskhet som antingen är förolämpande meningslös eller, med historiens facit, dödfödd.
En mogen mångkultur kommer att vara präglad av
skillnadernas behov av att manifestera sig politiskt, inte illusionen av allmängiltighet. Egenintressenas skavande mot varandra, gruppernas vardagliga dragkamp och positionerande.
Det är den homogena svenska nationalstatens spöke som ännu inte upplösts i insikten att allt är annorlunda nu och framöver - men det gäller alla partier, inte minst SD.
Jag myntade ju
krympandets radikalisering för att beskriva hur partier och media till synes irrationellt begår kollektivt självmord hellre än anpassar sig och överlever - eller t o m frodas med nya politiska realiteter att förhålla sig till. Så visst kan KD, FP och alla andra partier komma att gå under. Liksom SvD och Expressen.
Men, i likhet med invandringen kan man knappast extrapolera detta till fullbordan. Sverige kommer inte få de där 30 miljoner nybyggarna. Och ALLA partier och traditionella media kommer inte tyna bort utan förmåga att fatta galoppen och agera ändamålsenligt under verklighetens tryck.
Så: Fältet är fortfarande öppet, SD har genom sin toppdikterade felanalys lämnat gott om utrymme för konkurrenter - utan att för den delen själva vara ur räkningen på något sätt. Fortfarande har man alla möjligheter att fylla den där statsbärande rollen i framtidens politiska mittfält.
Men, ett S som under 1900-talets början inte ens ville erkänna existensen av en arbetarklass, utan talade om en
öppen ekonomisk entitet på torgmötena och medvetet underminerade utmanarna till dåtidens borgerliga, S-fientliga mediahegemoni - ja, det partiet hade inte fyllt sin historiska mission och potential.
SD kunde varit S, men är det inte i nuläget.
Tillägg:
Och för att spinna vidare på att framtiden tillhör "oss" idé-mässigt om tio år, så bör ju rimligen samma funktioner av
entrism som verkat samhällsförstörande då verka i vår favör, eller hur?
"Vi" är ju inte på något sätt ett monolitiskt SD-kollektiv, vi
behöver och bör inte vara det. Om idéerna och argumenten bär, om polemiken biter och idealen besjälar så finns det ju
i detta nu mullvadar i ungdomsförbunden och på tidningsredaktionerna. Då smittar tankevirus alla samhällskroppens delar och reformen av partier och media på bred front är på sikt inte bara möjlig utan oundviklig.