2015-03-23, 23:30
  #29077
Medlem
hogerspokets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tinuviel
Samtidigt går vi emot en systemkollaps där asylboende efter asylboende fylls till sista våningssängen och vi ser en utveckling allt oftare präglad av våld, protester och oroligheter. Det leder Rayman till dessa avslutande meningar.

Citat:
Och vi bör också räkna med att allt fler väljare kommer att landa i slutsatsen att svenska politiker inte ”passer vi på det Sverige, vi kender.”

Det är inte en bra utveckling.
Då är frågan om hon avser:

- att SD kommer att få fler sympatisörer och att det är olyckligt?

- att det kommer att leda till en större politikermisstro bland svenskar i gemen och att detta är olyckligt?

eller

- att det egentligen är migrationens konsekvens av astronomiska mängder 'nysvenskar' utan utbildning och därmed möjlighet till egen försörjning och dess påföljande konsekvenser för den svenska modellen och den svenska välfärden samt det svenska skattetrycket som är olyckligt?

Det är möjligt att som slutsats dra godtyckligt subset (inklusive den fullständiga unionen) av ovanstående. Jag vet faktiskt inte vad hon avser så jag lämnar frågan öppen.

De två senare är dock inte möjliga utfall - det är något som kommer att komma som ett brev på posten.

Sanna - tips från coachen. Släpp sargen och kom in i matchen. Åsiktskorridoren är, som bekant, bara en myt...
Citera
2015-03-24, 00:13
  #29078
Avstängd
sherms avatar
På tal om Sveriges vänsterextrema terrornätverk har SR som bekant rekryterat RG:s My Vingren. Det är således inte endast Aftonbladet och Expressen som lierar sig med grupper som Säkerhetspolisen intresserar sig för, utan även våra "oberoende" och skattefinansierade statliga nyhetsförmedlare.

När Fria Tider försökte få svar på frågor rörande rekryteringen av My Vingren slängde Ekots ansvarige utgivare Anne Lagercrantz, som för inte länge sedan tvingades göra offentlig avbön pga en av sina medarbetares oförblommerade antisemitism, på luren:
Citat:
Researchgruppen är ett nätverk som till stor del består av tungt kriminellt belastade vänsterextremister som samarbetar med Afa. Tidningen Dagens Samhälle uppmärksammade i en längre granskning förra veckan att gruppen, som kallar sig för "Sveriges Stasi", har ägnat sig åt att upprätta massiva åsiktsregister över meningsmotståndare.
...
Researchgruppens företrädare har tidigare skrutit om att de behandlar de massiva mängder personuppgifter de har tillgång via Robert Aschbergs bolag Piscatus som "tips om folk att misshandla".
http://www.friatider.se/sveriges-rad...xtrem-v-rvning

Man kan verkligen spekulera i varför denna härva inte uppmärksammas av, säg SvD

Det kan ju omöjligen ha med monopoliknande ägarförhållanden att göra. Eller?
__________________
Senast redigerad av sherm 2015-03-24 kl. 00:39.
Citera
2015-03-24, 06:44
  #29079
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kinuski
Det kräver en masochistisk läggning eller något slags idealistisk nit för att stå ut med SVT eller TV4. I Aktuellt fick Silberstein ge sin kommentar på Åkessons annonserade comeback;
.
.
På tal om Silberstein så gör hon följande analys om det interna läget inom SD, som finns att läsa på SVT-Text just nu, sid 160, hon inleder med att JÅ kan komma att framstå som mer mänsklig:
Citat:
Om man ska ha en krass syn-
vinkel på det kan det gynna honom att
han framstår som vilken människa som
helst som kan få den här sjukdomen.

Sen blir det komiskt på riktigt:
Citat:
-Partiet är i dag splittrat men en
hårdför nationalistisk gruppering som
gillar fackeltåg och fanborgar och som
har flyttat fram sina positioner. Mot
dem står den nuvarande partiledningen
med Mattias Karlsson i spetsen.

Här framställs JÅ & Karlsson närmast som ett internt bålverk mot den hotande fascismen.

Frågan här är om vi ser en kommande reträttstrategi från SVT, när SD normaliseras genom sitt växande så är man ju till slut tvungen att ändra tonläge. Vilket man kanske kan basera på en "berättelse" om att Åkesson & Karlsson heroiskt, slutgiltigt & konsekvent har kastat ut fascisterna ur partiet.
Citera
2015-03-24, 07:29
  #29080
Moderator
Strix m/94s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
På tal om Silberstein så gör hon följande analys om det interna läget inom SD, som finns att läsa på SVT-Text just nu, sid 160, hon inleder med att JÅ kan komma att framstå som mer mänsklig:

Sen blir det komiskt på riktigt:

Här framställs JÅ & Karlsson närmast som ett internt bålverk mot den hotande fascismen.

Frågan här är om vi ser en kommande reträttstrategi från SVT, när SD normaliseras genom sitt växande så är man ju till slut tvungen att ändra tonläge. Vilket man kanske kan basera på en "berättelse" om att Åkesson & Karlsson heroiskt, slutgiltigt & konsekvent har kastat ut fascisterna ur partiet.

I dagens SvD får man diskutera huruvida det är rätt att låta Åkesson uppträda i Skavlan om fredag.
http://www.svd.se/opinion/brannpunkt...an_4432371.svd

Jag förmodar att man med "rätt" inte avser i juridisk mening, ty det torde vara glasklart, utan rätt i politisk mening, dvs är det politiskt klokt att på detta sätt humanisera och normalisera en partiledare för Sveriges tredje största parti. det blir intressant att läsa kommentarerna till denna fråga under dagen.

Man kan nog gissa att Margit Silberstein inte finner det vara "rätt".
Citera
2015-03-24, 07:52
  #29081
Medlem
SvenskOppositions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Strix m/94
I dagens SvD får man diskutera huruvida det är rätt att låta Åkesson uppträda i Skavlan om fredag.
http://www.svd.se/opinion/brannpunkt...an_4432371.svd

Jag förmodar att man med "rätt" inte avser i juridisk mening, ty det torde vara glasklart, utan rätt i politisk mening, dvs är det politiskt klokt att på detta sätt humanisera och normalisera en partiledare för Sveriges tredje största parti. det blir intressant att läsa kommentarerna till denna fråga under dagen.

Man kan nog gissa att Margit Silberstein inte finner det vara "rätt".

Haha, så fantastiskt förutsägbart. Man refererar till att SVT "fått kritik på sociala medier", vilket väl oftast är en omskrivning för att just journalistkollegiet har uttryckt ogillande för något. Journalistkåren tillsammans med PR-konsulter och kulturarbetare utgör ju stommen i den värdegrundsbärande mikrobloggen Twitter.

Och enligt någon värdegrundsskala som förvaltas av Henrik Arnstad så når Sverige nu nivå sex vad gäller fascistiskt inflytande i och med denna TV-medverkan.

Citat:
Henrik Arnstad
‏@arnstad
Ledaren för det svenska fascistpartiet ska tydligen vara med i Skavlan på fredag. Vi når steg sex i utvecklingen.

Citera
2015-03-24, 09:52
  #29082
Medlem
hogerspokets avatar
Jag fortsätter min spaning om att lokalpressen börjar vidga åsiktskorridoren så smått (eller ja, astronomiskt i relation till de fyra stora):

Citat:
Det misstänkta brottet är rubricerat som hot mot tjänsteman.
Thomas Eliasson, chef för Trafikverkets förarprovskontor i Malmö, säger att rena hot mot trafikinspektörer är mycket sällsynta numera.

Däremot är anklagelser om rasism desto vanligare i samband med misslyckade uppkörningar.
– Vi är innerligt trötta på det. Det är en jargong vi vägrar att acceptera, De kunder som kör med det får uppmaningen att antingen göra en anmälan till diskrimineringsombudsmannen eller att be inspektören om ursäkt.
...
Thomas Eliasson förklarar att kontoret har nolltolerans om kunderna uppträder på ett oacceptabelt sätt. Han ringer upp dem som uppträtt illa och förklarar hur de ser på saken.
– I det här fallet kände sig trafikinspektören ordentligt hotad. Han frågade kvinnan om hennes rasistanklagelser i bilen, och hon sade då att han kanske inte var rasist, men att bedömningen av hennes körning var rasistisk. Om det varit en svensk kvinna som kört hade hon blivit godkänd, trodde hon.

Jag finner det anmärkningsvärt befriande att i klartext få läsa läsa att invandrade skyller sina egna tillkortakommanden och misslyckanden på påhittad rasism. Samt då, att detta är vanligt förekommande.

Det inledande stycket är intressant ur ett annat perspektiv:
Citat:
Rasism, ansåg den 28-åriga kvinnan när hon fick veta att trafikinspektören kuggat henne på uppkörningen.
Hennes nästan 30 år äldre make höll med och hotade, enligt en polisanmälan, trafikinspektören för det uteblivna körkortet.

Kann det finnas något annat syfte med att belysa åldersskillnaden hos paret än att peka ut vilken etnisk grupp det rör sig om?

http://www.skanskan.se/article/20150...asistanklagad-

Det verkar helt enkelt som att invandringsrelaterade bekymmer nu lokalt nått kritisk massa och att journalisterna därmed är tvungna (frivilligt eller ofrivilligt - Skånskan och SmP är ju inte exempel på überliberala tidningar) att låta åsiktskorridoren rämna.

Även den 'skumma' behandlingen justitieministern på en flyktingförläggning under gårdagen har rönt avseveärd medial uppmärksamhet lokalt.

Vackert så.

Citat:
Ursprungligen postat av Schopenhauer
All truth passes through three stages. First, it is ridiculed. Second, it is violently opposed. Third, it is accepted as being self-evident.

Citat:
Ursprungligen postat av Rand
You can avoid reality, but you cannot avoid the consequences of avoiding reality.

Oavsett vilket narrativ man skapar har verkligheten den opraktiska egenskapen att det är just verkligheten. Till skillnad då från narrativet...

Det talar för att vi kommer att få se fler förändringar i det mediala landskapet inom kort.
__________________
Senast redigerad av hogerspoket 2015-03-24 kl. 10:19.
Citera
2015-03-24, 10:05
  #29083
Medlem
sjalvebastedrangs avatar
Expo släpper rapport om nazistisk aktivitet i Sverige under 2014 och P1 rapporterar här, http://sverigesradio.se/sida/artikel...rtikel=6124027

Citat:
Det rådde rekordstor aktivitet i de nazistiska rörelserna i Sverige under valåret 2014, konstaterar stiftelsen Expo i sin nya årsrapport.

Och längre ned:

Citat:
Däremot gick det ju dåligt för Svenskarnas parti i valet i september. De fick inte ett enda eget kommunalt mandat. Och aktiviteterna där ser nu ut att ha minskat drastiskt, säger Anna-Sofia Quensel.

– De går ner och ligger på ett trettiotal aktiviteter under de två sista månaderna. Det är ett jätteras helt enkelt. Och ungefär likadant ser det ut nu under de två första månaderna 2015, säger Anna-Sofia Quensel.

Man fäller sålunda visiret, sänker lansen och går återigen till attack mot väderkvarnen. Svenskarna har inte röstat in nazister i kommuner just i någon omfattning alls under efterkrigstiden. Så när Expo och media skrek varg och ingn varg stod att finna efter valet, så skall ändå nazismen som inte existerar upp på agendan. Man kan nästan tro - och hoppas - att Expo har finansieringsproblem.

Under morgonen hörde jag också en intervju med en manlig förmåga från Expo, missade hans namn. Han sa, citerat fritt ur minnet:

Citat:
...att SvP fick så få röster kanske var ett resultat av medierapporteringen om dem.

Uttalandet fälldes i avslappnat tonfall utan besvärliga följdfrågor från journalisten. Besvärliga frågor som borde ha ställts. För vad är detta uttalande annat än ett direkt uttryck för åsikten att media skall styra hur svenska folket röstar? Jag tycker själv att SvP representerar obehagliga åsikter och av diverse skäl skulle jag förmodligen inte bli långlivad i ett samhälle dominerat av en sådan politisk kraft. Men, jag kan ändå inte låta bli att känna att de fyllt en viktig funktion. De visar nämligen påtagligt hur lågt den vänsterliberala sidan värderar demokratin i marginalen.
Citera
2015-03-24, 10:17
  #29084
Medlem
Månsans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hogerspoket
Jag fortsätter min spaning om att lokalpressen börjar vidga åsiktskorridoren så smått (eller ja, astronomiskt i relation till de fyra stora):



Jag finner det anmärkningsvärt befriande att i klartext få läsa läsa att invandrade skyller sina egna tillkortakommanden och misslyckanden på påhittad rasism. Samt då, att detta är vanligt förekommande.

Det inledande stycket är intressant ur ett annat perspektiv:


Kann det finnas något annat syfte med att belysa åldersskillnaden hos paret än att peka ut vilken etnisk grupp det rör sig om?

http://www.skanskan.se/article/20150...asistanklagad-

Det verkar helt enkelt som att invandringsrelaterade bekymmer nu lokalt nått kritisk massa och att journalisterna därmed är tvungna (frivilligt eller ofrivilligt - Skånskan och SmP är ju inte exempel på überliberala tidningar) att låta åsiktskorridoren rämna.

Även den 'skumma' behandlingen justitieministern på en flyktingförläggning under gårdagen har rönt avseveärd medial uppmärksamhet lokalt.

Vackert så.

Gissningsvis handlar det om en asiatisk kvinna. Den underliga och överflödiga angivelsen av makens mycket högre ålder tyder på det.

Glöm inte att östsiatiska kvinnor står mycket längre ner på ljugmedias rankinglista än kvinnor från Afrika, mellanöstern eller var fan som helst i världen. Thailändskor och liknande är ju de vidriga, vita svenska männens privatimporter så dessa kvinnor ses som nästan lika värdelösa som deras äckliga försörjare.

Alltså inte så konstigt att åsiktskorridoren vidgades en aning, hade knappast inträffat om den rasistanklagande kvinnan kommit från Somalia eller arabvärlden.
Citera
2015-03-24, 10:25
  #29085
Moderator
Strix m/94s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av SvenskOpposition
Haha, så fantastiskt förutsägbart. Man refererar till att SVT "fått kritik på sociala medier", vilket väl oftast är en omskrivning för att just journalistkollegiet har uttryckt ogillande för något. Journalistkåren tillsammans med PR-konsulter och kulturarbetare utgör ju stommen i den värdegrundsbärande mikrobloggen Twitter.

Och enligt någon värdegrundsskala som förvaltas av Henrik Arnstad så når Sverige nu nivå sex vad gäller fascistiskt inflytande i och med denna TV-medverkan.




Intressant att följa debatten på SvD just nu. Man kan konstatera att de som skriver, eller i alla fall som blir framsläppta av redaktören, framhåller att det är "rätt". De som är emot är i klar minoritet. Detta är en indikator som SvD bör ta ad notam, när det gäller inställningen hos sin egen läsekrets.
Citera
2015-03-24, 11:13
  #29086
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av sjalvebastedrang
Under morgonen hörde jag också en intervju med en manlig förmåga från Expo, missade hans namn. Han sa, citerat fritt ur minnet:
Citat:
...att SvP fick så få röster kanske var ett resultat av medierapporteringen om dem.
Sanningen är ju istället att SvP flerdubblade sina röster i detta valet, enbart tack vare den gratis reklam dom fick av tokvänsterns stenkastning. Annars hade dom legat kvar på sina 600 röster som vanligt.
Citera
2015-03-24, 12:05
  #29087
Moderator
Meijis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av hogerspoket
Jag fortsätter min spaning om att lokalpressen börjar vidga åsiktskorridoren så smått (eller ja, astronomiskt i relation till de fyra stora): [---] Jag finner det anmärkningsvärt befriande att i klartext få läsa läsa att invandrade skyller sina egna tillkortakommanden och misslyckanden på påhittad rasism. Samt då, att detta är vanligt förekommande.

Det inledande stycket är intressant ur ett annat perspektiv:
Citat:
Rasism, ansåg den 28-åriga kvinnan när hon fick veta att trafikinspektören kuggat henne på uppkörningen.

Hennes nästan 30 år äldre make höll med och hotade, enligt en polisanmälan, trafikinspektören för det uteblivna körkortet.
Kann det finnas något annat syfte med att belysa åldersskillnaden hos paret än att peka ut vilken etnisk grupp det rör sig om? (min fetstil)

http://www.skanskan.se/article/20150...asistanklagad-

Nja... my five cents...

Det finns inte nödvändigtvis något "syfte" med åldersuppgiften (eller med formuleringen). Svenska journalister betraktar siffror som neutrala.

I svenska journalisters rapportering anonymiseras gärningsmän och brottsoffer som 42-åringen, 28-åringen, 63-åringen osv. Överst på Aftonbladets nätupplaga står i skrivande stund: "25-åringen högg ihjäl sin pappa efter bråk".

http://www.aftonbladet.se/nyheter/article20518590.ab

Den här metoden att anonymisera gärningsmän och brottsoffer gm. att kalla dem för 25-åringen osv spiller över på all rapportering, som svenska journalister gör.

En annan rubrik (på förstasidan) hos Aftonbladet är i skrivande stund: "Nu hyllas 23-åringen som "världens bästa morbror". (Den amerikanske) mannen i fråga identifieras i artikeln med namn och bild - men kallas för "23-åringen" i rubriken på förstasidan.

http://www.aftonbladet.se/nyheter/article20517487.ab

Det kan därför vara en förhastad förmodan, att det skulle finnas något syfte alls med att ange åldern, när journalisten rapporterar om den körkortskuggade kvinnan och hennes man. Nyhetsjournalister skriver till rätt stor del på rutin. Och formuleringen "Hennes nästan 30 år äldre make" i stället för (t.ex.) "Hennes 57-årige make" kan blott avspegla journalistens önskan att variera språket.
Citera
2015-03-24, 12:48
  #29088
Medlem
Nazispöket har haft ett utbrott idag, tidningarna skriver om ökad aktivitet i Sverige och textremsor passerar revy med samma ominösa budskap på TV4, medan nyhetsreportagen domineras av konsekvenserna av en gränslös massinvandring bortom självbevarelsens kontroll. De stöveltrampande halmgubbarnas mobiliseringsförråd har alltid dörren öppen, redo att rycka ut. Medan reportagen från knökfulla asylboenden och missbelåtenhet med kommunernas tillgodoseende av asylsökande barns rätt till skolundervisning.

DN kryddar dagens budskap med en exotisk rubrik på nätupplagans förstasida, med ett förment nazifäste - tillverkat i Tyskland! - funnet i djungeln. Äventyr, für alle.

Nazisterna må vara färre, men deras aktivitet sägs minsann ha ökat; ett koordinerat budskap för dagen. Medietricket går i anfallsvågor, kan vi med förvärvad immunitet mot MSM:s nys konstatera. Det rådde en veritabel nazieruption i medierna för drygt ett år sen. Så kan mångfaldsfiaskot tryckas ner i halsen och upp över öronen på svenskarna. Mer av samma.

Hur kan det komma sig att den berikande mångfalden dras med så mycket sociala, ekonomiska, samhällshotande problem, med jihadismen som bara en liten terrorist i paketet? När har vi nått break-even, när börjar vi casha in paradiset på jorden och inleder smältdegelns gyllene epok?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in