2015-11-05, 17:32
  #35089
Medlem
Vimurs avatar
Jag vänder mig mot den onyanserade bilden av vänstern i tråden. Anti-globalismen och protektionismen finns kvar inom rörelsen, vilket jag exemplifierade ovan med en ledare i Proletären om behovet av förstärkta gränskontroller. Greider har knappast hittat en väg ur paradigmet utan börjar snarare återgå till den ursprungliga ideologin inom den vänsterfalang han själv representanter.

Redan för flera år sedan beskrev Rasmus Fleischer i Arena-krönikan "Nationalvänstern - så funkar den" schismen som nu intensifieras inom vänstern mellan protektionisterna och det Ung Vänster då kallade "den verklighetsfrånvända chicvänstern". Texten är skriven före SDs inträde i riksdagen och anledningen till att nationalvänstern legat lågt sedan dess är förstås risken för brunstämpel då dess retorik faktiskt är snarlik SDs.

"Övertygelsen stärktes av nejsegern i EMU-omröstningen som försatte förbundsledningen i en märklig völkisch-eufori; pressmeddelanden skickades ut där ordet »folk« förekom i nästan varje mening och motsättningen mellan arbete och kapital var som bortblåst till förmån för en retorik där »svenska folket« sagt ett »medborgerligt Nej – en folklig skrevspark« mot »etablissemanget« och »den verklighetsfrånvända chicvänstern«.

Vänsterpartiets ungdomsförbund gav även en förklaring till varför man anser att demokrati är omöjlig utanför nationalstatens ram: »Det finns inget europeiskt folk, ingen gemensam europeisk debatt, ingen gemensam folklig kultur«."
http://www.magasinetarena.se/2004/02...s-_funkar_den/

Fleischer, som själv är (uppenbart) kritisk till "nationalvänstern" tar även upp Per Albins hårdföra nationalism i den klassiska valskriften "Sverige åt svenskarna – svenskarna åt Sverige!"

Nationalvänstern lever men hålls tillbaka av det bisarra politiska debattklimatet i Sverige där allt utgår ifrån SD och Björns Söders senaste tweets. Umgås man med "chicvänstern" som även dominerar MSM blir det dålig stämning om man för samma ursprungliga vänsterresonemang som ledarskribenterna i Proletären.

Den motsättningen är inte ny utan fanns redan mellan SAPs arbetarpionjärer och dåtidens medelklass som insåg de politiska karriärmöjligheterna när socialdemokratin etablerades och expanderade.

På samma sätt som MSMs chicvänster idag utmålar nationalvänstern, inte minst inom fackföreningsrörelsen, som bakåtsträvande, normativa, vita kränkta män försökte vänstermedelklassen fostra de burdusa grovhuggna arbetarna av August Palm-modell till en mer klädsam retorik.

Motsättningen fanns också inom 68-rörelsen när den gräsrökande medelklassvänstern i plyschoveraller hamnade i konflikt med arbetare i blåställ som inte uppskattade skådespelet av experimentella kollektivbohemer sponsrade av pappas pengar.

Nationalvänstern befinner sig nu i den märkliga situationen att delar av deras retorik har kapats av sverigedemokrater som t.o.m. hyllar folkhemmet men vars socialkonservatism och suspekta rötter gör dem omöjliga som alternativ. Här någonstans sitter Greider och halsar pilsner och undrar vad fan som hände när en ung rasifierad kvinna i en annan ledare hånar vita gubbar och samtidigt kräver ett tack för besväret.

Den bästa beskrivningen av denna vänsterns vånda just nu är Forssbergs ovannämnda ledare "Migrationsdebatten blir svår för vänstern".
http://www.expressen.se/ledare/johan...-for-vanstern/
Citera
2015-11-05, 18:35
  #35090
Medlem
Pandelumes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Menved
Morgan Johansson säger att alla boenden är slut på en presskonferens som pågår just nu.

http://www.svt.se/nyheter/live/morgon-johansson-pk

Låt det pågå en vecka till eller två med folk som sover i sovsäckar på marken eller driver runt i bostadsområden för att bryta sig in i någons källare och det kommer antingen ett direktiv om att expropriera sommarstugor eller liknande.

När vi talat om systemkollapsen så var det just det här vi menade; att boende skulle ta slut. Helt slut. Allt som sker härefter kommer att ske väldigt snabbt och vad regimen landar i för åtgärder kan man knappt ens spekulera i.

DN hade idag en "insändare" (vem vet vem som skrivit den?) där det föreslogs att allmänheten skulle öppna sina hem för migranterna. Frivilligt givetvis. Men nu när luften gått ur medias godhetskampanjer kanske det kan bli nästa stora grej - en massiv kampanj där det tävlas om att öppna sina hem och kanske skuldbeläggande reportage om de som inte gör det (tänk: bilder på barn i snödrivor varvat med svenskar vid brasan i stora hus). När/om det inte hjälper kanske det blir dags att föreslå statligt tvång.

EDIT:
där har vi DN-insändaren:
http://unvis.it/asikt.dn.se/asikt/de...ot-flyktingar/

Citat:
Ursprungligen postat av DN insändare Fredrik Segerholm
Förenkla för vanliga svenska familjer att upplåta en del av sin bostad till flyktingar. Tiotusentals svenskar har idag gott om utrymme i sina hus och jag är övertygad om många av dem gärna skulle kunna upplåta en del av sin bostad till en flykting eller en flyktingfamilj. Vi löser bostadsfrågan för flyktingar och får en bättre integration på köpet.

Och DN gjorde visst en test av förslaget:

Citat:
Vad tycker du? 74% håller inte med Fredrik Sederholm
asikt.dn.se
__________________
Senast redigerad av Pandelume 2015-11-05 kl. 18:38.
Citera
2015-11-05, 18:50
  #35091
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av sinewave
Lars Åberg nämner mediernas (läs: MSM:s) begränsade vilja/förmåga att skildra skeenden, som bäst ögonblick, fragment i flödet, vinklade eller ej. Tittar man i backspegeln så har något hänt; det longitudinella saknas och Åberg nämner även det jag kallar medieklassens teceremoni (inuti snögloben):

Citat:
Det är en märklig upplevelse; ett Sverige som svävar fritt, utan styrsel, mot okänt mål.

Till skillnad från grannländerna lyckades vi hålla oss i utkanten av de båda världskrigen och utvecklade i stället ett samhälle utan nationell skapelseberättelse. Den svenska efterkrigsballongen pumpades full av modernitet – världens mest välordnade land där välstånd födde tolerans – och när luften nu pyser ut är den fylld med missnöje och missmod.

Citat:
Nyhetsmedierna är dåliga på att uppmärksamma de här förskjutningarna under ytan medan de pågår och journalistiken begränsar sig därför gärna till de frågor som ställs i journalisternas egna kretsar.

Citat:
Hela havet stormar och för första gången på väldigt länge kan vi, både styrande och styrda, beslutsfattare och allmänhet, säga att vi inte vet vart vi är på väg. Plötsligt lever vi i en jämmerdal och inte längre i någon tillitsstat.

http://www.gp.se/kulturnoje/1.288691...t-en-jammerdal

---

Dan Korn, rabbin och allmänt vis man; angående Mp:s kulturpolitik:

Citat:
När en arbetsgrupp inom Centern för några år sedan kom med ett förslag om att partiet borde verka för att tillåta månggifte, avskaffa skolplikten och införa fri invandring, var partiledaren Annie Lööf också på resa till andra sidan jordklotet. Hon fick avbryta resan för att hals över huvud åka hem och besvara frågor. Men när DDR-liknande förslag väcks om tvångsinskolning av kulturtjänstemän enligt starkt ideologiskt färgade popteorier, då slipper den minister som ansvarar för frågorna, från det parti som lagt förslaget, lättare undan. Beror det på ointresse för kulturfrågor, eller beror det på att Miljöpartiet behandlas snällare av granskande journalister? Jag har inte svaret. men jag kan tänka mig att kulturministern skulle svara: ”Det är en viktig fråga, tycker jag”.

http://www.gp.se/nyheter/ledare/gast...a-miljopartiet

Enligt Dan Korn var inte "vår" kulturminister Alice Bah Kuhnke involverade i den s k arbetsgruppens stolliga drive för indoktrinering. Om det är skademinimering eller bristande kontroll i regeringen eller annat är osagt. Den föreslagna, latenta och potentiella kulturpolitikens svenskfientlighet är uppseendeväckande i sig.

---

Det är inte ofta jag får anledning att citera Heidi Avellan i positiva sammanhang, men ledaren för Asylsvenskan (a k a Sydsvenskan) gör något ovanligt när hon säger det för pro-MSM så sällsynta självklara:

Citat:
När vi på ledarplats (4/11) tycker att lagen ska följas och att det är rätt att tömma Sorgenfrilägret letar vissa – som Petter Larsson i Aftonbladet – fram en ledare från 2010, då boplatser revs och tiotusentals romer utvisades från Frankrike:

”Den våg av förföljelser mot romer som sveper fram över Europa slår mot själva hjärtat i det europeiska samarbetet – idén om alla människors lika rättigheter, om rättssäkerhet och fri rörlighet inom EU:s gränser.”

Citat:
Aktivister hävdar att staden inte bara ska erbjuda tillfällig sovplats och biljett hem, utan också alternativt boende. Ingen laglig plikt, men moralisk. Tanken är att dessa romer ska särbehandlas positivt, för att gottgöra århundraden av diskriminering av andra romer – en udda tankefigur i ett land där det offentliga annars alltid förhåller sig till individen.

Romernas rättigheter är inte automatiskt Malmös skyldigheter.

http://www.sydsvenskan.se/opinion/he...tt-bo-i-malmo/

Det går att stå upp för bondförnuftet, när det inte längre kostar något...

---

Erik Helmersons process i åsiktsmigrationen har jag inte koll på; har jag sällan anledning att citera Avellan så gäller det i högre grad Helmerson i DN:

Citat:
Om man bekämpar islamistiskt våld antas att man är ointresserad av rasism mot muslimer. Och omvänt: Den som högljutt talar om faran för högerextrema terrordåd kommer att anklagas för flathet mot islamistisk terror och annat våld mot ”svenskar”.

Men det enda rimliga är förstås att ta lika kraftigt avstånd från båda. Inte välja ett för att det passar den egna gruppens världsbild.

”I dag vet vi att människor inte kan indelas i raser”, skrev forskare från föreningen Vetenskap och folkbildning på DN Debatt (24/10). Artikeln var en kärv vidräkning med dem som fortfarande tror att ”ras” är ett gångbart verktyg för att skilja människor åt. Den rena rasismen är långt ifrån död, vilket visas i artikeln. Men som politiskt acceptabel teori, med dess syn på genetiska variationer, skallmätningar, särlagstiftningar och tvångssteriliseringar, har den sakta fasats ut ur samhället.

http://unvis.it/http://www.dn.se/led...g-av-debatten/

Snömos. Det är klart det finns raser, det syns ju på långt håll. Vilken vikt man fäster vid skillnader, om några, är en annan femma. I likhet med Avellan trycker han på det individuella; undrar hur han ser på sverigedemokrater, om de klassas i ytterligare kategorier...
Citera
2015-11-05, 19:17
  #35092
Medlem
LeifD2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pandelume
DN hade idag en "insändare" (vem vet vem som skrivit den?)

Peter Wolodarski eller någon annan på DNs illaluktande redaktion är ju lågoddsare.

Det är idag inga problem alls för den som vill upplåta sitt hem för flytingar. Eller vem som helst. Bara att sätta igång och bjuda in.
Men vänta! Det var nog inte det det handlade om, va? Utan nu gällde det att få betalt för att man ställer upp. Tjicka buntar med tusenlappar som daskas mot handflatan är ljuv musik... Det är alltså att få betalt som "måste" bli lättare.
Citera
2015-11-05, 19:28
  #35093
Medlem
Sixts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Menved
Morgan Johansson säger att alla boenden är slut på en presskonferens som pågår just nu.

http://www.svt.se/nyheter/live/morgon-johansson-pk

Låt det pågå en vecka till eller två med folk som sover i sovsäckar på marken eller driver runt i bostadsområden för att bryta sig in i någons källare och det kommer antingen ett direktiv om att expropriera sommarstugor eller liknande.

När vi talat om systemkollapsen så var det just det här vi menade; att boende skulle ta slut. Helt slut. Allt som sker härefter kommer att ske väldigt snabbt och vad regimen landar i för åtgärder kan man knappt ens spekulera i.

När jag betraktar det svenska asylkaoset kan jag inte undgå att tänka i samma banor som Lenin under första världskriget; the worse, the better. Ju hårdare det nuvarande systemet kraschar, desto mer omöjligt kommer det vara att gå tillbaka till det efter kollapsen. Det som ständigt gör mig förvånad är hur ihärdigt regeringen försöker hålla igång ett dödsdömt system. Hur länge till tror de själva att det kan fortsätta såhär? Nu när Tyskland har stramat sina asylregler (vad hände med hjältehyllningarna till Merkel?) kommer ännu fler söka sig till Sverige. Det ända svar regeringen har på den situationen är att fortsätta som vanligt. Ingenting är tydligen heligt utom den svenska invandringspolitiken. Jag tror ärligt talat att alldeles för många 7k-politiker och journalister är för korkade för att förstå att även Sverige är såbart för politiska härdsmältor. Det scenariot verkar inte finnas i deras tankevärld.

Bortsett från Stefan Löfven är den mest patetiska människan i hela det här kaoset Morgan Johansson. Han tycks varken veta ut eller in; han är en intellektuellt förkrympt pajas med ett invandringspolitiskt Napoleonkomplex.

Citat:
Sverige kan inte längre garantera tak över huvudet för asylsökande. Det beskedet ger migrationsminister Morgan Johansson (S).
Han hoppas att uttalandet får ”en dämpande effekt” på antalet sökande och att tusentals flyktingar på väg norrut stannar kvar i Tyskland.

http://www.dn.se/nyheter/politik/mor...erige-ar-nadd/

Vill Morgan Johansson ha en dämpande effekt på de som söker sig till Sverige? Ändra asylreglerna då din jävla idiot och inför gränskontroller!

När det gäller att fylla på Sverige med flyktingar finns det inga dåliga idéer.

Citat:
Ikeahus för flyktingar kan bli verklighet i Sverige

De Ikea-förpackade husen som byggs upp på plats har länge varit verklighet i flyktingläger i bland annat Irak. Nu finns de även i Schweiz och Grekland och MSB utesluter inte att de också kommer att kunna användas i Sverige.

http://www.dn.se/nyheter/sverige/ike...het-i-sverige/

Av tonerna på DN att döma kan det vara något nytt på gång. Jag är dock ytterst tveksam. Det finns för många godhetsriddare kvar inom journalistkåren som kommer skriva elaka saker om regeringen ändrar invandringspolitik. Det måste undvikas till varje pris. Det är lättare att låta Sverige gå sönder än att fatta politiska beslut som gör journalistkåren upprörd.

Citat:
Flyktingkrisen gick in i ett nytt skede på torsdagen. Migrationsministern argumenterade öppet för att få färre människor att söka asyl i Sverige och sade att Sverige har nått gränsen för vad vi klarar. Det förebådar ett nytt krispaket, med mycket kontroversiella åtgärder. Fram till i somras har ”signalpolitik” varit ett fult ord i regeringens politiska vokabulär. Signalpolitik är sådant som Danmark bedriver, när de annonserar i utländska tidningar och ber människor att inte söka asyl där. Det är ett sätt att sända ett budskap om att människor som flyr inte är välkomna.

Citat:
Nu söker regeringen alltså minska invandringen, och därmed trycket. Det är en tidsfråga innan den borgerliga oppositionen får en ny inbjudan till krissamtal.

Ett nytt krispaket blir sannolikt betydligt mer kontroversiellt än det första, trots att det förra innebar att i synnerhet MP och C fick slakta heliga kor. Nu kommer Sverige att tvingas diskutera åtgärder som stora försämringar av bidrag till asylsökande, gränskontroller (vilket inte är detsamma som stängda gränser) och om Sverige kan börja tillämpa den havererade Dublinförordningen igen och skicka tillbaka flyktingar till Danmark eller Tyskland.

http://www.dn.se/nyheter/sverige/gra...krispaket-tva/
__________________
Senast redigerad av Sixt 2015-11-05 kl. 19:31.
Citera
2015-11-05, 20:32
  #35094
Medlem
Känns onekligen som någon form av D-day idag om man ska sätta det i proportion till det verkliga krigsslutet. Två presskonferenser på samma dag och med samma budskap; Game Over! Verkligheten segrade till slut. För någon vecka sedan var det dagslångt väckelsemöte. För ett par veckor sedan Hela Sverige Skramlar. Det är knappt så man tror sina ögon så fort det har gått! Vi visste väl alla till mans att systemkollapsen var nödvändig för att någon form av förändring (till det bättre) skulle ha minsta lilla chans att komma till stånd. Instämmer helt med analys från Sixt nyligen:

"När jag betraktar det svenska asylkaoset kan jag inte undgå att tänka i samma banor som Lenin under första världskriget; the worse, the better. Ju hårdare det nuvarande systemet kraschar, desto mer omöjligt kommer det vara att gå tillbaka till det efter kollapsen. Det som ständigt gör mig förvånad är hur ihärdigt regeringen försöker hålla igång ett dödsdömt system."

Susanna Birgersson, GP, levererar en domedagsledare som tydligt belyser det ohållbara i situationen. Det krävs en "radikal" omläggning av Sveriges flyktingpolitik och på alla villkors vis får vi absolut inte avvika (med andra ord ha en generösare) hantering än Tyskland, för då är det kokta fläsket stekt på allvar. Hon går så långt som att säga att "Det ska inte uteslutas att Sverige tillfälligt måste stänga gränserna". Sug på den karamellen ett tag! När läste vi det i svensk MSM senast? Domedagsprofetian citeras nedan:

"De framsteg som hittills har gjorts för att få till stånd en solidarisk fördelning är så små att de inte hjälper vare sig Sverige eller Tyskland. Ändå, till ingen nytta upprepar de svenska partiledarna sitt mantra: ”Vi är överens om att alla länder måste dela på ansvaret”.

Det mest realistiska scenariot är i stället att Tyskland i desperation snart skärper sin flyktingpolitik ytterligare. Det skulle leda till att trycket på Sverige ökar ännu mer. Varken mottagningssystemet, bostadsmarknaden, arbetsmarknaden, skolorna eller socialtjänsten kan hantera en sådan påfrestning.

Denna ledare är jag nästan beredd att printa ut och rama in och hänga över sängen. Läsvärd med andra ord!

http://www.gp.se/nyheter/ledare/1.28...iga-eu-lander-
Citera
2015-11-05, 21:09
  #35095
Medlem
Sixts avatar
En ovanligt nykter analys av statsvetaren Andrej Kokkonen på Expressen TV. Han nämner flera viktiga saker. Bland annat påpekar han att varken journalister eller politiker har kritiserat Löfven för att ha påstått att det inte finns någon övre gräns på invandringen, eftersom "vem som helst" inser att det finns ett praktiskt tak. Nej, Kokkonen, du har fel. Det är långt ifrån vem som helst som inser att det finns en gräns för hur stor invandring Sverige kan ha; i stort sett hela journalistkåren tror att fri invandring är ett möjligt scenario.

Äntligen lite relevant kritik av hur journalisterna och politikerna har hanterat hela den här frågan.

https://www.youtube.com/watch?v=98suBc_h0bA

TILLÄGG:

A-C Marteus levererar ännu en känga åt MP och deras fullständigt verklighetsfrånvända politik. Hur fan kan ett sådant parti sitta i regeringen?

Citat:
Miljöpartister lever som bekant i en parallell värld där ingenting är omöjligt. Det är deras grej. Och ingen är mer parallell än Gustav Fridolin. Utbildningsministern har ju lovat mindre klasser, och ändrar sig näppeligen bara för att det kommer flera tusen barn till Sverige varje vecka och lärarkrisen sedan länge är ett faktum.

I torsdagens DN kom han skuttande över nejden med ännu en generös present. Han kan tänka sig att lagstifta så att kommuner tvingas införa nattis, förskola på natten.

I början av oktober drog SKL, Sveriges kommuner och landsting, i larmklockorna: "Vi har ropat på vargen i många år. Den verkar vara här nu", sa chefsekonom Bettina Kashefi på en dragning om framtidens välfärd och ekonomi. Kalkylerna går i nattsvart.

I Sverige är välfärdslöften själva livsluften för partierna. Det har varit logiskt i ett framgångsrikt välfärdsland. Nu är det dock nya tider och villkor. Det måste politikerna ta på allvar, i synnerhet som de anser sig företräda en humanitär stormakt. Det skiftet skulle bli en så kallad "stor utmaning" för våra röstfriande politiker. Men lämpligen borde den minister gå före som i valrörelsen hävdade att flyktingpolitik inte är en budgetfråga. Nämligen Gustav Fridolin.

http://www.expressen.se/ledare/ann-c...id-for-nattis/
__________________
Senast redigerad av Sixt 2015-11-05 kl. 22:03.
Citera
2015-11-05, 21:44
  #35096
Medlem
S.Kandals avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sixt
En ovanligt nykter analys av statsvetaren Andrej Kokkonen på Expressen TV. Han nämner flera viktiga saker. Bland annat påpekar han att varken journalister eller politiker har kritiserat Löfven för att ha påstått att det inte finns någon övre gräns på invandringen, eftersom "vem som helst" inser att det finns ett praktiskt tak. Nej, Kokkonen, du har fel. Det är långt ifrån vem som helst som inser att det finns en gräns för hur stor invandring Sverige kan ha; i stort sett hela journalistkåren tror att fri invandring är ett möjligt scenario.

Äntligen lite relevant kritik av hur journalisterna och politikerna har hanterat hela den här frågan.

https://www.youtube.com/watch?v=98suBc_h0bA

Ja, det är sannerligen frapperande hur journalister och politiker låtit dylika uttalanden stå oemotsagda.

Aktuellt gjorde precis ett lamt försök att pressa Morgan Johansson på just denna fråga. Inte helt oväntat kom Johansson allt för lindrigt undan. Mantrat "Övriga Europa måste ta större ansvar" och "Det var ingen som kunde förutse de volymer vi ser i dag" fick även denna gång inga direkta mothugg.

En besk soppa i detta smörgåsbord av felbedömningar är såklart att övriga partier (sd undantaget) inte kan kritisera situationen då de medverkat i debaclet.

Edit: Nu dök Morgan även upp i TV4 nyheterna, kändes som en direkt kopia på Aktuellts dito men tamare. Här har journalisterna ett sopöppet mål att sparka in bollen i men de väljer att sikta utanför, allt är precis som vanligt.
__________________
Senast redigerad av S.Kandal 2015-11-05 kl. 22:17.
Citera
2015-11-05, 22:56
  #35097
Medlem
Sixts avatar
Äntligen en journalist som insett faktum. Susanna Birgersson är väl en av få journalister som inte lever i en fantasivärld. Tänkt att det tagit närmare 10 år för någon att inse att EU inte vill hjälpa Sverige att bedriva en fullständigt verklighetsfrånvänd invandringspolitik. Löfven har själv satt sig i den här situationen, varför skulle någon lösa den åt honom? Hade Löfven agerat som resten av Europa hade han inte hamnat i det nuvarande predikamentet. Det visar bara att Sverige inte klarar av att ta ansvar för sin egen politik.

Citat:
EU kommer inte att rädda Sverige. Det krävs inget mindre än en radikal omläggning av både svensk och europeisk flyktingpolitik.

Regeringen ska be EU om pengar och Stefan Löfven har vädjat om att Sverige, i likhet med länder som Grekland och Italien, ska få avlastning.De framsteg som hittills har gjorts för att få till stånd en solidarisk fördelning är så små att de inte hjälper vare sig Sverige eller Tyskland. Ändå, till ingen nytta upprepar de svenska partiledarna sitt mantra: ”Vi är överens om att alla länder måste dela på ansvaret”.

Det mest realistiska scenariot är i stället att Tyskland i desperation snart skärper sin flyktingpolitik ytterligare. Det skulle leda till att trycket på Sverige ökar ännu mer. Varken mottagningssystemet, bostadsmarknaden, arbetsmarknaden, skolorna eller socialtjänsten kan hantera en sådan påfrestning.

Sverige kan inte i något avseende ha en generösare asylpolitik än Tyskland. Därför måste migrationsuppgörelsen revideras kraftigt inom kort, och då krävs åtgärder som sannolikt kommer tvinga somliga partier att lämna uppgörelsen. Det ska inte uteslutas att Sverige tillfälligt måste stänga gränserna, rent fysiskt eller genom att inte dela ut några uppehållstillstånd.

https://www.gp.se/nyheter/ledare/1.2...iga-eu-lander-
Citera
2015-11-05, 23:35
  #35098
Moderator
Strix m/94s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sixt
Äntligen en journalist som insett faktum. Susanna Birgersson är väl en av få journalister som inte lever i en fantasivärld. Tänkt att det tagit närmare 10 år för någon att inse att EU inte vill hjälpa Sverige att bedriva en fullständigt verklighetsfrånvänd invandringspolitik. Löfven har själv satt sig i den här situationen, varför skulle någon lösa den åt honom? Hade Löfven agerat som resten av Europa hade han inte hamnat i det nuvarande predikamentet. Det visar bara att Sverige inte klarar av att ta ansvar för sin egen politik.

https://www.gp.se/nyheter/ledare/1.2...iga-eu-lander-

Att det nu på sina håll i MSM både antyds och rätt ut sägs att stängda gränser är ett realistiskt alternativ är så klart en rejäl vindkantring. Men sedan då? Det kommer inte i ett slag fler hus, utredare och lärare på plats. När går man från att kräva stängda gränser till att kräva massiva återsändningar? När kommer någon i MSM att våga öppna den dörren? Ty när det sker, och det skall inte uteslutas, då har botten tunnan gått ur ordentligt. Då får mediakriget ett helt nytt slagfält att beakta.
Citera
2015-11-06, 08:23
  #35099
Avstängd
sherms avatar
Ni har väl inte missat nyheten om Sveriges unika position vad gäller gängkriminalitet och skjutningar? Nu avfärdar forskare Jerzy Sarneckis tes om att våldet har sin grund i sociala orsaker och misslyckad integration. Istället får vi veta att det handlar om slapp kriminalpolitik och tro det eller ej:
Citat:
Exempelvis att man måste prata om kultur och etnicitet i sammanhanget.

– Man måste undersöka om det finns personer i de här gängen som personligen eller genom föräldrars och släktens påverkan influeras att försvara sin heder genom hämnd.
http://www.svt.se/nyheter/regionalt/...ligt-vapenvald

Lindgren säger förvisso samtidigt att han inte ser någon koppling till den ökade invandringen och menar på att våldsbrotten genrellt minskat medan invandringen ökat. Men gäller det även massvåldtäkterna? Svaret på den frågan är förstås nej, tvärt om faktiskt.

Jag har kikat in då och då för att hålla mig uppdaterad och sett att ni noterat ett förändrat tonläge. Detta kan väl också sägas vara ett exempel på det som likt annat som framförts kan få spridningseffekter nu när locket lyfts.

Min fetning här ovan.
Citera
2015-11-06, 09:22
  #35100
Medlem
sjalvebastedrangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vimur
...Fleischer, som själv är (uppenbart) kritisk till "nationalvänstern" tar även upp Per Albins hårdföra nationalism i den klassiska valskriften "Sverige åt svenskarna – svenskarna åt Sverige!"

Nationalvänstern lever men hålls tillbaka av det bisarra politiska debattklimatet i Sverige där allt utgår ifrån SD och Björns Söders senaste tweets. Umgås man med "chicvänstern" som även dominerar MSM blir det dålig stämning om man för samma ursprungliga vänsterresonemang som ledarskribenterna i Proletären...

Tveksamt, vill jag hävda. Politiska idéer bärs av människor och lever bara genom mänskligt engagemang och gruppen människor som bär idéerna måste reproduceras. Ett samhälle som genom giftutsläpp i vattnet gör alla kvinnor infertila, kan under rätt lång tid se levande ut, men är dömt att dö. Och jag tvivlar på att nationalvänstern rekryterar sympatisörer till sin sak. Rekryteringen av unga socialister i ett väsentligen översocialförsäkrat samhälllssystem, bygger på en slags självupptagenhetens solidaritet. Varje dos av solidaritet genom andras pengar, vardag och livsvillkor, ger en godhetskick och stimuli rakt in i belöningscentra. Och vad har nationalvänstern där att erbjuda i konkurrens med Schyffert, Ernman och Fridolin? Inte mycket.

Valet idag står mellan realism, manifesterad genom SD, och politiska drömmar - resterande riksdagspartier. Det finns inga realistiska falanger inom 7-klövern öht. Inte någonstans. Noll maktbas. Däremot finns enstaka personer, t.ex. Hanif Bali (som uppenbarligen är i fel parti).
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in