Citat:
Ursprungligen postat av
SmokeOn
Av vem har vi fått detta ansvar? Vilken källa eller filosofisk teori är det vi lutar oss mot? Är det ett hopkok av tankar uttryckta av Rousseau, Marx och Gud (läs: Bibeln)? Det verkar vara en i allra högsta grad levande filosofi som hela tiden omdefinieras av ett fåtal personer med tolkningsföreträde, som inte sällan spenderar mycket tid på twitter. Om grundprincipen är människors lika värde, vad är det då den exakt betyder? Gör man en semantisk analys av dessa tre ord så har man snarare tio nya frågor som måste besvaras.
Den svenska etiken, vad den än må vara, måste obönhörligen ifrågasättas.
Har också undrat från var vi fått detta ansvar. Närmaste det rätta svaret, är att vi själva tagit på oss ansvaret. Eller snarare, det är en massa folk i Sverige som känner att de har ansvar och de förmår inte hålla bara sig själva, sina egna personer, ansvariga, de lägger också över detta självpåtagna ansvar på alla andra, oss, det imaginära vi:et. Den känsla av att ha ett ansvar som de personligen känner, läggs på dig och mig och alla andra som ingår i bilden av det svenska vi:et. Skulle säga att det sättet att tänka och sedan agera politiskt och opinionsmässigt i media, ingår som en självklar komponent i den grandiosa personlighet de ansvarstagande har. Och för att ens komma på tanken att man har ett ansvar för hela världen, måste man ha en grandios personlighet. För att föra över detta självpåtagna och inbillade ansvar, måste man ha en grandios personlighet.
Detta kan enkelt testas genom att fråga någon av de grandiosa, vad exempelvis som menas med alla människors lika värde. Be dem att definera exakt vad de menar. Ganska snart, efter at ha avkrävt de grandiosa ytterligare definiering av olika underbegrepp, kommer du att märka att de grandiosa inte kan definiera det närmare än så, än att du som frågar är en dålig människa. Simpelten genom det uppenbart självklara, att be om en definition av det de påstår gälla, genom en sån självklar sak, så hotar du de grandiosas självbild och självaste person. Det bara är så att alla människors lika värde är det sanna. Vad allas lika värde betyder exakt och konkret, har inget annat svar än att du som ens vågade fråga, är ond.
Det hela har alltså karaktären av religiositet. Tyvärr håller denna religiositet svenska makthavare och opinionsbildare i ett stadigt grepp. Det märks i all media och det märks på arbetsplatser, i föreningar och utbildningsanstalter, bara för att nämna några platser.
Frågan är förstås hur man ska agera mot detta. Hur ska man göra? Jag vet faktiskt inte. Och det jag skrivigt här är ju bara en teori, inget annat, men för tillfället så god som någon. Några här strax ovan mitt svar till dig och efter ditt inlägg, talar om etos och patos och logos, och visserligen är det gott att man faktiskt börjat analysera den förhärskande ideolign i dagens Sverige, men man måste också på allvar börja fundera över hur man rent praktiskt ska ta sig an det, som många av oss här tycker är ett problem. Och vänta på Messias, ska man inte göra. Vill man få nåt gjort, måste man göra det själv. Messias kommer endast att korsfästas och få alla sina anhängare slängda i fängelse eller värre. Även i Sverige, världens snällaste stormakt.
Och var ska vi finna en Messias? Nån som är bra på att uttrycka sig både skriftligt och muntligt, som ser trevlig ut, är ärlig och vänlig mot alla och som inte tvingar sina egna privata övertygelser och idéer på andra. Finns ens någon sådan? Nä, skulle jag säga.
Faktiskt tycker jag att det man här Flashback gör, är ett mycket stort steg på vägen. Själv bidrar jag inte mycket mer än med raljanta inlägg då och då, men det är ett steg på vägen, att vi här diskuterar, nagelfar och plockar isär, för att inte säga dekonstruerar, hela den dekonstruktivistiska världsåskådningen. Vad består denna kontruktivistiska tankefigur av? Annat än övertygelse av religiös karaktär. Och hur bemöter man religiösa övertygelser? Jag vet inte, egenkeligen.
Bra inlägg av dig, för övrigt, även om jag inte håller helt med om innehållet i allt det du skrivigt.