Citat:
Ursprungligen postat av
Hegelian
Rätt lustig diskussion. Karin Pettersson anser vid 11:00 att om man inte förespråkar fri invandring är man rasist eller i alla fall har en skev människosyn. Tidigare säger hon också att i alla argument mot minskad invandring är ett uttryck för rasism eftersom det finns något normativt och verkligheten enligt henne enbart kan förstås normativt. Detta är väldigt problematiskt som Sanna Rayman också påtalar eftersom vi har reglerad invandring. Således, Pettersson anser att alla åtta partier i riksdagen är direkt eller indirekt rasistiska.
Det visar väl dock ganska tydligt att diskussionsnivån när religiöst övertygade kommer till tals, kan bli ganska låg. Själv får jag envisa minnen från skolgångens raster då något kunde vara -tio gånger mer än du kan säga. Jag var då 7-8 år. Mediakriget går vidare...
Citat:
Själv förstår jag inte varför Pettersson inte kan säga rakt ut att hon är för fri invandring. Johan Norberg och Fredrik Segerfeldt skrev till och med en bok där de argumenterade för helt öppna gränser. Jag förstår inte varför Pettersson inte kan säga det? Vad hindrar henne? Ingenting alls vill jag säga och det är knappast så att hon kommer få mer förtroende i borgerliga mediala kretsar eller mindre förtroende i vänster-mediala kretsar.
Karin är ju inte nyliberal, eller? Då och endast då kan hon säga det. LO och nyliberaler vill ta in invandrare på sina egna teoretiska perspektiv. Verkligheten ska inte blandas in. Då blir det svårt. Det hör har med ideologi och religiös övertygelse att gör. Inte rationella resonemang och verkligheten.
Citat:
Nu är det förvisso LO som bestämmer över henne på grund av LO indirekt äger Aftonbladets kultur och ledarsidor men LO är i princip för öppna gränser. De har klagat litet på arbetskraftsinvandringen men de vill inte minska den. Bara kräva att arbetskraftsinvandrare skall ha samma lön som inhemsk arbetskraft.
Var inte så säker på att LO vill stoppa alternativt bromsa invandringen. De säger det bara inte rakt ut... så klart. Det du skrev;
samma lön som inhemsk arbetskraft, är ett ganska effektivt verktyg mot invandring om det införs fullt ut. Samtidigt vet LO att detta skulle rasera stora delar av exempelvis byggsektorn, som med enbart svenska arbetskraft skulle få annat än stora infrastrukturprojekt i Sverige att upphöra pga för höga byggpriser.