Citat:
Ursprungligen postat av
MeGusta
Tjena!
Har en lillasyster som går i årskurs 8 och har fått en matteupg som jag inte vet hur jag skall förklara.
http://i39.tinypic.com/2gvkn48.png (bild på upg.)
Personligen tycker jag uppgiften är väldigt luddigt ställd. Jag hade löst den med derivata, men jag vet att åttondeklassare inte lärt sig det.
Hur skulle ni förklara det?
Ja, lite dålig ledning för en åttondeklassare. Man kan ju tänka sig att införa variablerna a och b som rektangelns bas respektive höjd uttryckt som andel av s. Låt A beteckna arean.
2as+2bs=s
2a+2b=1
a+b=1/2
A=as*bs=abs^2
Vi vill alltså maximera ab för konstant s.
b=1/2-a
a(1/2-a)=a/2-a^2
Om man inte vill derivera uttrycket kan använda sig av symmetrilinjen -p/2 i pq-formeln för att erhålla den globala maxpunkten om man som jag är för lat för att kvadratkomplettera. -p/2=1/4. Detta är ju också kraftig överkurs för en åtta.
a=1/4, a+b=1/2 => b=1/4
Basen är lika med höjden, en fjärdedel av rektangelns omkrets, och således är rektangelns en kvadrat. Sidan bör här alltså vara 25m och ytan 25m*25m=625m^2.
Cirkeln har jag för mig är den bästa formen för att maximera en yta med given omkrets.
Annars kan ju Ganesh och Åsa (krystad PK?) definiera sig själva som utanför hagen och bilda en ring av staketet kring sig själva. Vips har fåren hela jorden som hage.