Fysik B
Har två problem här. Ej skalenligt på bilderna.
1. Bild:
http://i46.tinypic.com/n4b0oy.jpg
En man på 90kg ska svinga sig från en plattform till en annan. Repets längd är 4m och fallhöjden är 2m. Repet tål 1,6kN, håller det?
Så här har jag räknat:
Sammanlagda kraften blir mannens tyngd + centripetalkraften, alltså mg+Fc.
Fc=mv²/r
v=√2gh = √2*9,82*2 = 7,7m/s
Fc=(90*7,7²)/4 = 1334N
mg=90*9,82= 883,8N
mg+Fc=883,8+1334 = ca 2218N
Repet tål bara 1600N, alltså håller det
inte.
2. Bild:
http://i49.tinypic.com/2rzt2zn.jpg
En person ska åka pulka genom en loop. Radien på loopen är 5m. Vilken är den lägsta höjd personen kan ta fart ifrån för att komma runt?
I loopens högsta punkt är mg=Fc, alltså mg=mv²/r -> v²=rg
Wtopp=mv²/2+mg2r -(h=2r)
mgh=mv²/2+mg2r
h=v²/2g+2r
h=rg/2g+2r = (5*9,82)/(2*9,82)+2*5 = 1
2,5m
Någon som kan bekräfta mina uträkningar?
Tack.