Citat:
Ursprungligen postat av civ-ekonom
Du verkar själv svara på din egen fråga? Räntan har konstant ökat senaste åren, från att vara extremt låg. Nu har man gjort ett litet trendbrott, bl.a pga det du skrev. Sen får vi se vad nästa besked säger.
Jag ville mest få bekräftat att jag var inne på rätt spår. Är det inte riktigt att påstå att räntesänkningar i nuläget bara innebär att skjuta problem framför sig?
Vissa menar att bostadspriserna inte är en bubbla, men beror det inte lite på vilken definition av bubbla man använder sig av? Det är väl definitivt en bubbla i bemärkelsen att de är extremt uppblåsta pga lågräntelån, som dessutom initierades av statliga SBAB.
Vad är tanken på sikt? Att försöka blåsa upp "bubblan" så mycket det går, eller att försöka fördröja problemen? För ingen tror väl på riktigt att situationen går att lösa med samma medel som skapat bubblan till att börja med?