Citat:
Ursprungligen postat av
Totius
Jag är inte ett dugg förnärmad så där har du helt fel. Och vad är det för ”
tillrätta” som du menar? Du borde inte tro och svamla så mycket utan hålla dig till trådens ämne istället. Kolla mina senaste inlägg så får du flera nya källor, du kan börja med denna källa:
How much has the Sun influenced Northern Hemisphere temperature trends? An ongoing debate
https://iopscience.iop.org/article/10.1088/1674-4527/21/6/131
Du menar ofta att IPCC "bortser från saker" och pratar om "ipcc-försvarare" och dylikt.
Det som blir knepigt är när hela epistemologin blir uppochnedvänd och framställer en enstaka artikel från de vanliga figurerna, eller en blogg från Andy the petro guy, eller vad han kallar sig och framför dessa som en motvikt till IPCCs rapporter.
Det är inte någon vetenskaplig motvikt. Möjligtvis en motvikt i sociala medier och på Flashback, precis som rumble eller principia - scientific eller notrickzone används som motvikt i relation till jordens geometri eller vad som helst.
Det är det inte. IPCCs rapporter är till skillnad från motvikterna, en genuin
vetenskaplig auktoritet som citeras och granskas enormt flitigt i vetenskaplig press. En genomgång och sammanfattning om ackumulerad forskning. Till skillnad från Flashback där de tidigare nämnda citeras i ungefär lika stor utsträckning. Här kan skribenterna försöka motivera sin egen genomgång av forskningen utifrån mer eller mindre körsbärsplockade referenser. Och det är inte så märkligt att detta kan skilja sig från en vetenskaplig genomgång där sådant som bias faktiskt ges hänsyn till.
Det handlar till syvende och sist om vetenskaplig kunnighet (science literacy). Och det är inte något som kan läras ut genom några rader i ett inlägg på Flashback för människor utan intresse att se över sina föreställningar.