Citat:
Ursprungligen postat av
Runningonempty
Anna D pratar i dagens ledare (vilken säkerligen lär dyka upp i tråden med mer djuplodad analys inom en snar framtid) i termer av just skuld, närmare bestämt en stor integrationsskuld. För varje invandrare som tar sig hit oinbjuden stiger svenskarnas skuld till invandrarna. Det är vårt fel och därmed vår skuld att de inte tillåts integreras. Några skyldigheter ser jag inte röken av i ledaren.
https://www.expressen.se/ledare/anna...verige-battre/
Från Anna Dahlbergs artikel;
Citat:
Nalin Pekgul, Mustafa Panshiri och Hamid Zafar - de är just den sortens konstruktiva krafter som kommer att behövas i
bygget av den nya svenskheten.
För efter förnekelsens år och efter den stora baksmällans tid måste det komma något som pekar framåt. Vänsterns gränslösa solidaritet har tappat sin trovärdighet.
Högerns kulturkrig i skånsk tappning är rent kontraproduktivt.
Hur den vägen ser ut för invandrarlandet Sverige återstår att staka ut. Men några möjliga utgångspunkter skulle kunna vara dessa: En stram migrations- och kriminalpolitik liksom fokus på ordning och reda i skolor och offentliga miljöer.
Samtidigt: en mer inkluderande svenskhet, där sådant som ursprungsland och religionstillhörighet är av underordnad betydelse.
Det kanske är att hoppas på för mycket i polariseringens tidevarv. Men det går faktiskt alldeles utmärkt att vara orolig över tillståndet i Sverige och samtidigt vara nyfiken på hur ramadan firas, hjälpa till på ett språkcafé och känna medkänsla med en ung afghan som ska utvisas.
https://www.expressen.se/ledare/anna...verige-battre/
Samtidigt förespråkar hon hårdför etnisk nationalism i Israel, Kurdistan osv. Varför ska etniska svenskar avsäga sig sin kulturella, etniska och religiösa identitet? Vidare, det är inte så litet rasistisk mot invandrare att avkräva dem att avskaffa sin utländska identitet. Svenskhet tillhör de etniska svenskarna. Sedan kan människor av en annan etnicitet ha svenskt medborgarskap, ha barn och vaa gifta med svenskar men det gör dem inte till svenskar. Jag har skrivit det tidigare och jag säger det igen. Anna Dahlberg är helt irrelevant idag.
Själv tycker jag inte man skall demonisera invandrare. Tvärtom. Jag sympatiserar jag med invandrare och flyktingar. Givet att Expressen har spenderat de senaste 80 åren eller så att demonisera konservativa, nationalister, religiösa människor (förutom judar) och höger-libertarianer så kan jag bara hoppas att kritik riktas mot Expressen och Bonnierföretagen och deras liberala agenda istället för oskyldiga invandrare.
Citat:
Ursprungligen postat av
Vågskålen
Skojar du? Man ser det man vill se. SDs framgångar beror enbart på att invandringspolitiken inte fungerar och inte har någon potential att kunna fungera. Det är inte konservatism att vilja sluta med politik som inte fungerar Visegradländerna går uselt, har förlorat stora delar av sin befolkning. Kamali var och förblev en ynklig figur, hans stora tid på jorden utgjordes av den utredning om strukturell rasism som utgick från sitt resultat han gjorde 2006, vilken åkte i soporna omedelbart när borgarna tog makten samma år. Intersektionalism har aldrig varit mer än en extrem hållning, endast omhuldad av fraktioner inom ett par små extrema partier. Svenskarna sneglar inte på islam, vi är fortfarande ytterst liberala till det mesta. Om vi skall snegla på någonting är det inte hur muslimerna lever sina traditionella, överlevnadsvärderingsstyrda liv, utan på att vi behåller vår extrema position i WWS kulturkarta.
1. Det finns fler samband än ett som förklarar varför Sverigedemokraterna har varit framgångsrika men som du skriver är invandringspolitiken det primära skälet.
2. Jag påtalade att den här intersektionella vänstern är en extrem hållning. Detta var min poäng. Den övergripande elit ideologin i Sverige är liberalismen.
3. Nej, svenskarna sneglar inte på Islam men de kommer bli mer konservativa i den bemärkelsen att de kommer sluta sig inåt och värdera annat än sin hyperindividualism. Detta är en förutsättning för att kunna överleva och frodas i det balkaniserade och fattiga samhälle som Sverige rör sig emot.
4. Varför skall vi behålla vår position på WWS kartan?
5. Visegrad (Ungern, Polen, Tjeckien och Slovakien) är växande ekonomier. De har olika typer av problem som är associerade med länder i östra Europa men i sammanhanget går det inte att hävda att de här länderna går dåligt . Polen befinner sig idag på plats 61 i världen sett till BNP per capita. Inom fem år beräknas de befinna sig på plats 56. Ungern går från plats 52 till 48. Tjeckien går från plats 41 till 39 och Slovakien går från plats 45 till 44. Detta inom samma tidsram. Inom ett tjugotal år kommer Tjeckien ha sprungit om UK i BNP per capita. När du tittar på andra ekonomiska och sociala mått ser det knappast illa ut för dem. Däremot har de problem med mycket låga födelsetal precis som Japan och Sydkorea. Utvandring behöver inte vara någonting dåligt utan ett sätt att få bort delar av befolkningen som inte får plats under den nuvarande ekonomiska regimen. Sverige däremot.....
Citat:
Ursprungligen postat av
sjunnedotcom
Tack för denna utmärkta analys. Jag slängde ut den på twitter
https://twitter.com/sjunnedotcom/sta...45573311553536
Kul att du uppskattar det jag skrev. Det är ingen analys. Det är ett anonymt trådinlägg på Flashback. Jag hade föredragit mer att du deltagit i debatten på forumet istället för att lägga upp saker och ting på Twitter. Jag uppskattar inte att mina inlägg flyter omkring bortom Flashback. De är avsedda för trådens deltagare och den debatten som vi för här i tysthet och anonymitet.
Citat:
Ursprungligen postat av
Meiji
Masoud Kamali var och är ohederlig och maktlysten - det är kanske det du menar med att "han förstod samhället då och idag"?
Massoud Kamali förstår att samhället behöver är mer än individualism och marknadsekonomi. Han är en identitetspolitiker. Sedan är hans analyser inte särskällt dåliga. Jag tyckte inte att Kamali förlorade mot Hanif Bali i den där gamla SVT-debatten. Notera att det är främst från liberalerna Kamali har fått kritik av eftersom han blåser liv i etnisk identitet. Liberaler ogillar etnisk identitet så länge den inte är judisk eller vad som för tillfället gynnar deras sak.
Ja, det är klart att Kamali är ohederlig och maktlysten. Jag tänker på Nietzsches; ”Will to Power”. Det är vad Kamali vill. Han vill sitta kring maktens bord men som Vågskålen (och jag skrev) så dumpade liberalerna honom. Det var inte bara liberalerna men också Göran Persson som bidrog till den stackars mannens fall. Liberalerna vill att invandrare skall köra taxi och städa deras hem - inte kräva representation i politiken, näringslivet och samhällets elit institutioner. Notera att detta inte är ett försvar för Massoud Kamali. Han är som Oyto skulle säga: oresonligt partisk. Det jag har sagt är att eliten gav Kamali en örfil för att han glömde bort sin plats i den svenska hierarkin.
Citat:
Ursprungligen postat av
TheLucky
Någon gång måste gästen gå hem...........
Alla kan ersättas. Tjänstemän, akademiker, företagare, kulturarbetare osv. har ett behov av att legitimera sitt värde. De gör det hela tiden. I synnerhet dem som är anställda av offentlig förvaltning. Sedan håller jag inte med om att S planerade att ersätta arbetarna med invandrarna för att bevara sitt maktinnehav även om det är en delförklaring. Annars är perspektiven såklart intressanta. Det finns flera olika förklaringar till saker och ting. Allt kul att läsa dina (och andras) tänkvärda svar.