Citat:
Ursprungligen postat av
Lapapp
Personligen tycker jag att det är mer intressant att i princip alla djur har sociala hierarkier, så varför skulle människan inte ha det?
Så tolkade jag honom, han menade att vi alla härstammar från Hummern så klart att det följer med.
Citat:
Ursprungligen postat av
Cygnus-X
Det är iofs en högst standardiserad journalistisk teknik. Missuppfattas ofta på detta forum när t ex Camilla Kvartoft brukar den på Leif GW.
Vilket hade kunnat gälla om kvinnan inte var i uppenbar affekt. Dessutom kränkande, vilket hon fick en reprimand om och den hit home så att säga.
Citat:
Ursprungligen postat av
midvintermorker
Jag har inte hört ett enda argument från den mannen som inte har varit grundat på vetenskap och sunt förnuft. Prof. Peterson för en debatt som är oerhört viktig att ha. Han slår mot det som är kärnan i varje diskussion.
Om fler var lika upplysta och välbalanserade som honom så skulle inte marxisterna ha lyckats infiltrera och förändra vårt samhälle som de har gjort. Att inte fler har vågat föra samma diskussion tidigare är i sig ett tecken på människans svaghet att stå emot grupptryck, må så vara att gruppen är liten.
De som för debatten framåt kommer ofta från psykologin. Psykologin har oförtjänt dåligt rykte, jag har hört många säga att det är skit. Men psykologin har idag mer kunskap än sociologin och ett bättre redskap för att förstå vad som händer runt oss. Folk är för reaktionära och för rädda för vetenskapen psykologi, samtidigt så tycker de Jordan är jättebra. Och Sam Harris. Sällan jag använder denna men den är på sin plats här.
Citat:
Ursprungligen postat av
Disciplina
Jag är i övrigt tveksam till vad man egentligen bör tycka om Peterson.
Är du kommunist?
Citat:
Han verkar ju ganska så nyanserad i de flesta intervjuer, men det faktum att han kontinuerligt vägrar erkänna den hatsvans han har dragit till sig stör mig samtidigt enormt. Oavsett om han menar sig ha omvänt vissa av dessa människor mot den politiska mitten borde det verkligen inte vara svårt att i en intervju säga att det är fel att som vissa av hans följare gjort trakassera och hota de personer han pekat ut.
Här har vi en empathizer till ser jag.
Jesus är inte personligt ansvarig för sina följare....
Bara för det han uppmanat dem att göra.
Vad Jordan uppmanat män till är att bädda sängen, sträcka på sig och kamma till sig.
Du tänker inte här - du känner. Att han skall stå på de dina sida.
Människor som kan tänka, står på sanningens sida. Inte känslornas
Citat:
Att mannen har karisma råder det däremot inget tvivel om, det är inte utan att man skrattar med honom vid ett par tillfällen och en del av argumenten han framför är väl ändå hyfsat rimliga, och det han försöker lär ut är väl ändå någon form av självförbättring, så om det är som han själv säger att han kan få män på högerkanten att mogna politiskt och ta lite eget ansvar så är det väl bara bra.
Ah här igen, krav på konsensus, krav på att empathizing, rätta in er i kvinnoledet.
Citat:
Det faktum att han anammat en del av dessas retorik kan nästan betraktas som förlåtligt, eftersom det verkar krävas om man ska nå ut till dessa män. Jag vet rentav vissa rätt sympatiska grabbar som bevistat föreläsningar med honom, och även om de flesta av hans råd är så grundläggande att de kunnat återfinnas i vilken sjävlvhjälpsok som helst antar jag att rätt delivery kan bidra en hel del även om innehållet är gammal skåpmat. Jag tror att för oss som klarar av att erkänna att det finns intellektuella på alla sidor i den politiska debatten så står väl Peterson ändå nära till hands bland högerintellektuella. Jag ser långt hellre att män lyssnar på honom än rena provokatörer som Milo Yiannopolous, eller Alexander Bard som gapar om att "riktiga män har kuken i huvudet".
Jag håller med dig om att Jordan är i särklass, men du visar bara på din okunnighet när du recenserar Jordan.
Bard säger att män har en kuk mellan benen och en i huvudet. Nu är Bard psykoanalytiker och det är bara så vansinnigt. Psykologin har gått ifrån Freud och de där teorierna. Men basically så säger de samma sak. Kuk i huvudet är att vara assertive.
Sedan är bard dum i huvudet men det är en annan diskussion. Men det sätt som han är dum i huvudet på är att han är okunnig, han ligger flera hundra år efter. Han snor Jordans ord, men han är okunnig i psykologi. Och en pajas.