2017-06-05, 22:47
  #45625
Medlem
Hussvensken Lindberg slingrar i Linderborgs sökande fotspår mot den rehabiliterade populismen från vänster. Texten är oläsligt lång, men vid genomskumning hittas rubrikens syftning på populism mot slutet:

Citat:
När det gäller invandring vill man begränsa EU:s fria rörlighet och ligger alltså längre till höger än tidigare. Bilden av Jeremy Corbyn som tokig vänster rimmar dåligt med partiets vallöften.

Att han lyckats vinna så många nya väljare de sista veckorna beror delvis på detta, att förväntningarna var så lågt ställda.

– När media började rapportera vad han faktiskt säger, och människor själva fick se honom i debatterna började han komma ifatt. Tidningarna fick mindre genomslag för all smuts de sprider, säger Dee Sinclair som sitter i kommunfullmäktige från Headington.

Nästan alla partiaktivister verkar se media som en politisk motståndare. Tidningarna sprider falska nyheter om Jeremy Corbyn och bara ljuger.

Den underliggande berättelsen liknar den Donald Trump använde - folket står mot eliten. Politiker, banker och medier har riggat systemet mot vanliga människor, tro inte på vad de säger.

Det är en form av vänsterpopulism som högerpopulister har svårt att hantera, en vänster som slår underifrån.

Plötsligt är motsatsen till restriktiv invandringspolitik "tokig vänster" och det revolutionerande konceptet med en med goda konnotationer populistisk "vänster som slår underifrån", är approprierat.

Det är tur att det finns nya, färdiga narrativ och manus på lager när de gamla börjar innantilläsas. Den som vill veta vad favoritskribenten kommer ha för åsikter innan denne själv vet det, får följa tråden för spoilers.
Citera
2017-06-05, 22:57
  #45626
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Siegfrid
Mats Larsson, Expressens utrikeschef, skriver nu om att länderna Polen, Ungern och Tjeckien inte drabbas av muslimsk terrorism. Just därför att de inte haft någon muslimsk invandring att tala om.

Vidare skriver han att det är något som även dagens ledare i väst skulle ha gjort om, om de fick chansen och tiden vridits 25 år tillbaka (skulle nog varig mer men man får vara glad för det lilla)


Det är alltså ohållbart med terrordåd hela tiden, och när de ändå händer så kommer folk att rösta fram politiker som vill ta tag i saken. Såsom i Ungern, så ock i Sverige.
http://www.expressen.se/kronikorer/m...n-inte-i-alla/
Det är ordet "ohållbart" som är det centrala här. Terrorattackerna måste stoppas annars tar populisterna över hela Europa. Det var Anders Lindberg som först använde ordet i Sverige häromdagen men det hade troligen varit i Soros säck innan det kom i Lindbergs påse.

Jag tror de börjar fatta att islam är ett hot mot deras globalistprojekt och att de på allvar kommer att försöka stoppa musliminvasionen. Annie Lööf har precis varit på Bilderbergmötet. Jag skulle inte bli förvånad om hon nu börjar låta likadant.

Notera att ingen bryr sig om att vita människor dödas och lemlästas. Allt handlar om att inte släppa den politiska makten till populister.
Citera
2017-06-05, 23:32
  #45627
Medlem
Rhesus-Minuss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Mr.Mistoffelees
Vad kan man då göra åt allt detta? Mainstream media är uppenbarligen inte intresserade av att granska sig själva. Antagligen krävs någon sorts medborgarjournalistik (i brist på bättre ord) för att peka ut de grövsta övertrampen hos media.
Mainstreammedia är sannerligen inte intresserade av att granska sig själva. Vän av ordning kan ha en diffus minnesbild av att det ska finnas nåt som heter Granskningsnämnden, men som vi alla vet är denna nämd bara en förlängd arm av samma folkutbytespropagandister som härjar riskfritt och med vällust på medias PKbastiljoner runt om i landet.

Och hur kan det komma sig att vi har en sån Granskningsnämnd som låter detta övermogna skämt som vår s.k "oberoende" media är fortsätta sin skrattretande propaganda? Är det inte bara att peka på det uppenbara tjänstefel som kontinuerligt begås av nyss nämnda nämnd och utkräva ett icke korrupt och vinklat granskande?

Nej, inte så länge sjuklövern har makten. Sjuklövern är Granskningsnämdens uppdragsgivare, och så länge den består av samma folkutbytespropagandister som media så fortsätter det tragikomiska spelet för gallerian.
Citera
2017-06-05, 23:42
  #45628
Medlem
SvenskOppositions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Friherr
Det är ordet "ohållbart" som är det centrala här. Terrorattackerna måste stoppas annars tar populisterna över hela Europa. Det var Anders Lindberg som först använde ordet i Sverige häromdagen men det hade troligen varit i Soros säck innan det kom i Lindbergs påse.

Jag tror de börjar fatta att islam är ett hot mot deras globalistprojekt och att de på allvar kommer att försöka stoppa musliminvasionen. Annie Lööf har precis varit på Bilderbergmötet. Jag skulle inte bli förvånad om hon nu börjar låta likadant.

Notera att ingen bryr sig om att vita människor dödas och lemlästas. Allt handlar om att inte släppa den politiska makten till populister.

Hundvisslan har nog visslat. Återstår bara att se exakt vilket budskap visslingen bringat. Theresa Mays budskap häromdagen kan nog vara en vägledning. En bred offensiv mot extremism som givetvis kommer att beskära islamismen hårt, men som sannolikt också kommer att plocka bort mycket höger om kontrajihadismen. Därtill reglerat Internet. Och mer övervakning. Och militariserad polis i stora lass.

Som nationalist finns all anledning att vara på sin vakt, för det handlar, precis som Friherr skriver, om att rädda globalismen.
Citera
2017-06-06, 00:00
  #45629
Moderator
Tinuviels avatar
Twitter, men jag ville ändå hör hur ni ser på det.

Efter att ha konstaterat att islamister tvingat ett antal av Europas judar på flykt till Israel landar Ivar Arpi i följande:
Citat:
När vi andra blir attackerade, vart ska vi ta vägen? När Sverige, Storbritannien och Frankrike terroriseras? Det finns inget Israel för oss.
Är detta bara ett av Arpis många markeringar mot islamism eller nuddar han vid tanken att detta är på riktigt, detta kan handla om vår överlevnad. Att det finns ett vi?

https://twitter.com/Ivarpi/status/871704149968269312
Citera
2017-06-06, 00:08
  #45630
Medlem
Napoleon.Snowballs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tinuviel
Twitter, men jag ville ändå hör hur ni ser på det.

Efter att ha konstaterat att islamister tvingat ett antal av Europas judar på flykt till Israel landar Ivar Arpi i följande:

Är detta bara ett av Arpis många markeringar mot islamism eller nuddar han vid tanken att detta är på riktigt, detta kan handla om vår överlevnad. Att det finns ett vi?

https://twitter.com/Ivarpi/status/871704149968269312

Oj! Ja, detta var en intressantare och skarpare kommentar än vad jag tidigare läst av svenska högerskribenter.

Nästa år i Jerusalem?
Citera
2017-06-06, 00:25
  #45631
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Napoleon.Snowball
Oj! Ja, detta var en intressantare och skarpare kommentar än vad jag tidigare läst av svenska högerskribenter.

Nästa år i Jerusalem?

Deus Vult!

Fast jag tyckte Engellau satte rekordet med sin text om ponnyn Putte som han avslutade(texten alltså inte Ponnyn) med:
Citat:
så kan det hända att det går att med visst besvär styra upp Sverige. Men om den nuvarande låt gå-politiken får fortsätta ytterligare ett oklart antal år så fruktar jag ett det är kört för det välorganiserade, ordentliga och rimligt jämlika Sverige vi hittills känt. Själv skulle jag inte bli förvånad om det blev någon sorts inbördeskrig. Fläckvis har väl inbördeskriget redan startat.

Det är kanske också en intressant spaning, högerskribenter som börjar tala om inbördeskrig och att fly landet. Det är ju också en utveckling, att man verkligen börjar tala om allvaret och inte bara påtala alla brister.
Citera
2017-06-06, 00:31
  #45632
Medlem
Rasande-Roses avatar
Bonnierkrigaren Mats Larsson börjar vackla i det notoriska försvaret av mångkultur och islamisk terror?



I normalfallet är Mats Larsson totalt insiktslös i hela den här röran av mångkultur, muslimer och muslimskt rasistiskt våld. Men nyaste krönikan tenderar till att vara nästan ett uppgivet erkännande gentemot Östeuropas hårdföra invandringsförbud gentemot framför allt muslimer - och rentav antydningar om att Donald Trumps inreseförbud kan vara en realistisk lösning.

Det märks att i normala fall notoriskt Trumphatande Mats blivit väldigt tagen av hur hårdfört muslimerna attackerat England den senaste tiden, ett land han själv vistats mycket i. Förut mötte han massmördandet av européer i våra storstäder med ett närmast psykopatiskt iskallt lugn - "Keep calm, carry on", var det enda han upprepade gång på gång. Men till sist så når tydligen verkligheten även de mest hårdföra vänsterliberalerna...

Krönikan gör ett flertal antydningar om det vi tänkande människor redan vet: att muslimsk terror endast motverkas genom invandringsstopp av muslimer. Att kärleksmanifestationerna är totalt menlösa och saknar all form av statistiskt belagd effekt mot terror. Varför journalister, som ju gormar så mycket om hur viktigt det är med fakta, öht. förespråkar en helt faktabefriad kärlekslinje mot terror är för mig ett mysterium.

Hur ska Bonnierbunkern DN agera nu när även en av de främsta soldaterna för mångkultur och islam börjar vackla i den cementerade värdegrundslinjen om att alltid möta muslimernas våld med kompromisslös förälskelse och passivitet? Hur ska DN agera när även de traditionellt mest lojala krigarna börjar tvivla på den hjärntvättade idén om värdegrund och "allas värde"?

http://www.expressen.se/kronikorer/m...n-inte-i-alla/

Bonnierbunkern och dess allierade ute i Europa och USA försöker ju nu för fulla muggar lansera konceptet att terrorism är det nya normaltillståndet och absolut inget att höja på ögonbrynen åt. Det är lika självklart som att man köper chips till fredagsmyset. Men hur ska denna kampanj kunna lyckas nu när folk på bland annat Expressen börjar grymta om att kärlekslinjen kanske inte är den självklara vägen för att möta den muslimska terrorn, trots allt?
__________________
Senast redigerad av Rasande-Rose 2017-06-06 kl. 00:40.
Citera
2017-06-06, 00:41
  #45633
Medlem
Repatrieras avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tinuviel
Twitter, men jag ville ändå hör hur ni ser på det.

Efter att ha konstaterat att islamister tvingat ett antal av Europas judar på flykt till Israel landar Ivar Arpi i följande:

Citat:
När vi andra blir attackerade, vart ska vi ta vägen? När Sverige, Storbritannien och Frankrike terroriseras? Det finns inget Israel för oss


Är detta bara ett av Arpis många markeringar mot islamism eller nuddar han vid tanken att detta är på riktigt, detta kan handla om vår överlevnad. Att det finns ett vi?

https://twitter.com/Ivarpi/status/871704149968269312
"Det finns inget Israel för oss att fly till" är taget ur Michel Hollbeques roman Underkastelse. Douglas Murray citerar det ofta, troligen därifrån Arpi har fått det.
Citera
2017-06-06, 01:14
  #45634
Medlem
Superlistigs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ottokar
Resonemanget kan med fördel dras ett steg längre. Det kristna väst (och alla andra religiösa/kulturella grupper) har befunnit sig i konflikt med islam under snart 1 400 år. Under en stor del av tiden har konflikten varit väpnad med tillfälliga uppehåll för fred, vilka i sin tur snart avlösts av nya krig.

Det är varken trender eller kvalitativa förändringar. Inga nya spår. Vi lever i krigets hus och islam har blodiga gränser.
Jag kan ha missat något, men borde inte ovanstående ge en kommentar?
Citera
2017-06-06, 06:42
  #45635
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fasligt
Här har vi en syrian som fattat att han och andra invandrare faktiskt har Sverige och de etniska svenskarna att tacka för det goda liv han lever idag. Han tycker inte längre att den gamla etniska och/eller kulturella identiteten ska vårdas och hyllas på det svenskas bekostnad. Man tackar för erkännandet. Aday Bethkinne i Expressen:

http://www.expressen.se/debatt/endas...i-funnit-frid/

Denna svartskalle Robert ADAY Bethkinne förekommer i Lexbase och bor i Norsborg. Dessa äckliga parasiter syrianerna är nog mest rädda om sitt eget skinn. Börjar kraven på repatriering och revokering av medborgarskap ljuda allt högre, ligger de mycket illa till. Och det får jag ge dem, historien har nog utrustat dem med en viss inre radar att signalera när fara för deras zigenarsläkten föreligger. Har läst andra nyliga krönikor av syrianer som nu helt plötsligt börjat anamma pseudo-svenskhet till fullo. De är livrädda nu, och det har de fog för. Om muslimer, kurder börjar ta livet av dem tror jag nog väldigt få vita människor kommer att erbjuda dem skydd.
__________________
Senast redigerad av Klutz99 2017-06-06 kl. 07:15.
Citera
2017-06-06, 10:19
  #45636
Medlem
longbow4ys avatar
Expressens ledare landar till slut i en nästan rimlig slutsats:

Citat:
Fantastiska Sverige - värt att vara rädd om
...
Det råder ingen tvekan om att Sverige är ett av världens bästa länder att leva i, även om vi svenskar har sjunkit ner till en tionde plats på listan över lyckligaste folk.
...
En del drar slutsatsen att vi både har råd och en moralisk skyldighet att sätta allt detta på spel. Det är att dra helt fel slutsats. Tvärtom måste vi i Sverige och övriga Norden inse att vi utgör ett litet hörn på jorden präglat av exceptionell livskvalitet. Det gör oss sårbara på många sätt.

Därför måste alla hot och kriser tas på största allvar och mötas i tid. När skolresultaten sjunker, integrationen misslyckas och så vidare gäller det att agera resolut.

Att vi toppar många rankingar i dag är ingen som helst garanti för att vi gör det om fem eller tio år.
http://www.expressen.se/ledare/fanta...-vara-radd-om/

Nästan?
Ja de talar fortfarande om placeringen på rankinglistorna. Inte om folkets väl.
Mer som de vore en tävling än en ödesfråga för nationen.

Men i sak handlar kampen om mångkulturen om detta. Att i en global värld bevara Sverige svenskt.
Försvara den Svenska modellen åtminstone i Sverige. Det är inte "Svenskt" att agera imperialistiskt och agera som en humanitär stormakt. Stormaktstiden tog slut för 299 år sedan och det är väl dags att det får konsekvenser också på dagens politik.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in