Citat:
Ursprungligen postat av
Friherr
Att media får panik pga dessa beror på att båda kan knytas till alt right rörelsen i USA som (förmodligen överdrivet) ansågs fick Trump vald.
Alt Rights bidrag var nog främst av stridsmoral-karaktär, samt att förvirra liberalerna som aldrig kunde haja vad fan den där grodan var bra för. Alt Right har däremot i efterhand fått skulden för mycket, i den yrvakna medialogiken. De har blivit ett spöke i Anonymous-klass. Detta beror i sin tur förstås på att mediamänniskorna inte alls begriper sig på internet, det har de aldrig gjort.
Citat:
Ursprungligen postat av
Nebeltag
Hittade en länk till inslaget med utskriven text. Det "alternativa Wikipedia" är mycket riktigt Metapedia. Den Facebookliknande tjänsten är Motgifts nya plattform.
[...]
Grabbarna på Motgift får väl tacka Expo och SR så mycket för gratisreklamen.
Tack Friherr och Nebeltag (samt tidigare PM som nämnde Motgifts oopih.com ) för tips. Det roliga är att jag inte skulle känt till eller efterfrågat dessa nya sociala tjänster om inte Ekot varnat för dem (Metapedia har det varit svårt att missa de, ja, senaste tio åren eller nåt, men de har lyckats ta sig uppåt i Google-rankingen på senare tid). Då får jag väl ändå påstås vara halvbra med i matchen. Tack alltså även till Ekot!
Citat:
Ursprungligen postat av
D-Reign
De smartaste på PK-sidan har börjat inse hur detta kommer att se ut i historieböckerna (och de sociopsykologiska doktorsavhandlingarna) - och blivit förvånansvärt tysta.
Det skiter de nog i, eller rättare sagt, eftersom de anser sig själva i besittning av Sanningen och Ljuset så behöver de inte frukta historiens dom! De är ju FINAST! Alla vet att de är FINAST och vill MEST VÄL! Med andras resurser, visserligen, men så tufft är mäklarlivet, ibland kan man faktiskt bli tvungen att göra vinst på andras bekostnad. Anyways: det de fruktar av
historien, som ju slutar med deras Seger och ett Oändligt Lyckorike, är möjligtvis domen att de inte ansträngde sig tillräckligt hårt och att Frälsningen därför dröjde flera år.
Nej, det som skrämmer ligger på kort sikt och det är den förväntade bestraffningen om De Onda skulle gå och vinna. Om Trump inte blir lönnmördad å det snaraste kommer han ju förhoppningsvis börja sparka folk
en masse, och då kanske Mäklarna måste leta efter ett riktigt jobb. Vilket de inte klarar av. Eftersom de inte kan, vet eller förstår någonting. Just nu är det därför skräck inför den kommande bestraffningen som tar sig sådana här hysteriska uttryck med censurutspel osv.
Det är alltså kring de egna halsarna det börjar skava lite obekvämt.