2016-11-30, 12:09
  #42073
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hårboll
Är det någon som vet om trådkändisen, tillika hummerkniven, Svend Dahl fortfarande är gift med trådkändisen, tillika psykopaten, Isobel Hadley Kamptz? Då kanske stämnigen kring middagsbordet är lite frostig efter Dahls senaste krönika i Norran med rubriken ” Människor till höger har tröttnat på att beskrivas som onda”

Hela artikeln är en ogenerad halmgubbe på temat att återupprätta förtroendet för de nya moderaterna. Jag skriver halmgubbe för att jag är övertygad om att Dahl är väl medveten om att både Trump och SD är i sig en reaktion på att just de etablerade partierna till höger kapitulerat i kulturkampen mot vänstern. Cuckservatives helt enkelt. Sådana som får hummerknivar och får ligga med vänsterliberaler som Isobel Hadley Kamptz.

De är skilda sedan några år, men fortfarande goda vänner privat vad jag förstår. Jag brukar hålla ett öga på Isos twitterflöde.som ofta är både kuriöst, socialt intressant och fascinerande; hon lever sedan ett par år i en ny relation. Hon är f ö höggravid för tillfället, vid 40 - tippar att hon kommer att åka in till BB vilken vecka som helst.

Men visst finns det en tydlig klyfta mellan henne och Svend här, liksom mellan henne och den gamla Expressen-kollegan Anna Dahlberg. Vi kommer att då se mer och mer av sådana mikroklyftor som strör salt och grus i gamla bekantskaper i media under de kommande åren.

Mycket riktigt har Isobel *inte* kommenterat sitt ex artikel på twitter. Hade det varit någon som hon inte kände sig smått tvungen att hålla fred med hade hon nog inte sparat på beskheterna.
__________________
Senast redigerad av HepCat-X 2016-11-30 kl. 12:27.
Citera
2016-11-30, 18:24
  #42074
Medlem
Sillberts avatar
Gudmundson på SvD skriver om den nya kriminella miljön och uppgörelser med skjutvapen.

http://www.svd.se/glom-tatuerade-johansson/om/ledare

Han slingrar sig om vilka det är som ligger bakom och kodar det till "utanförskapsområden" och "segregation". Slutklämmen är:

Citat:
Det svenska regelverket är byggt för en annan tid. Men det handlar inte om Tatuerade Johansson, Bildsköne Bengtsson eller Tumba-Tarzan längre.

Numera handlar det om Handgranats-Hassan, Maskingevärs-Muhammed och AK47:an Abdullah.
Citera
2016-11-30, 18:32
  #42075
Medlem
Sillberts avatar
Per Kudo på SvD är upphovsman til många flyktingpekoral. Det senaste alstret handlar om att trots allt snyft om hur dåligt de asylsökande mår har det i alla fall inte påverkat deras fertilitet.

http://www.svd.se/rekordmanga-asylso...r-sa-tacksamma

Citat:
43-årige Muhanad och 30-åriga Dima visar upp sin 76 dagar gamla flicka Masa i familjens rum på asylboendet i södra Stockholm.
Citat:
Familjen flydde med sina två söner till Sverige förra hösten.
Citat:
I Syrien var Muhanad ljusingenjör och frun Dima arbetade i en klädbutik.

Det är alltså inga analfabeter vi pratar om utan folk som borde känna till begreppet preventivmedel. Trots att man redan har barn och lever på svenska skattebetalare väljer man alltså att skaffa fler.

Naturligvis finns de onskefulla svenskarna i bakgrunden:

Citat:
Men en stund in i samtalet nämner Dima en negativ aspekt.

– En del svenskar... De tycker inte att araber ska ha barn, säger hon.

När vi ber henne förklara nämner hon en händelse som inträffade på en tågresa till Huddinge sjukhus i somras. Då kom en man fram till henne och sade att ”sådana som du ska inte ha barn” och slog henne med ett knytnävslag i magen.

– Jag försökte springa efter honom, men han försvann, säger Muhanad.

En annan händelse inträffade på tunnelbanan. Där kom en kvinna fram till Dima och slet i henne medan hon på engelska sade att Dima borde slänga av sig sin slöja.
__________________
Senast redigerad av Sillbert 2016-11-30 kl. 18:49.
Citera
2016-11-30, 18:46
  #42076
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sillbert
Per Kudo på SvD är upphovsman til många flyktingpekoral. Det senaste alstret handlar att att trots allt snyft om hur dåligt de asylsökande mår har det i alla fall inte påverkat deras fertilitet.

http://www.svd.se/rekordmanga-asylso...r-sa-tacksamma





Det är alltså inga analfabeter vi pratar om utan folk som borde känna till begreppet preventivmedel. Trots att man redan har barn och lever på svenska skattebetalare väljer man alltså att skaffa fler.

Naturligvis finns de onskefulla svenskarna i bakgrunden:

Den där historien har tokfran dragit ur röven. Påhittat i ett fruktlöst försök till att folk ska falla till föga och acceptera fortsatt massinvandring.

Per Kudo kan dra åt helvete!
Citera
2016-11-30, 18:56
  #42077
Moderator
Meijis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hårboll
Är det någon som vet om trådkändisen, tillika hummerkniven, Svend Dahl fortfarande är gift med trådkändisen, tillika psykopaten, Isobel Hadley Kamptz? Då kanske stämnigen kring middagsbordet är lite frostig efter Dahls senaste krönika i Norran med rubriken ” Människor till höger har tröttnat på att beskrivas som onda”

Hela artikeln är en ogenerad halmgubbe på temat att återupprätta förtroendet för de nya moderaterna. Jag skriver halmgubbe för att jag är övertygad om att Dahl är väl medveten om att både Trump och SD är i sig en reaktion på att just de etablerade partierna till höger kapitulerat i kulturkampen mot vänstern. Cuckservatives helt enkelt. Sådana som får hummerknivar och får ligga med vänsterliberaler som Isobel Hadley Kamptz.

Trots den blatanta förnekelsen om både Trumps och SDs ursprung i de egna tillkortakommandena i kulturkampen så uppskattar jag artikeln då den utan att skämmas placerar kampen mot kulturradikalernas progressiva vansinne som en kamp för Moderaterna att ta.

Med detta har Dahl implicit slagit fast att Miljöpartiet är den politiska motståndaren och att vägen till en återupprättad borgerlighet är att erkänna de som tog kampen mot kulturvänstern under tiden man själv var för feg och svag för att föra den.

Även om det innebär att man inte får ligga med känslostyrda vänsterliberaler.

Svend Dahl framstår som kappvändarnas konung. När invandringspolitiken lades om (nåja, åtminstone på papperet) så hördes det inte ett pip från Svend Dahl. Tystnaden var påfallande... Från att ha varit den überpolitiskt korrekte, så började det därefter droppa ledare och kolumner från Svend Dahl med ett helt annat innehåll.

Den gamle Svend Dahl nov 2014 i ledaren Muren och dess försvarare

Citat:
Medan världen firade att det är 25 år sedan Berlinmuren föll passade några tunga borgerliga opinionsbildare på att konstatera att dagens murar inte är tillräckligt höga.

Under Berlinmurens 28 år dog 136 personer när de försökte fly till väst.

[---]

Det går inte att bortse från detta när Expressens politiske redaktör Anna Dahlberg och Svenska Dagbladets politiske redaktör Tove Lifvendahl häromdagen skrev artiklar om att volymerna i svensk migrationspolitik är för stora, kort sagt att flyktingarna är för många. Dagens Industris politiske redaktör PM Nilsson följde strax därefter upp detta med en text om att invandrarna kostar för mycket.

[---]

Att koppla samman faktiska problem och känslor av utsatthet med invandringens omfattning kan bara få ett resultat: att den problembeskrivning som i dag företräds av Sverigedemokraterna blir den dominerande.
Citera
2016-11-30, 19:51
  #42078
Medlem
Naranbaatarkhans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fitzcarraldo
Som någon som har en viss insyn i ankdammen och som rör mig en del runt den typ av personer som tråden till stor del handlar om (mediala aktivister av olika slag, vänstern i mitt fall), måste jag säga att det är märkbart hur en känsla av trötthet och likgiltighet dragit över delar av kollektivet. Autopiloten är påslagen, man raljerar närmast nihilistiskt kring Trump, SD, Brexit, Le Pen osv utan att kunna uppbåda nån större ilska eller entusiasm.

Man vänder sig inåt, retirerar till de säkra och fredade rum som funnits i decennier i form av sekteristiska tidskrifter samt "separatistiska" grupper, nu förstås oftast på facebook. Där är man åtminstone överens om de universella sanningarna och man aktar sig noga för att gå utanför den enormt trånga åsiktskorridoren som råder där. De flesta vill bara vara en del av gemenskapen och finns därför i undergrupper som vänsterfeministiska litteratur-grupper, vänsterfeministiska popkultur-grupper, vänsterfeministiska hudvård- och smink-grupper, vänsterfeministiska meme-grupper med mera. Man orkar inte beblanda sig med oliktänkande, man är inte längre intresserad av att omvända dem, man vill bara vara ifred och slippa behöva uppröras av GPs hitleristiska tendenser och borgerlighetens normalisering av fascism. 90% av media ägs ju av högern och t o m Aftonbladet Kultur släpper igenom brun propaganda. Osv.

Samma personer som för bara några år sen tog varje tillfälle som gavs att i både mediala och personliga sammanhang högljutt argumentera för sin sak är i dag dödströtta. Man ljög så mycket och så hårt att man själv trodde på det, därför hade man inte några problem med att diskutera frågor kring mångkultur, high on their own supply som de var. Idag verkar godhetsknarket tappat i styrka, man orkar inte längre skriva sida upp och sida ner om hur fantastisk mångkulturen är utan man nöjer sig med att konstatera att motståndarna är faktaresistenta rasister och går sedan vidare med sitt liv.

Min uppfattning är att dagens kulturvänster inte bytt åsikt eller kommit till några nya insikter men att den är desillusionerad gällande mångkulturdebatten och är på god väg att brytas ned eller åtminstone gå tillbaka till något slags pre 2010-stadie. Hade varit intressant att höra hur andra som hänger dagligen med denna typ av människor upplever stämningarna.


Min uppfattning är att inte bara vänsterskribenter drabbats av utmattningssyndrom, men även borgerliga skribenter har blivigt trötta. Man har allesamman i en herrans massa år sjungit mångkulturens lov. En lovsång som lovade runt, men höll tunt. När det blev allvar av så blev det bara skit av det man propagerat sig hesa för. De kan allesamman se att det blev inte så som man sa att det skulle bli. Det blev helt annorlunda än bra. Det blev bara skit. Det kan de alla se. Och såna som till exempel Virtanen flyr bort och in i cyberrymdens förtrollade polygonvärld. Många andra vänder sig som du skriver mycket riktigt inåt och börjar ägna enorm energi åt att pilla i sina egna navlar och sen jämföra och analysera färg och form och konsistens hos den egna gruppens navelludd.

Dock har statliga tjänstemän, politiker och offentligt avlönade jounarlister inom statens media och så kallade ackademikär på olika universitet, tillsammans med de som aldrig gillat mångkultur, till exempel råkommunisterna på tidningar som Proletären, inte drabbats av trötthet. De förra är inte beroende av nåt slags marknad och de senare är sedan länge utstötta ut ur de tolerantas sfär i Sverige.

Och även om det är så som jag skriver, att man drabbats av trötthet, så tror jag att det kommer en sista krafansträngning vad gäller Sveriges roll som humanitär stormakt och sina egna roller som självklart försörjda via den skatt som alla andra betalar. Men sen är det slut och man kommer inte att orka alls, vare sig att på riktigt eller på låtsas att längre orka förfäkta idéer som att svenskar inte finns samtidigt som vi svenskar ska försörja alla andra som finns på riktigt, och det i Sverige. Kraften att tala väl om ett mångkulturellt samhälle med vidspredd grov kriminalitet som polisen inte ens har ambitionen att kontrollera, annat än i form av att på olika sätt försöka förmå laglydiga medborgare att fördra eländet, kraften att försvara evighetslånga köer till behandling inom sjukvården för dem som betalar kalaset, kraften att stå upp för en stormaktsidé som inte ens vill erkänna existensen av det flertal som med sina skatteinbetalningar håller idén vid liv, kommer sen inte längre att finnas. Då tar det slut med mångkulturpropagandan. Följderna av den galna mångkulturpolitiken kommer dock inte att försvinna, men vi kommer i vart fall inte längre att behöva dras med all äcklig moralism och allt äckligt hyckleri, som är Det Nya Sveriges värdegrund.

Till slut så går det bra. Sverige har varit illa ute förr, men alltid klarat sig. Det kommer vi att göra igen. Klara oss bra.
__________________
Senast redigerad av Naranbaatarkhan 2016-11-30 kl. 19:55. Anledning: rättstavning och redigering
Citera
2016-11-30, 20:45
  #42079
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Naranbaatarkhan
Min uppfattning är att inte bara vänsterskribenter drabbats av utmattningssyndrom, men även borgerliga skribenter har blivigt trötta. Man har allesamman i en herrans massa år sjungit mångkulturens lov. En lovsång som lovade runt, men höll tunt. När det blev allvar av så blev det bara skit av det man propagerat sig hesa för. De kan allesamman se att det blev inte så som man sa att det skulle bli. Det blev helt annorlunda än bra. Det blev bara skit. Det kan de alla se. Och såna som till exempel Virtanen flyr bort och in i cyberrymdens förtrollade polygonvärld. Många andra vänder sig som du skriver mycket riktigt inåt och börjar ägna enorm energi åt att pilla i sina egna navlar och sen jämföra och analysera färg och form och konsistens hos den egna gruppens navelludd.

Dock har statliga tjänstemän, politiker och offentligt avlönade jounarlister inom statens media och så kallade ackademikär på olika universitet, tillsammans med de som aldrig gillat mångkultur, till exempel råkommunisterna på tidningar som Proletären, inte drabbats av trötthet. De förra är inte beroende av nåt slags marknad och de senare är sedan länge utstötta ut ur de tolerantas sfär i Sverige.

Och även om det är så som jag skriver, att man drabbats av trötthet, så tror jag att det kommer en sista krafansträngning vad gäller Sveriges roll som humanitär stormakt och sina egna roller som självklart försörjda via den skatt som alla andra betalar. Men sen är det slut och man kommer inte att orka alls, vare sig att på riktigt eller på låtsas att längre orka förfäkta idéer som att svenskar inte finns samtidigt som vi svenskar ska försörja alla andra som finns på riktigt, och det i Sverige. Kraften att tala väl om ett mångkulturellt samhälle med vidspredd grov kriminalitet som polisen inte ens har ambitionen att kontrollera, annat än i form av att på olika sätt försöka förmå laglydiga medborgare att fördra eländet, kraften att försvara evighetslånga köer till behandling inom sjukvården för dem som betalar kalaset, kraften att stå upp för en stormaktsidé som inte ens vill erkänna existensen av det flertal som med sina skatteinbetalningar håller idén vid liv, kommer sen inte längre att finnas. Då tar det slut med mångkulturpropagandan. Följderna av den galna mångkulturpolitiken kommer dock inte att försvinna, men vi kommer i vart fall inte längre att behöva dras med all äcklig moralism och allt äckligt hyckleri, som är Det Nya Sveriges värdegrund.

Till slut så går det bra. Sverige har varit illa ute förr, men alltid klarat sig. Det kommer vi att göra igen. Klara oss bra.

Nej den här gången kommer Sverige inte att klara sig. Det är kört, finito. Med dom politiker vi tvingas leva under så ser framtiden för det här landet nattsvart ut. Lågintelligenta känslostyrda politiker utan ett uns av konsekvenstänkande. Landet har skadats ända in i märgen. SCB beräknar att landet kommer fyllas på med drygt 739000 till blattar under perioden 2016-2020. Folkutbytet närmar sig en kritisk massa mycket snart.
Citera
2016-11-30, 21:45
  #42080
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Meiji
Svend Dahl framstår som kappvändarnas konung. När invandringspolitiken lades om (nåja, åtminstone på papperet) så hördes det inte ett pip från Svend Dahl. Tystnaden var påfallande... Från att ha varit den überpolitiskt korrekte, så började det därefter droppa ledare och kolumner från Svend Dahl med ett helt annat innehåll.

Den gamle Svend Dahl nov 2014 i ledaren Muren och dess försvarare
Rätt fantastiskt egentligen. Svend Dahl har ju varit en av de mest extrema på den liberala sidan, tillsammans med Segerfeldt. Omsvängningen verkar ha skett under oktober eller november månad 2015. Kinuski noterar detta i ett inlägg den 9 december förra året.

(FB) Början på ett mediakrig om mångkulturen?

Svend Dahl i februari 2015:

Citat:
Vart är liberalismen i Sverige på väg?

– Svårt att säga. Delar av liberalismen i Europa har under ett antal år gått mot en upplysningsfundamentalistisk hållning där vissa grupper utmålas som ett grundläggande hot mot den liberala ordningen. Det mest tydliga exemplet är Holland. Det har vi ännu sett väldigt lite av i Sverige.

Är det en kris vi ser inom liberalismen?

– Det är en existentiell kris för liberala ideal där det är väldigt viktigt att de som tror på dem vågar stå upp för det. Det är inte minst därför jag betonar Moderaternas och Centerpartiets engagemang just nu. Det är väldigt viktigt att de partierna håller fast vid sina övertygelser när det är uppenbart att Folkpartiet är på glid.

Vart är Folkpartiet på väg. Är de på väg att lämna de klassiska liberala värdena?

– Det är en öppen fråga. Min bedömning är att de här falangerna inom partiet är ungefär lika stora. Det handlar också lite om partiledarfrågan. Den här konflikten tror jag att vi kommer att se mycket av under 2015. Detta kommer vara en av de stora frågorna både för Folkpartiet och för borgerligheten.
http://www.dagensarena.se/innehall/d...iberala-ideal/

Antingen kom Svend Dahl till plötslig insikt under migrationskrisen förra hösten eller så har han fått betalt för att byta åsikt. Oavsett vilket är det svårt att ta en sådan människa på allvar. Hur som helst visar Dahls avfall att det kan gå mycket snabbt när det väl vänder.

Är det någon som vet om Dahl har har fått några reaktioner från medievänstern och kompisarna på Twitter efter sin kursändring? Eller föredrar de att tiga ihjäl honom? Och så frågan som vi alla ställer oss: stack frun på grund av detta?

Edit: Såg nu att det var några år sedan som de skildes.
__________________
Senast redigerad av Nebeltag 2016-11-30 kl. 21:50.
Citera
2016-11-30, 22:21
  #42081
Medlem
fasligts avatar
Från öppna hjärtan till öppna ögon. Rodney Åsberg och Ingemar Olsson i GP:
Citat:
Jonas Gardell, EU och Sverige har fel fokus i flyktingfrågan
/.../
Hittills har Sveriges politik varit att öppna våra hjärtan för dem som med plånbokens hjälp och efter marknadens principer tränger sig först i flyktingkön.

Men asylrätten då? Jo, den har blivit en produkt på en marknad. Det är bara de som har råd att ta sig hit som får rätten till asyl prövad. Och denna prövning kostar miljardbelopp. Bara de rättsliga kostnaderna för advokater för dem som fått avslag och överklagar kostade till exempel 915 miljoner kronor år 2012.

En kvinna i det krigshärjade Aleppo fick frågan av en BBC reporter: Varför ger du dig inte iväg? Jag har ingen bil och inga pengar, svarar hon. Hon är alltså för fattig – för utsatt – för att få sin asylrätt prövad.
Citat:
En solidarisk flyktingpolitik innebär:

1. att vi stryper vägarna för dem som har råd att göda smuggelverksamheten och orsaka drunkningar.

2. att vi öppnar vägar och hjärtan för dem som inte har råd att själva att ta sig hit. Den här andra gruppen kallas kvotflyktingar. I dag tar Sverige emot cirka 1 900 om året.

Från ”smuggel-/ marknadsgruppen” tar vi i år emot cirka 60 000. Förra året – det år när Alan drunknade – tog vi emot 160 000. Upp- och nedvända värden, anser vi. Det borde vi ställas till svars för!
Citat:
Jonas Gardell predikade om vårt ansvar för en tragedi. För att hindra att fler barn drunknar måste vi nu öppna våra ögon, vidga perspektivet och rädda flyktingar ur marknadens klor och införa ett solidariskt kvotflyktingsystem fullt ut.
http://www.gp.se/nyheter/debatt/jona...ågan-1.3988276

Och vilken hederlig humanist har något att invända? Det börjar bli tydlighet i uttrycken nu. Bra.
Citera
2016-11-30, 22:31
  #42082
Medlem
Nostradumbasss avatar
Citat:
Från ”smuggel-/ marknadsgruppen” tar vi i år emot cirka 60 000. Förra året – det år när Alan drunknade – tog vi emot 160 000. Upp- och nedvända värden, anser vi. Det borde vi ställas till svars för!

Vilka är "vi" som ska ställas till svar tycker den gode Rodney?
Citera
2016-11-30, 22:41
  #42083
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dart380
Nej den här gången kommer Sverige inte att klara sig. Det är kört, finito. Med dom politiker vi tvingas leva under så ser framtiden för det här landet nattsvart ut. Lågintelligenta känslostyrda politiker utan ett uns av konsekvenstänkande. Landet har skadats ända in i märgen. SCB beräknar att landet kommer fyllas på med drygt 739000 till blattar under perioden 2016-2020. Folkutbytet närmar sig en kritisk massa mycket snart.

År 2020 kommer enligt prognosen var femte person av Sveriges befolkning antingen vara invandrare eller barn till invandrare.

http://www.scb.se/sv_/Hitta-statisti...publobjid=1780
Citera
2016-12-01, 00:09
  #42084
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av chicksdigit
År 2020 kommer enligt prognosen var femte person av Sveriges befolkning antingen vara invandrare eller barn till invandrare.

http://www.scb.se/sv_/Hitta-statisti...publobjid=1780

Det är mycket, mycket värre än så. Den rapporten är obsolete sedan länge.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in