Citat:
Ursprungligen postat av
gultregn
Jag väger själv 85kg och jag skall skall själv testa 100mg dmt i Pharmahuasca så fort jag lyckas placera in MAOi säker kost 24 timmar innan och 24 timmar efter. Jag borde få en rätt ok resa med det, gissar jag. (Men man vet ju aldrig..)
När jag rökt changa innan så har jag ibland kommit nära men inte över hyperspace. Jag har dom gångerna tyckt att det varit ganska mindfuck och att min hjärna är förstörd för alltid - jag kommer alltid att vara sånhär nu.. Men med Pharmahuasca så får man inte det mindfucket med en för stor dosering men tankarna ägs istället av det undermedvetna och man åker på en sådan resa..
Någon hade skrivit att dom hade kört något youtube ljudspår av någon ayascha ceremoni och jag fungerar om det kanske kan hjälpa och styra upp Pharmahuasca resan om det går åt fel håll?
Funderar oxo på om jag skall förbereda och skriva ner ett antal livsfrågor som jag kan fundera på under resan.
Hur gjorde ni med MAOi säker mat innan o efter? Sallads dagar helt enkelt? hehe
Ha det fint.

Ska jag vara helt ärlig så var vi lite väl impulsiva och hade inte förberett oss riktigt. Dock hade jag undvikit kött, alkohol, mejerier och i övrigt inte ätit så jättemycket innan. Till nästa gång har jag lovat mig själv att vara mer noggrann... Kommer inte underskatta denna ritual nå mer.
Dock mådde jag inte så fysiskt dåligt trots slarvet men med lite huvudvärk, trötthet och kliande på huden men det var inte så farligt.
Spydde gjorde jag en gång under trippen dock, det kom väldigt hastigt och inget illamående efteråt.
Riktigt märklig känsla var det att röra sig under trippen, det var svårt att se och det kändes som alla kroppsdelar var "genomskinliga"(eller vad man kallar det..som att det åkte igenom allt) samt kunde inte riktigt avgöra hur min kropp var placerad.
Personen jag trippade med hade kontroll över sina tankar i trippen vilket jag inte hade, så om du tror att du kan reflektera över dessa frågor så skriv ner dom
Vi lyssnade på psytrance under trippen och detta vara alldeles för intensivt, fick panik och stängde av på en gång. Kan tänka mig att något mer ambient kan vara skönare. En sån ceremoni kanske är bra, jag vet dock inte om jag skulle vilja lyssna på någon annans röst under trippen. Jag är inte så värst spirituell av mig så tankar på att göra den här ritualen "perfekt" har inte varit jätteviktigt för mig.
Hoppas verkligen du får en bra upplevelse!