Citat:
	
		
			
			
				 Ursprungligen postat av 
longbow4y
			 
			Men det är ju kostnaderna för massinvandringen det de nu desarmerat hos valboskapen genom att säga att massinvandringen kostar så mycket att ekonomin påverkas. Men för att vara en godhetsapostel skall Svenskarna bita ihop.
Men vad är det som gör att FR vill skapa spänningar i Sverige. Förutom ekonomin alltså.
Är det ett Nero-komplex?
		
	 
 
Ja, möjligen ett Nero-komplex, men framför allt ett försök att i förtid smälla den bomb som kostnadsexploderar i nuet. Han öppnar däremot för en uppenbar motsättning; är Sverige till för Sverige och svenskarna - eller är Sverige till för alla andra?
Nu hymlas det inte med kostnaderna och svenskarna kan nu rakt och ärligt fråga varför deras barn skall drabbas, deras land skall drabbas och deras land skall gå under. Demokratin vinner på ärlighet, så nu är bara frågan om Sverige kan vinna på detta också.