Det verkar som det politiska skiktet i staden misslyckats med att få kollektivtrafiken att fungera.
Citat:
Västtrafiks styrelse beslöt i juni att genomföra omfattande neddragningar i trafiken från tidtabellsskiftet i december
Neddragningarna skall spara 84 miljoner kronor per år
http://www.gp.se/nyheter/goteborg/1.2149515-60-busslinjer-glesas-ut-i-december
Citat:
- Många får ett extra byte i centrala stan, vid Järnvågen eller vid Kungssten när direktbussarna dras in.
Hur ofta har jag inte påtalat att de stora arbetsplatserna faktiskt inte ligger i centrum. Den trafik som förr åkte runt stadskärnan i egen bil tvingas nu igenom densamma i buss och förorsakar trängsel i centrum för övrig nyttotrafik som faktiskt måste befinna sig där.
Citat:
- Nu kör vi industribussarna tomma i ena riktningen och expressbussarna tomma i den andra. Vi slipper en massa tomma bussar, nu blir det bra beläggning i båda riktningarna.
Enligt Almquist är trafiken med industribussarna olönsam men det är inte främsta anledningen till indragningen.
http://www.gp.se/nyheter/goteborg/1.2107247-industribussarna-till-volvo-skrotas
Mycket riktigt blev satsningen på direktbussar till Volvo i många fall genom stadskärnan en flopp.
Nu har politikerna försatt sig i en situation där de pedagogiskt tvingas förklara just därför att antalet bussresenärer
ökat (främst till Volvo), så har de att göra kostnadsnedskärningar.
Detta eftersom busstrafiken är subventionerad och enbart till hälften betalas med biljettintäkter. Biljettintäkterna täcker drygt hälften av kostnaderna för att driva verksamheten.
Kommunen har helt enkelt inte råd att tillhandahålla kollektivtrafik till de stora arbetsplatserna på Hisingen och då främst Volvo. Det kostar för mycket och kommunen har helt enkelt inte råd eftersom kollektvitrafiken inte bär sina egna kostnader
utan subventioneras via skattemedel.
Lite bakvänt att då fördriva barnfamiljerna ut ur staden och med den skattekraften så att de nu återigen "tvingas" återgå till att ta egen bil runt stadskärnan för att de förlitade sin på Kia Andreassons visioner om ett bilfritt centrum. Ett bilfritt centrum som gör det stört omöjligt för barnfamiljer att leva och verka i stadskärnan.
Den skattekraft som nu politikerna fördriver ut ur staden till kranskommunerna med sin bilfientliga attityd. Hur många barnfamiljer som tills nu trott på kommunen och dess förmåga att tillhandahålla kollektivtrafik tror ni nu flyttar till kranskommunerna för att med att egen bil kunna leva ett drägligt liv? Ett liv där man enkelt kan hämta barnen på dagis och komma till skiftjobbet oberoende av kollektivtrafikens nycker utan att spendera timmar i trafiken?
Att man dessutom slipper beblanda sig och sina barn med den kollektivburna "mångkulturen" och dess avarter kan enbart ses som en bonus.