Citat:
Ursprungligen postat av Enity
Ja naturligtvis kommer det att bli dyrare att åka kollektivt om subventioneringen tas bort, men det var inte frågan utan frågan var kommer det bli dyrare än att åka bil?
Svaret är rätt uppenbart, det kommer inte bli dyrare att åka kollektivt än att åka bil och det är bara det som är intressant för det var det som argumentet var, att det är billigare att åka kollektivt än att åka bil.
Ja, men om kollektivtrafiken är en bra och effektiv form av transport varför tas då inte subventionerna bort? Om den är så utmärkt borde den klara sig på egen hand
Om det i sak blir dyrare att åka bil eller spårvagn saknar betydelse då de skulle konkurrera på lika vilkor och individen därmed skulle få större möjlighet att välja transport. Sen kan du inte jämföra transport med kollektivtrafik och bil riktigt så enkelt då dessa former av transport besitter olika egenskaper. Försök tex att ta med dig din nyinköpta IKEA-säng på spårvagnen eller försök åk spårvagn mitt i natten så ska du se hur effektiv kollektivtrafiken är.
Citat:
Ursprungligen postat av Enity
Varför skulle det inte vara snedvriden konkurrens?
Det är ju inte samma form av transport, eller du kanske tycker att det är fel att man beskattar olika former av fordon olika mycket?
Kanske borde det kosta lika mycket i skatt att ha en färja som att ha en motorcykel?
Olika saker subventioneras av olika anledningar så det är något du får leva med.
Så du uppmuntrar altså snedvriden konkurrens?
Att olika saker subventioneras av olika anledningar och att man därmed skulle leva med detta faktum är ju bara kommunister som tycker är ett rättvist synsätt. I ditt exempel med en färja och MC så kan man betala olika skatt beserat på olika faktorer tex vikt. Att saker beskattas olika är i sig inte en snedvridning av konkurrens. Det skulle innebära att en spårvagn vilken väger mer än en bil självklart ska beskattas mer. Och NEJ, subventioner i sig är inte en sjävlklarhet och därmed inte något man måste leva med.
Sen verkar det som du missuppfattat vad en subvention är. Att saker beskattas olika har inte med subventioner att göra.
Citat:
Ursprungligen postat av Enity
Självklart kan man särskilja på arbetstid och fritid, jag vågar påstå att det är ytterst få som är produktiva dygnet runt och därför finns det tid som går att ta från den oproduktiva tiden till att åka kollektivt om man inte har lust att betala mer för att köra bil.
Naturligtvis SKA man se all tid som just TID vare sig det är arbetstid eller fritid och det har inte direkt att göra med hur produktiva personen i fråga är. Och all tid ska behäftas med en prislapp!
Citat:
Ursprungligen postat av Enity
Jag tycker att det jag skriver är rätt klart, folk som kör bil ska hålla käft och acceptera att dom får betala extra för att dom har valt att bo där dom inte kan åka kollektivt smidigt.
Medans ni sitter och förbannar er över att ni får betala extra så kan jag sitta och le över hur mycket mer pengar jag sparar, pengar som kan användas till att öka produktiviteten som du håller så kär.
Sluta kör bil och lägg dom pengarna på städhjälp eller något.
Jo om man har kommunistiska tankar så skriver du i klartext. Varför ska man betala extra för att man bor på en plats där det inte finns kollektivtrafik? Menar du att alla ska bo i städer? Hur skulle landskapet sett ut om alla bodde i stora städer och ingen bode där det var gles bebyggelse? Så alla bönder som inte vill betala mer för att ha möjlighet att transportera sig själva skulle flytta in till stan med sin kor och traktorer?
Hur kan du spara pengat och öka produktiviteten med kollektivtrafiken med en biljett som är subventionerad och som därmed redan minskar möjligheten för andra att spendera denna summa eftersom den går till ett ineffektivt system som inte klarar sig själv utan subventioner? Dessutom erkänner du ju själv att det i många fall tar längre tid att åka kollektivt än att köra bil och därmed förlorar du ytterligare värdefull tid.
Sen misstänker jag att dina kunskaper i nationalekonomi är ganska begränsade då du tycks missförstå en del grundläggande logiska samband och begrepp.
(Finns säkert mängder med stav- och grmmamatiska fel, orkar inte kolla igenom texten)