Citat:
Ursprungligen postat av
Motvillig1.2
På hennes instagram kör hon hårt med mer solklart och uppenbart förtal. Skriver direkt till "Fredrik" och kallar honom en sadistisk våldtäktsman. Antar att hon inser att hon lika gärna kan ånga på fram till nästa dom där allt kommer att bedömas i klump. Maxa offerkoftan och hjältestatusen bland feministerna utan att det kostar extra.
Lite kul är att hon påstår att det är han som ligger efter henne och att hon lagt detta bakom sig. Samtidigt som hon säljer en bok som till stora delar handlar om honom.
Det finns ingen logik i det Wallin gör eller påstår. Hon har en egocentrerad världsbild där principer ändras från tillfälle till tillfälle för att passa in i hur hon ser på saken just nu och vad som passar hennes narrativ. Exempel: Yttrandefrihet för henne att få skriva en bok - stoppa Virtanenes bok. Stoppa cancel kulturen när hon avbokas (oavsett skäl) - stoppa komiker, eller exempelvis Virtanene från att delta någonstans osv.
Jag har lyssnat på några avsnitt av hennes podd som hon har tillsammans med Unni Drougge. Jag har kommenterat den förr. Den är inte så dålig. Däremot bidrar inte Wallin med något vettigt. Hon kastar in lite kommentarer som oftast hamnar helt fel eller är i sak felaktigt. Drougge, pratar bort det genom att rätta till det, men inte genom att direkt säga att Wallin hade fel. Ibland kastar Wallin in lite allmänna 14-års kommentarer på ungefär det här sättet:
Drougge: - Jag anklagades för att vara manshatare och..
Wallin: - Det är väl ändå en jävla merit
Drougge: och andra saker som inte är så roligt att höra
Vi får se hur länge samarbetet håller. Än så länge tror jag att Drougge, är medveten att Wallin är hennes möjlighet till att komma tillbaka till uppmärksamhet och bli relevant för pöbelfeministerna på IG. När hon känner sig tillräckligt stark kommer hon nog bryta sig loss. Drougge är som många vänsterintellektuella är i allmänhet. De har läst mycket, men de saknar intelligensen att da korrekta slutsatser. Det beror till stora delar av att de inte kan läsa och betrakta saker tillnärmelsevis objektivt. De är så färgade av sina åsikter så att de köper allt som talar för det de redan tycker och tror och avfärdar det som talar emot.
Men till podden igen. De ämnen som behandlas där är intressanta. I synnerhet eftersom de flesta ämnen som jag har hört dem tala om och deras åsikt i podden är raka motsatsen till hur Wallin tidigare agerat och gett uttryck för. Det verkar Wallin överhuvudtaget inte reflektera över. De t ex driver exempelvis tesen att man ska kunna tala med alla osv
- även om de är problematiska. Men samtidigt har Wallin själv attackerat exempelvis Schyman för att hon blev intervjuad av Virtanen.