Citat:
Ursprungligen postat av brittan45
Gav upp försöken att få OpenVPN att fungera, och installerate PPTP istället. Det gick igång.
En fråga dock. När jag drar igång VPN och sedan börjar ladda ner från t.ex. TPB vill jag ju självklart att VPN ska köra hela tiden. Om VPN-tunneln går ner mitt i nedladdningen är ju min IP vidöppen för insyn. Problemet är just att PPTP verkar koppla ner sig själv ganska frekvent. Kan man göra något för att undvika det? Eller alternativt, kan jag ställa in något så att min internetuppkoppling går ner när min VPN går ner? Eller som tredje alternativ, kan jag automatiskt stoppa pågående nedladdningar i uTorrent / TBP?
Du kan använda din mjukvarubrandvägg till att endast tillåta trafik genom vpn för vissa program. Jag använder comodo för detta.
Här borde jag ange en länk till en aktuell guide som tar med de senaste ip-adresserna som anonine skaffat. Men jag vet inte om det finns någon sådan.