Citat:
Ursprungligen postat av Voddy
Detta är kristendom.
Vill du följa Jesus ?
jag vill det.
Frågan är om du vill följa det Jesus själv stod för eller det kyrkan NUMERA säger att han sa.
Följer du kyrkan eller Jesus?
Följer du Jesus så är det de tidigaste texterna du måste ta hänsyn till inte några biblar efter konsiliet, de är Roms och kyrkan DE startade för att kunna fortsätta styra sitt imperiums Jesus.
Jesus riktar sig mycket tydligt till de 12 stammarna, ville genomdriva gamla testamentets lagar bokstavligt och bannade det religiösa kollektivet i området för att ha blivit för släpphänta samt anklagade dem för att inte straffa de som bröt mot dessa tillräckligt, tex döda dem.
Sen finns det en del där han var mjukare angående men barn som går emot sina föräldrar skulle dödas tex.
Är det något du står för?
Står du för att söndagsarbete ska bestraffas, helst med döden?
Det gjorde Jesus, VÄLDIGT tydligt.
Är det en människa att följa OAVSETT vad han tyckte i övrigt?
Kyrkans version av kristendomen är bättre än Jesus egen men även den barbarisk och numera en helt urvattnad version av Jesus budskap. Det man inte har hållt med om har man helt sonika förändrat.
Har det världsliga krävt förändring med hotet om ingrepp i kyrkans möjligheter att verka så har de steg för steg förändrat sig.
Var det Jesus och guds vilja?
Att sälja ut sina ideal för att få fortsätta finnas som instution?
Vilken Jesus är det du följer?
Jesus eller bilden av honom som skapats senare?