Citat:
Ursprungligen postat av Findusam
Jag har själv varit med om det ett fåtal gånger, dock har de varit korta och diffusa, men ändå väldigt verkliga. En av gångerna hade jag musik i öronen, och vid separerings-ögonblicket sögs jag bort och musiken tynade, för att tillslut försvinna, och jag befann mig i en annan kropp. Sen om det har någon verklighetsförankring är ju en bra fråga, musiken kan kanske försvunnit för att jag hamnade i en dröm.
ja, medvetandet blir ju frånkopplad från kroppen, så man hör inte ljud lika lätt. man känner inte heller sin kropp, vilket är precis vad som händer i drömmar också.
eftersom kroppens funktioner går i vilotillstånd så kan man uppleva fantasier som man inte vanligtvis kan (drömmar och astral projektion), för att kroppen inte är i vägen och stör medvetandet och tankarna, så mer resurser i hjärnan kan användas till fantasier, för att skapa mer verklighetstrogna simuleringar.
livet är den mest verklighetstrogna hallucinationen, så det går väldigt mycket resurser åt det, så vi måste gå och vila lite då och då. man går aldrig utanför sin kropp i en astral projektion, precis som man aldrig går utanför sitt medvetande i 'verkliga' livet heller, utan allting sker i medvetandet. att det skulle finnas en värld utanför medvetandet är bara en illusion, precis som i drömmar eller tv-spel.