2010-06-14, 22:22
  #2293
Medlem
FritzDaCats avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GhettoSven
Hur får man fram en tung brottsling och avvikare ur detta?

Ingen har väl försökt lansera honom som tung brottsling, utan enbart en som hållit på med lite fuffens.
Och som kanske hade gett sig i lag med tyngre kriminella, vilket sedermera kom att sluta illa. Så tycker jag mig ha uppfattat det hela utifrån tråden.
Citera
2010-06-14, 22:26
  #2294
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av FritzDaCat

Ingen har väl försökt lansera honom som tung brottsling, utan enbart en som hållit på med lite fuffens.
Och som kanske hade gett sig i lag med tyngre kriminella, vilket sedermera kom att sluta illa. Så tycker jag mig ha uppfattat det hela utifrån tråden.
Är inte det i allra högsta grad lösa antaganden som inte är förankrade i verkligheten FDC?
Citera
2010-06-14, 22:36
  #2295
Medlem
FritzDaCats avatar
Citat:
Ursprungligen postat av surfcity
Är inte det i allra högsta grad lösa antaganden som inte är förankrade i verkligheten FDC?
Inte det första påståendet. Han tillhörde småbuset.
__________________
Senast redigerad av FritzDaCat 2010-06-14 kl. 22:38.
Citera
2010-06-15, 00:07
  #2296
Medlem
Venators avatar
GhettoSven - vi vet vad du tror och vad du tycker om mordspåret. Försök vara lite konstruktiv istället om du nu är så övertygad! Varför inte börja och snacka med de dykare som finns på Extremsportforumet här på FB? Kanske locka någon där till denna tråden för lite input? Kolla på https://www.flashback.org/f227

Annars kanske du hittar någon som är intresserad i någon av nedanstående organisationer?

Göteborgs Amatördykarklubb http://www.gadk.nu/

Lindome SDK http://www.lindomesdk.nu/

Dykarklubben Sjökorna Göteborg http://hem.passagen.se/dks/

Chalmers dykarklubb http://www.chalmersdykarklubb.se/

Bullshit Divers http://www.bullshitdivers.com/

Göteborgs Brandkårs dykarklubb http://hem.passagen.se/maance/

Kolla också http://sportdykare.se och http://www.dykarna.nu - på de sidorna finns det även diskussionsforum.

Gå vidare om du tror på ditt spår eller tagga ner.
Citera
2010-06-15, 09:13
  #2297
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av FritzDaCat
Inte det första påståendet. Han tillhörde småbuset.
Ja ja ja!

Vi placerar Jan-Olof Dahlsjö i kategorin "småbuset" då. Vad har det för betydelse beträffande vad som har hänt grabbarna? Drar du FDC någon slutsats av det? Du har en förmåga att "haka" upp dig på fullständigt ovidkommande saker i fallet. Förklara istället på vilka grunder du vidhåller att ett brott ligger bakom försvinnanden. Om man ställer brottsteorin mot olycksteorin så är det väl betydligt mer av vad som har kommit fram som pekar på just en olycka?

Avgörande nu är om "Skara" och "CS". är kapabla att på något sätt verifiera några av alla de obekräftade uppgifter som man tidigare har serverat här.
Citera
2010-06-15, 09:39
  #2298
Medlem
CrapStacks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av surfcity
Ja ja ja!

Vi placerar Jan-Olof Dahlsjö i kategorin "småbuset" då. Vad har det för betydelse beträffande vad som har hänt grabbarna? Drar du FDC någon slutsats av det? Du har en förmåga att "haka" upp dig på fullständigt ovidkommande saker i fallet. Förklara istället på vilka grunder du vidhåller att ett brott ligger bakom försvinnanden. Om man ställer brottsteorin mot olycksteorin så är det väl betydligt mer av vad som har kommit fram som pekar på just en olycka?

Avgörande nu är om "Skara" och "CS". är kapabla att på något sätt verifiera några av alla de obekräftade uppgifter som man tidigare har serverat här
.
Det är inte konstigt att tråden blir lång och full av upprepningar när folk inte orkar läsa vad man tidigare har skrivit.
Jag trodde det var utrett att vi inte kan det för tillfället, se https://www.flashback.org/sp23628168

Mina åsikter igen varför brott är troligt: https://www.flashback.org/sp23595466

Citat:
Ursprungligen postat av GhettoSven
Här belyser du ett viktigt punkt.
Personerna i kvartetten har ur knapphändiga uppgifter givits mytiska gestalter i denna tråd. Som du säger, missbruksproblem med alkohol är svårt att hinna få redan i tonåren hur man än festar.
Dessa uppgiffter kommer från GRK:s syster, skulle tro att de är ganska sanna, det är tämligen ovanligt att någon anhörig svärtar ner någon i onödan.
Citat:
Ursprungligen postat av GhettoSven
Ta exemplet Dahlsjö:

Han jobbade på Arendal 1958-1964.
Lumpen 1964-1965. Muckat nyligen.
Gick på fotboll.
Modersbunden.
Bodde hos mamman.
21 år gammal och redan jobbat i ca fem år och klarat lumpen.

Hur får man fram en tung brottsling och avvikare ur detta?


-------------------------------------------------------------------

Titta sedan på omstädigheter runt hans praktiska utrustning tex:

Citat:
"Jan Olof Dahlsjö lämnade för sista gången sin bostad utan att ta med sig något, förutom de kläder han hade på sig. Ej heller tog han sitt pass med sig, samt hade dessutom en innestående lön." SlutCitat.

Även om så han hade gjort något brottsligt så borde han ha åk hem ock packat! Ingen i Dahlsjöfamiljen visste ju ändå någonting under Fredagen 30/7 1965 och kommande helg.

Han hade alltså ETT set kläder med sig? Gick han på EPA och handlade kalsonger under asyltiden? Eller använde han samma kläder varje dag? Hade det inte varit lättare att ta med kläder hemifrån? Vem tvättade åt honom när inte mamma fanns till hands längre?

Man blir nästan gråtfärdig när man tänker på hur jobbigt detta skulle ha varit för unge JOD.

Hur visste han att passet var oanvändbart?

------------------------------------------------------------------

Detta håller inte för en avvikarteori. Jan Olof Dahlsjö dog 29/7 1965. Nordre älv blev hans grav. (eller annat vatten norrut relativt Göteborgs Central). Grodmansrånets polisuppbåd skrämde grabbarna till en biltur norrut. (min gissning)

Den enda som verkar ha varit socialt ämmad för att avvika var nog Karlsson. Men där fanns andra hinder enligt tidigare uppgifter i tråden.

Källa bla:
http://sv.metapedia.org/wiki/Ol%C3%B6st_massf%C3%B6rsvinnande:_Dahlsj%C3%B6-fallet,_G%C3%B6teborg,_1965.

Vet inte om det är någon som påstått att JOD var tungt kriminell.

Annars har ditt resonemang helt klart vissa poänger tycker jag, även om jag inte håller med dig om slutsatsen. Men fortsätt gräva, alla vägar är öppna tills vi vet vad som hände.
Citera
2010-06-15, 10:55
  #2299
Medlem
GhettoSvens avatar
Grodmansrånet sänkte Dahlsjökvartetten!
Version #2


Geografiskt och tidsmässigt passar grodmansrånet perfekt in i denna teori. Detta rån gick av stapeln vid Gamlestadstorget ca 4km norr om Göteborgs Central kl 14.15. Det flesta av oss tror att Hymme plockades upp i området kring Centralen. Då pekade förmodligen PV:ns front approximativt i nordlig riktning ty Hymme liftade norrut.
Alternativt kan Hymme ha promenerat till västra stranden och plockats upp där av Trojkan. Det regnade inte tidigare under dagen så detta är realistiskt. Kanske bedömde Hymme att det var bättre att starta liftandet på Hisingen.

Låt oss säga att tiden nu är efter kl 14.15. Då pågick enligt säkra uppgifter en extremt stor polisinsats* med epicentrum vid Gamlestadstorget. Detta måste ovillkorligen ha skapat panik i den duvblå PV:n om denna befann sig i närområdet. Med all övrig respekt, så gissar jag att den körkortslösa duon Dahlsjö och Karlsson blev minst sagt virrig av uppståndelsen. Och inte visste dom vad som pågick heller.

Låt oss säga att PV:n utgår från Göta älvs västra strand, eller lyckas köra över Göta älv dit trots polisens närvaro. Då finns det två (2) starka skäl att köra norrut:
1) För att komma undan polisinsatsen* som har sitt epicentrum kring Gamlestadstorget. Vi vet säkert att denna polisinsats fanns där efter kl 14.15.
2) För att Hymme var på väg norrut.

Alltså körde man i riktning mot Kungälv. PV:n kom fram till Nordre älv. Jag vet ej hur överfarten där såg ut 1965 - antingen färja eller bro. Vid denna överfart stod kanske en polispatrull* pga grodmansrånet. (enligt uppgift var insatsen "en järnring runt staden" )

Därför viker nu PV:n av i västlig riktning utmed Nordre älvs södra strand. Att köra österut vore att köra in i påsen med polisinsatsen igen. Men även österut kan vara rimligt ändå.

Vid detta laget är chauffören Karlsson nervös och förvirrad. "Helvete! Snutar överallt!"
Det är halt och sikten är dålig pga regnet. Karlsson har kanske aldrig tidigare kört denna väg och han hade heller ingen trafikutbildning. På något sätt tappar Karlsson kontrollen över bilen som voltar ner i vattnet.

Platsen kan vara vid en väg, men även vid en gräsmatta, slänt, eller dylikt dit PV:n körde ut för att ta en paus undan snuten. En bil kan volta över ett halvhögt vägräcket utan att lämna några signifikanta spår.

Nordre älvs södra strand bör genomsökas.
Det krävs en skarp guide som kan peka ut signifikanta platser anno 1965. Bilen kan inte ligga långt ut ifrån den dåtida strandlinjen, detta faktum underlättar sökandet. Med dagens teknik och god vilja bör bilen kunna hittas även om den ligger under slam och dylikt.

Finns det inga äventyrslystna dykare i Göteborg?

Väldigt enkla platser har döljt bilar i årtionden i andra liknande fall! Se länkar. Fallet i den
första länken påminner stark om Dahlsjöfallet.

http://wdef.com/oldest_cold_case_to_be_solved_in_the_u_s_finally_o ver_in_polk_county

http://www.wdef.com/news/the_oldest_cold_case_to_be_solved_in_the_u_s_is_fi nally_over_in_polk_county/10/2009

http://cnews.canoe.ca/CNEWS/Canada/2010/04/27/13737156-qmi.html

http://www.youtube.com/watch?v=jgUaMpK1kvE

http://www.seattlepi.com/local/66547_car15.shtml

http://blogs.browardpalmbeach.com/juice/2009/09/body_of_gail_schoening_plantation_found.php

http://mobil.aftonbladet.se/a/5677630;jsessionid=695EB63AC412E74C4F6F79E2BFF189C F.mobilb

Man skall aldrig gå över ån efter vatten, inte ens i Dahlsjöfallet. Den enklaste lösningen är oftast den rätta lösningen.

Polisinsatsen runt grodmansrånet bör studeras utförligt om möjligheten finns.
Detta skulle kunna bekräfta hurvida ovanstående dahlsjöteori har någon relevans. Studien skulle även kunna utveckla teorin mer i detalj för att härleda vägen till vraket. Kanske något för någon forskarstuderande?
*Fakta (citat från Skaraborg2): "P.g.a. "Grodmansrånet", så slog ett drygt 20-tal poliser och ett drygt 100-tal polisbilar en järnring runt staden. Detta var det största polisiära pådrag som någonsin hade gjorts i Göteborg. Bankrånet i Gamlestaden skedde kl: 14.15."

Grodmansrånet sänkte Dahlsjökvartetten!
Version #3

Alternativ kan bilen ha kört ner i vattnet vid Göta älvs västra strand innan den kom fram till Nordre älv pga liknade omständigheter, dvs störningar pga polisens närvaro. Dock borde störningarna vara som värst vid flaskhalsar typ broar som i Version #2.

Teorem #1
Dahlsjö-PV:n ligger under vatten vid en av Hisingens stränder.
Bevis:
Det gick inte att komma ur staden pga polisens järnring. Hade man inte försökt att köra norrut inom rimlig tid under dagen så hade Hymme bett om att få stiga av och därmed överlevt. Dock kunde Hymme möjligen temporärt ha åkt med på sightseeing helt ut till västra straden vid havet pga polisstörningen.
-------------------------------------------------

Observera att ovanstående bara är EN teori av många. Det finns alternativa teorier såsom brottsteorier.
__________________
Senast redigerad av GhettoSven 2010-06-15 kl. 11:03.
Citera
2010-06-15, 11:03
  #2300
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av GhettoSven
Grodmansrånet sänkte Dahlsjökvartetten!
Version #2


Geografiskt och tidsmässigt passar grodmansrånet perfekt in i denna teori. Detta rån gick av stapeln vid Gamlestadstorget ca 4km norr om Göteborgs Central kl 14.15. Det flesta av oss tror att Hymme plockades upp i området kring Centralen. Då pekade förmodligen PV:ns front approximativt i nordlig riktning ty Hymme liftade norrut.
Alternativt kan Hymme ha promenerat till västra stranden och plockats upp där av Trojkan. Det regnade inte tidigare under dagen så detta är realistiskt. Kanske bedömde Hymme att det var bättre att starta liftandet på Hisingen.

Låt oss säga att tiden nu är efter kl 14.15. Då pågick enligt säkra uppgifter en extremt stor polisinsats* med epicentrum vid Gamlestadstorget. Detta måste ovillkorligen ha skapat panik i den duvblå PV:n om denna befann sig i närområdet. Med all övrig respekt, så gissar jag att den körkortslösa duon Dahlsjö och Karlsson blev minst sagt virrig av uppståndelsen. Och inte visste dom vad som pågick heller.




Låt oss säga att PV:n utgår från Göta älvs västra strand, eller lyckas köra över Göta älv dit trots polisens närvaro. Då finns det två (2) starka skäl att köra norrut:
1) För att komma undan polisinsatsen* som har sitt epicentrum kring Gamlestadstorget. Vi vet säkert att denna polisinsats fanns där efter kl 14.15.
2) För att Hymme var på väg norrut.

Alltså körde man i riktning mot Kungälv. PV:n kom fram till Nordre älv. Jag vet ej hur överfarten där såg ut 1965 - antingen färja eller bro. Vid denna överfart stod kanske en polispatrull* pga grodmansrånet. (enligt uppgift var insatsen "en järnring runt staden" )

Därför viker nu PV:n av i västlig riktning utmed Nordre älvs södra strand. Att köra österut vore att köra in i påsen med polisinsatsen igen. Men även österut kan vara rimligt ändå.

Vid detta laget är chauffören Karlsson nervös och förvirrad. "Helvete! Snutar överallt!"
Det är halt och sikten är dålig pga regnet. Karlsson har kanske aldrig tidigare kört denna väg och han hade heller ingen trafikutbildning. På något sätt tappar Karlsson kontrollen över bilen som voltar ner i vattnet.

Platsen kan vara vid en väg, men även vid en gräsmatta, slänt, eller dylikt dit PV:n körde ut för att ta en paus undan snuten. En bil kan volta över ett halvhögt vägräcket utan att lämna några signifikanta spår.

Nordre älvs södra strand bör genomsökas.
Det krävs en skarp guide som kan peka ut signifikanta platser anno 1965. Bilen kan inte ligga långt ut ifrån den dåtida strandlinjen, detta faktum underlättar sökandet. Med dagens teknik och god vilja bör bilen kunna hittas även om den ligger under slam och dylikt.

Finns det inga äventyrslystna dykare i Göteborg?

Väldigt enkla platser har döljt bilar i årtionden i andra liknande fall! Se länkar. Fallet i den
första länken påminner stark om Dahlsjöfallet.

http://wdef.com/oldest_cold_case_to_be_solved_in_the_u_s_finally_o ver_in_polk_county

http://www.wdef.com/news/the_oldest_cold_case_to_be_solved_in_the_u_s_is_fi nally_over_in_polk_county/10/2009

http://cnews.canoe.ca/CNEWS/Canada/2010/04/27/13737156-qmi.html

http://www.youtube.com/watch?v=jgUaMpK1kvE

http://www.seattlepi.com/local/66547_car15.shtml

http://blogs.browardpalmbeach.com/juice/2009/09/body_of_gail_schoening_plantation_found.php

http://mobil.aftonbladet.se/a/5677630;jsessionid=695EB63AC412E74C4F6F79E2BFF189C F.mobilb

Man skall aldrig gå över ån efter vatten, inte ens i Dahlsjöfallet. Den enklaste lösningen är oftast den rätta lösningen.

Polisinsatsen runt grodmansrånet bör studeras utförligt om möjligheten finns.
Detta skulle kunna bekräfta hurvida ovanstående dahlsjöteori har någon relevans. Studien skulle även kunna utveckla teorin mer i detalj för att härleda vägen till vraket. Kanske något för någon forskarstuderande?
*Fakta (citat från Skaraborg2): "P.g.a. "Grodmansrånet", så slog ett drygt 20-tal poliser och ett drygt 100-tal polisbilar en järnring runt staden. Detta var det största polisiära pådrag som någonsin hade gjorts i Göteborg. Bankrånet i Gamlestaden skedde kl: 14.15."

Grodmansrånet sänkte Dahlsjökvartetten!
Version #3

Alternativ kan bilen ha kört ner i vattnet vid Göta älvs västra strand innan den kom fram till Nordre älv pga liknade omständigheter, dvs störningar pga polisens närvaro. Dock borde störningarna vara som värst vid flaskhalsar typ broar som i Version #2.

Teorem #1
Dahlsjö-PV:n ligger under vatten vid en av Hisingens stränder.
Bevis:
Det gick inte att komma ur staden pga polisens järnring. Hade man inte försökt att köra norrut inom rimlig tid under dagen så hadde Hymme bett om att få stiga av och därmed överlevt. Dock kunde möjligen Hymme temporärt ha åkt med på sightseeing helt ut till västra straden vid havet pga polisstörningen.
-------------------------------------------------

Observera att ovanstående bara är EN teori av många. Det finns alternativa teorier såsom brottsteorier.





Ingen susning. Du heller.

Polisinsatserna som dirigerades till Apoteket i Gamlestaden (Apoteket delade hus med banken). Kom ifrån polistationen vid Redbergsplatsen. Våra killar var på våg från centralstationen ut över Göta älvbron. Dessa pojkar torde ha ingen kännedom om vad som hände i andra delar av staden.
Citera
2010-06-15, 11:10
  #2301
Medlem
GhettoSvens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Play
Ingen susning. Du heller.

Polisinsatserna som dirigerades till Apoteket i Gamlestaden (Apoteket delade hus med banken). Kom ifrån polistationen vid Redbergsplatsen. Våra killar var på våg från centralstationen ut över Göta älvbron. Dessa pojkar torde ha ingen kännedom om vad som hände i andra delar av staden.

Nu tror jag inte att du tänkte över detta i ett större perspektiv innan adrenalinet tog över och du drog iväg en snäv tanke...

*Fakta (citat från Skaraborg2): "P.g.a. "Grodmansrånet", så slog ett drygt 20-tal poliser och ett drygt 100-tal polisbilar en järnring runt staden. Detta var det största polisiära pådrag som någonsin hade gjorts i Göteborg. Bankrånet i Gamlestaden skedde kl: 14.15"

Du gjorde misstaget att inte ens läsa min post innan du kommenterade den. Det kan alla se nu...
__________________
Senast redigerad av GhettoSven 2010-06-15 kl. 11:34.
Citera
2010-06-15, 15:11
  #2302
Medlem
Orm Ondes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av GhettoSven
Grodmansrånet sänkte Dahlsjökvartetten!
Version #2


Därför viker nu PV:n av i västlig riktning utmed Nordre älvs södra strand. Att köra österut vore att köra in i påsen med polisinsatsen igen. Men även österut kan vara rimligt ändå.

Vid detta laget är chauffören Karlsson nervös och förvirrad. "Helvete! Snutar överallt!"
Det är halt och sikten är dålig pga regnet. Karlsson har kanske aldrig tidigare kört denna väg och han hade heller ingen trafikutbildning. På något sätt tappar Karlsson kontrollen över bilen som voltar ner i vattnet.

Platsen kan vara vid en väg, men även vid en gräsmatta, slänt, eller dylikt dit PV:n körde ut för att ta en paus undan snuten. En bil kan volta över ett halvhögt vägräcket utan att lämna några signifikanta spår.

Nordre älvs södra strand bör genomsökas.
Det krävs en skarp guide som kan peka ut signifikanta platser anno 1965. Bilen kan inte ligga långt ut ifrån den dåtida strandlinjen, detta faktum underlättar sökandet. Med dagens teknik och god vilja bör bilen kunna hittas även om den ligger under slam och dylikt.

[
[.

Nja, vägen från Kungälv längs Nordre älvs södra strand går ganska parallellt med älven men på ett ganska långt avstånd från denna. Vi talar åtminstone om minst hundra meter mellan älvstranden och vägen, på det närmaste stället. Om man får tro gamla kartor så gick vägen på samma ställe 1965 som idag. Om olycksteorin skulle stämma har jag därför svårt att se att bilen kunnat åka i Nordre älv någon annanstans än antingen vid bron i Kungälv eller vid färjeläget i Kornhall. På båda platserna går vägen närmast rakt ut mot älven. Man tycker dock att en olycka borde ha upptäckts genast eftersom båda dessa platser är och var ganska trafikerade. Jag vet dessutom inte om dykningar här skulle löna sig; jag tror mig ha läst någonstans att strömmen i Nordre älv är mycket kraftig.
Citera
2010-06-15, 22:06
  #2303
Medlem
getosts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stakbröte
Det var ett jävla tjat om biljäveln och vägen den inte tog. Kan säga med stor sannolikhet att den inte är av intresse längre.

-

Jag undrar också varför den där bilen skulle spela så stor roll i sammanhanget eftersom den - enligt TS - inte tycks ha gjort något annat än sprängts.
Citera
2010-06-15, 22:26
  #2304
Medlem
CrapStacks avatar
Citat:
Ursprungligen postat av getost
-

Jag undrar också varför den där bilen skulle spela så stor roll i sammanhanget eftersom den - enligt TS - inte tycks ha gjort något annat än sprängts.
Nu var det iof inte "våran PV" som sprängdes, utan en annan bil.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in