[quote=WaltzingMatilda]Ja derstatic, man kan nog kanske säga att det är lite udda att skriva "oroa er inte". Jag föreställer mig att föräldrarna måste oroat sig en hel del för sina tvillingsöner eftersom de hade vissa psykiska problem. Antagligen var det jobbigt för dem att släppa iväg denne artonåring (han var dessutom inte myndig ännu vilket han ju skulle varit idag) på egna äventyr även om det bara gällde att ta sig till en konstskola 30 mil bort och stanna där ett tag.
Eller så har du alldeles rätt, Hymme visste att föräldrarna och brodern skulle få anledning att oroa sig eftersom han egentligen var på väg någon annanstans. Det där att han hade med sig en sovsäck stör mig lite,
Citat:
behöver man det på en skola med inkvartering?[/
QUOTE]
Nej WM. Naturligtvis hade han inte behövt en ryggsäck om han bara skulle direkt till konstskolan. Detta tolkar jag, att han tänkte stanna över någon eller några nätter någon annanstans innan han fortsatte upp till skolan. När det skrevs om "Hymmes" försvinnande i ett bokverk 1975, så nämns inte detta med ryggsäcken. Däremot nämns att han hade med sig två böcker.
Modern måste ha varit mycket orolig över att släppa iväg sonen på ensam denna ödesdigra dag. Till sist gick hon motvilligt med på att han skulle få företa denna resa på egen hand. Detta har också framkommit i en av tidningsartiklarna från 1965.
Det skulle inte förvåna mig om det var för första gången han skulle göra en längre resa på egen hand. Denna slutade också i katastrof, som måste ha utvecklats till ett trauma för hela familjen Lundqvist.