Citat:
Ursprungligen postat av
karlsoon
Det är inte alls omöjligt att det var ont om bilar.
Är det nångång det är ont om bilar i bostadsområden så är det lördagar när folk är iväg på utflykt och gör ärenden man inte hinner med i veckorna eller jobbar.
Folk som bor där har knappast råd med garageplats så jag kan tänka mig att dom slåss om parkeringsplatserna övriga tider

Varför låter du så jävla överlägsen hela tiden? Visst är det inget Djursholm men det är inget Tensta heller. Klart att en familj med två arbetande vuxna för det mesta har råd att lägga ett par hundralappar på en garageplats, om de nu har råd med bil. Snälla, kan du inte tagga ned på din attityd? Blir tråkigt att läsa i längden.
Citat:
Ursprungligen postat av
Darrar
Om vi uppmärksammar hennes mobbning av V så kanske Anna börjar behandla V bättre. Jag tror Anna är avundsjuk på V. V är snygg, duktig och snäll. Allt det Anna inte är. Lättare att älska Felicia som knappast är någon konkurrent till Anna.
Undra när Anna går ut och tar en mysfika med V? Går ut och shoppar lite kläder med V? Åker iväg och åker skidor med V eller åker skridskor? Aldrig sett att A gör saker med barnen för barnen. När hon gör något med barnen så är det hennes saker, hennes bortbjudningar hennes fixa naglarna hennes hårklippning. V får liksom hänga med på morsans aktiviteter. När ska Anna göra barnsaker? Åka till äventyrsbadet? Enda gången V får gå på bio är när mamma fått gratisbiljetter från Petrievent. Gör saker med V för helvete Anna. Hyr skidor i Hammarbybacken, gå till Gröna Lund, gör saker med din dotter.
Tror inte vi gör V någon tjänst, hon är nog inget jättefan av sin tokmorsa, vilket ingen normal person är. Det "vi" skulle kunna få Anna att göra är bara falskt skådespeleri. Allt för en bra Instagram-bild och nån larvig text. Anna är falskhet. Jag skulle uppmana Vanessa att hålla sig borta från övriga familjen, fokusera på sin skolgång och börja jobba och spara pengar när hon börjar gymnasiet. Spara ihop pengar och flytta omgående.
Glöm aldrig att Anna gör allt för sin egen skull. Hon går inte på bio med sin dotter för dotterns skull, utan för att få visa upp för världen hur bra mamma hon är. Anna skulle aldrig klara av att göra något utan att få berätta om det i ett format som IG, där det är lätt att ljuga, försköna, överdriva osv osv. Anna är en sjuk person som inte fungerar som du och jag, glöm aldrig det när ni tänker på detta haveri till människa.