Citat:
Ursprungligen postat av datja
Har inte mer fakta än du.
Nej, med "fallet" syftar jag bara på de kända juridiska turerna:
* Rättsläkare tog inte kända vetenskapliga rön i beaktande.
* Rättsläkaren (och ingen annan heller kanske) vet vad som är normala doser tiopental i prematura barn. Barn brukar normalt kräva högre doser än vuxna.
* Åklagaren gör en stor mediahändelse av utredningen i onödan (som sagt, borde frågat någon expertis på SoS) eftersom det inte var bråttom.
* Åklagaren släpper valda informations-munsbitar till media för att stödja sin sak bland allmänheten.
[* Antagande / gissning: Åklagaren fattar inte att tiopental antagligen har givits vid ett eller flera tillfällen under något av de vårddygn som föregick döden, det är detta tiopental man påvisar vid obduktion. Hon vill sätta åt kollegan och har därför bara hämtat in journalhandlingar för kollegans tid med barnet.]
För att veta om rättsläkaren hade kända vetenskapliga rön i beaktande måste man prata med henne inte lyssna på skvaller.
Rättsläkaren uttalade sig i media tidigare och påpekade att all fakta är
inte offentligt.
Ska vi ändra dagens norm kan man hamna i rätten och främmande läkare uttalar sig om enskilda personer men aldrig läst journaler.
Tänk vad många läkare som skulle åka dit med alla anmälningar/felbehandlingar från patienter om vi inte hade denna praxis-att ta del av fakta innan någon blir anklagad för gjort fel.
Beträffande åklagaren är inte
hennes journaler offentliga -ingen vet vad hon gjort eller inte gjort.
Kan bara tolka handlingar som vi känner till.
Peter Carlsson darrar inte av skräck med alla anmälningar.Det är som jag skrivit tidigare, det finns problem.JO/JK kommer att ta med detta i begrundandet.
Finns det fel ska det synliggöras.Har det aldrig begåtts fel är det bra om allmänheten får reda på det,för lugna sin oro.