Citat:
Ursprungligen postat av Jak@n
Tycker dock det kan vara värt om man spelar Ashe och ändå har en roll i bakre ledet och helt ska undvika dmg, då är det lite att arbeta mot sig själv att köpa tex merc eller ninja. Alternativet är kanske move 3 men man har ju liksom slow så det är ju inte rätt. Tycker hon får en skön höjning om man försöker fixa bootsen relativt tidigt och det märks ganska mycket på henne.
Nope, AS på Ashe är värdelöst. Med Ashe ska man trycka ut hög burst och möjligtvis bara plocka ner någon på ett par hits.
Det är bättre att rusha BF Sword och sedan köpa Bloodthirster (eller ännu hellre Infinity Edge, kruxet är att den är så satans dyr så jag brukar inte köpa den förrän i end-game när man kan farma champ-kills rätt hårt). Därifrån +3 boots för att kunna utnyttja Frost Shot ännu bättre (Köp givetvis Merc.threads om det är problem med CC, aldrig +armor-bootsen dock, melee ska du kitea som Ashe

)
Nästa item är högst individuellt och beror lite på vilken setup enemy kör. Är det ett gäng tanks eller liknande, kör Bloodrazor eller Last Whisper (där har du AS som är värt priset

), är det melee eller casters så kör på antingen något survivability-item typ Banshee's Veil (om många casters) eller Wardens Mail (om melee-heavy).
Gå sedan Youumus Ghostblade, det är ett grymt item på Ashe, +damage, +armor.pen, +crit, +as, +movement speed.
Jag skulle tippa på att man nu kan göra rätt schysst damage om man spelar rätt, det bör inte vara några problem att farma ihop till Infinity Edge om man nu inte köpte den istället för Bloodthirster.
Har gamet hållt såhär länge och kommer hålla en liten stund till så är det inte värt att köpa Bloodthirster (om du köpte Infinity Edge som första item dvs), man kommer aldrig kunna farma ihop kills för att göra den grym, köp hellre Frozen Mallet, visst, du har redan en permaslow i stort sett men det extra HPt och lite damage gör susen endgame
Tror inte jag har missat något.
Nåja, jag var kanske inte tvungen att skriva en liten guide, men jag kände mig nästan tvungen