Citat:
Ursprungligen postat av skurril
Kan någon hjälpa mig översätta vad de två produkterna som tjejen använder i den här videon heter?
http://www.wimp.com/woodenpicture/
"Gel Medium" är ett akrylmedium (också vissa typer av lim kan f.ö. kan användas till detta). Akrylmedium är en ganska stor produktgrupp, men det viktiga här är att det är någotsånär snabbtorkande, att det torkar möjligast genomskinligt och att det inte är vare sig för tunnt eller för tjockt.
Om man i en affär för konstnärsmaterial frågar efter "gel medium" eller "akrylmedium" och säger att man skall använda det till för en bild-transferering så torde de veta vad man är ute efter.
Skall kolla upp det där "Mod podge", vore intressant att veta. (Själv skulle jag kanske dra på ett lager akryl-lack el. dyl. som skydd).
EDIT: "Mod Podge" verkar vara en produkt specialutvecklad för decoupage - "all in one - glue, sealer and finish!". Med 99,9% sannolikhet också en akryl-emulsion.
I det här fallet, när man ändå använder en annan produkt först och väntar på att det skall torka, förstår jag inte riktig varför man inte skulle använda vilket lack som helst som lämpar sig för akryl.