2011-08-21, 17:40
  #2029
Medlem
DeusSanctis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Wheelgunner
Du har alltså den diagnosen själv?

Är det därför du har så korkade idéer om att uppfostra barn i en annan tråd!?

.
Nej, jag är snarare adhd:s antipod.
Citera
2011-08-21, 17:50
  #2030
Medlem
Skamligs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DeusSancti
Jag har läst det i en av mina böcker om adhd och min mamma har forskat på området.

Jag förstår, då får jag ta tillbaks vad jag sa och be om ursäkt för min nedlåtande ton. Dock tycker jag det låter som ett väldigt flummigt påstående då det är en väldigt bred diagnos som har med personliga drag att göra. Men skulle gärna läsa mer om det.

(Blir lätt aggressiv stämning i dessa trådar då det alltid flockas massa förnekare alá scientologer som smutsar ner trådarna och aldrig har något vettigt att säga)
__________________
Senast redigerad av Skamlig 2011-08-21 kl. 17:56.
Citera
2011-08-21, 18:14
  #2031
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Satansmord
Folk verkar inte ha koll på symptomen.

Koncentrationssvårigheter
Dålig impulskontroll X
Hyperaktivitet
Glömska

Det finns även andra symptom som är vanliga bland personer med ADHD men som inte är nödvändiga för att få diagnosen.

Nedsatt motorik
Sömnsvårigheter X
Sen tal- och språkutveckling
Problem med att tolka sinnesintryck
Hetsigt humör och trots
Psykiska problem som ångest, stark oro eller depression X
Tendens att upprepa eller "haka upp sig på" ord eller meningar
Tendens att upprepa eller "haka upp sig på" ord eller meningar
Tendens att upprepa eller "haka upp sig på" ord eller meningar
Tendens att upprepa eller "haka upp sig på" ord eller meningar
Känslomässig instabilitet X

Det finns en oerhört stor framdel med ADD/ADHD. Det man har väldigt stort intresse för blir man oftast väldigt bra på. Kolla bara på Picasso, Van Gogh, Mozart, Einstein med flera. De hade alla antingen ADD eller ADHD.

Jag highlightade dem symptom som jag hade som barn fram till slutet av tonåren och kryssade de jag har idag.

Iaf, ADHD och dagens uppfattning om diagnosen har i min personliga åskådning en jävligt förvrängd bild. När jag var liten så visste ingen vad ADHD var. Det var några läkare från amerikatt som hade börjat urskilja mönster och tendenser som senare skulle bli ADHD men det var inget de visste på vår barnmottagning 1992 och på så vis gick det inte att förstå vad man handskades med.

En unge som lägger sig ledlös på golvet i mataffären och skriker när den inte får lördagsgodis på en onsdag; dåliga föräldrar, tänkte förmodligen folk. Jag förstår verkligen hur jävla frustrerande det måste ha varit att vara förälder till ett bokstavsbarn på 90talet men idag har vi ju en rätt och slätt polär problematik. Om ett barn blir förbannad idag, inte kan stava till nationalencyklopedi eller har det lite tufft med siffror så facketeras man ju prompt som ett bokstavsmongo och alla besläktade diagnoser därtill. ADHD-barn, DAMP-barn, autistiskt cp etc. Det är ju alla ni som hetsar gentemot bokstavsbarnen som indoktrinerar och främjar dagens ungar att lägga skulden på en bokstavskombination.

Herregud, det finns folk som verkligen har problem och strider varenda jävla dag så vilka är ni att kasta skit och nedvärdera dem? Att inte förstå hur och varför en person reagerar som de gör rättfärdigar ingenting. Läs på lite om diagnosen och ropa in varg.

Det finns oerhört många nyanser av diagnosen också; fler än ni kan förstå. Bara för att Einstein var lite av ett introvert socialt rikspuckat geni innebär inte att det är en gemensam nämnare för alla med diagnosen.

Vill egentligen bara be folk sluta generallisera och tro att ni vet någonting om diagnosen så länge ni själva inte har studerat ämnet eller levt med det en längre tid. Jag hatar när folk drar paralleller mellan mig och något DAMP-barn som slänger sudd i bakhuvudet på alla i klassen. Det är för enkelt, för jävla primitivt att generallisera. Jag har lika mycket gemensamt med en random person på gatan som jag har med en random person på gatan med ADHD. Vi är alla olika.
__________________
Senast redigerad av GoingPro 2011-08-21 kl. 18:17.
Citera
2011-08-21, 18:56
  #2032
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pyramida
Sättet att sätta diagnoser håller på att göras om. Autism/asperger/ADHD är i stort sett samma sak med en små variationer bara. Personer med ADHD är okapabla att förstå andra människor till 100%. De har också problem med att förstå konsekvenserna av sitt görande.

Det är inte samma sak, och det är inte små variationer. Diagnoserna håller på att få tydligare diagnoskriterier och de är alla tre NPF, så långt är sant.
DSM-V är närmast att bli färdig. Asperger kommer då att tas bort och inkluderas i en gemensam benämning "autismspektrum tillstånd/störning(beroende på vad man helst säger)". ADHD kommer att stå kvar som egen diagnos.

Jag har en nära släkting i vuxen ålder som har ADHD, denna person skyller på sin diagnos i allt som denna inte vill göra. Jävligt störande må jag säga.
Man är aldrig sin diagnos, gäller alla.

Sedan kan jag hålla med om att TS frågeställning är märklig. ADHD har betydligt fler än de irriterande typerna som skyller på diagnosen, men de som skyller på sitt tillstånd finns i alla diagnoskategorier. Att just ADHD angrips är märkligt. Människan tycker om att välja de enklaste vägarna först, däri kanske det finns en del av svaret.
__________________
Senast redigerad av ChokingHazard 2011-08-21 kl. 19:14.
Citera
2011-08-21, 18:59
  #2033
Medlem
Skamligs avatar
Dom jag känner skyller aldrig på sin diagnos, de vill inte definieras av den. Diagnosen hjälper dom snarare att förstå sig själva bättre, och varför dom är som dom är/har svårare än andra. Det kan vara skönt att ha den insikten. Men att "skylla" på det är självklart fel.
Citera
2011-08-21, 19:03
  #2034
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Skamlig
Dom jag känner skyller aldrig på sin diagnos, de vill inte definieras av den. Diagnosen hjälper dom snarare att förstå sig själva bättre, och varför dom är som dom är/har svårare än andra. Det kan vara skönt att ha den insikten. Men att "skylla" på det är självklart fel.

+1
Citera
2011-08-21, 19:06
  #2035
Bannlyst
Mindre barn med ADHD har ofta ingen chans att kontrollera sig och kan därför inte ta ansvar för vad dom gjort, men när dom blir äldre (10+) så fungerar det inte på samma sätt längre för då har man lärt sig när man reagerar på ett sätt och kan motverka det genom att inte ta dig in i situationer där det börjar brinna i huvudet. Sen är det klart att det kan gå jävligt fel ibland ändå för det är svårt att tänka på hur man ska agera för att göra rätt hela tiden, det blir man bara deprimerad av tillslut.

Men som sagt, upp till 10 är kan man skylla på ADHD när man gjort något dumt men efter det så får man ta ansvar för sitt agerande, så jävla omoget att skylla på en liten störning så fort något går fel.

Ungefär som en kille i arga snickaren förut. Han påbörjade en massa saker men gjorde inte färdigt något, han gjorde i princip ingenting egentligen och allt var pga ADHD, blev så jävla arg när jag såg det. Kändes lite som att han pissade på alla som har ADHD när han betedde sig så.
Citera
2011-08-21, 19:07
  #2036
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av henkka
Faktum är att akademiker inte får damp/adhdungar, bara patrask som inte klarar av en normal uppfostran får "dampungar". Det handlar bara om att de värdelösa föräldrarna inte suttit gränser och lärt barnet hur man skall bete sig.
Sätter man ungen framför tvn som 2-3åring så ökar risken dessutom exponentiellt eftersom man vänjer hjärnan med tvns flimmer och att det skall hända något konstant. Barnet lär sig aldrig att ta det lugnt.
En normal förälder läser o.s.v för sina barn och ser till att hjärnan utvecklas.. en LM-rökande svanktatuerad helgalkoholist dumpar horungen (fader okänd) framför tvn och går och tar sig en grogg eller lite lådvin.. "för det är ju lill-lördag".

Du är nyregistrerad under pågående sommarlov och du talar om att vänta på sommarlovets slut? Köp en bok dampunge.. men den klarar du väl inte ens av att läsa.


adhd barn som växer upp i en såkallad normal familj får oftast den hjälp dom behöver under sin uppväxt för att klara sig i samhället och därav så uppmärksammas inte adhd ungarna från bra familjer lika mycket som dom från wt familjer.

en wt familj klarar oftast inte att ge sina barn den hjälp dom behöver, och då med en adhd unge så slutar det oftast med en kriminell människa i vuxen ålder, adhd finns i alla samhälls klasser

sen måste även en adhd unge få känna på konsekvener av sitt felaktiga agerande annars lär dom sig fort att utnyttja att dom slipper undan lätt. det är där det är viktigt med bra föräldrar som tar sitt ansvar o stöttar barnet för att ge det bra föruttsättningar att passa in i samhället som vuxen
Citera
2011-08-21, 19:33
  #2037
Medlem
Dom borde ta ansvar det är det ända sättet att lära sig sen om det är svår adhd så får dom väll gå på medicin punkt. Barn är ju redan spattiga så adhd gör ju så dom går ett steg länge än dom flästa.
Citera
2011-08-21, 19:54
  #2038
Medlem
SuperSilverHazes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ProfessorSlusk
Du har fel. Jag läser tredje året på juristprogrammet, min diagnos går nu under ADHD. Jag får t. ex inte köra bil pga. detta. Vi är 9 av drygt 120 elever som har ungefär samma diagnos. Jag vet detta då jag examineras under speciella former - skriver inte tentan tillsammans med alla andra.

Det kanske är så att ingen känt sig bekväm nog att tala med dig om det IRL av någon märklig anledning.

Men du behöver inte ta mitt ord på det. Ring och fråga vilken studievägledare du vill om särskilt studiestöd.
Visst fan får man väl köra bil även fast man har ADHD?
Citera
2011-08-21, 19:59
  #2039
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av SuperSilverHaze
Visst fan får man väl köra bil även fast man har ADHD?

För att få körkortstillstånds så krävs, beroende på fall, en ganska lång procedur. Kan ta upp till ett år innan man får börja övningsköra.

(förutsatt att du blir godkänd av en psykolog annars kan de hindra dig helt från att ta körkort)
Citera
2011-08-21, 21:12
  #2040
Medlem
MrOsbournes avatar
Enligt uppgift från en vän som jobbar som lärare så är elever med ADHD väldigt överrepresenterade bland de som har lågutbildade och oengagerade föräldrar. Kan kanske tyda på att det i många fall inte är en medfödd sjukdom, utan att de är helt enkelt ouppfostrade skitungar som aldrig lärt sig hyfs.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in