Citat:
Ursprungligen postat av brunstig
Jag har lyckats plocka en blomkålssvamp på strax under kilot. Nu eftersöker jag recept på hur jag på bästa sätt kan tillaga denna? Gärna hyfsat enkla recept.
Oj, det var inte illa!!
Du kan göra med den precis allt du gör med dina kantareller och lite till. Bäst blir den smörstekt med lit muskotnöt (färskriven), sellerisalt och en nypa cayennepeppar. Kör den på låg värme tills den blir av med en hel del vatten.
Den går också att göra soppa på. Den ser härlig ut i soppan eftersom den behåller sin form.
Ytterligare en variant är att fritera den och servera på asiatiskt vis. Du kan t ex ha sötsur sås till!
Nästa metod är att torka den. Skär den i ca 3-4 cm stora rosetter och kör in den i torkskåp på 4 timmar. Ta ut den och låt sluttorka i rumsvärme. Efter ca 3-4 dagar är den färdig. Lägg den då i en stor glasburk med en duk över och ett gummiband som håller duken på plats. Placera burken på en torr och mörk plats. Svampen går sedan att använda till precis allt. Extra trevlig blir den i diverse grytor.
Den går också att grilla! Först måste man dock förvälla den. Sedan skär man den i lagom stora bitar eller tvärs över och grillar på svag värme. Pensla den med en diskret limeolja och någon typ av grillkrydda. Denna får dock inte "döda" svampens diskreta smak, så var försiktig med mängden. Glöm heller inte att låta svampen torka efter förvällningen och pensla den med en fin olja!
Och slutligen. Den går att lägga in i ättikslag. Dela den i mindre rosetter, ansa noga från ohyra, barr och grus och lägg den i glasburk. Koka upp lagen och häll denna över svampen. Låt dra i minst tre - fyra dygn. Du måste äta upp svampen ganska omgående eftersom den har en tendens att bli dålig fort. Om man vill undvika det så bör man förvälla hela burken (tillsluten) med svamp i. I så fall behöver man inte förvälla svampen separat. En sådan burk håller i månader.
~Paul~