Citat:
Ursprungligen postat av Sereena
Låter man grädden puttra några minuter så tjocknar den lite, sen så gillar jag mine köttfärsås lite halvsimmig.
Jag brukar ha i 1-3 "super solo" beroende på storlek och mitt humör.
Köpte krossade tomaten med vitlöksmak en gång, men dom smakade ingenting, den med basilika och grejjer är bättre men inte bra, numer så köper jag bara passerad tomat naturell (den krossade smakar "fel" på nåt vis, brukar ha en tednens att smaka väldigt surt) och hivar i ett lass tomat, frusen basilika.
3 super solos som inte är gratinerade tar ju över smaken. Fast nu lagar jag ju till en. En räcker. Tycker dom är lite mildare i smaken, och har man tur så får man ju en halv sallad på köpet.
Pressen (jag har flera men rensgrunkan går sönder hela tiden) så jag köpte en med inbyggd rens.
http://orthexgroup.se/sv/products/kitchentaste/koka-och-steka/2332-vitlokspress-plast
men det blir lite beskt, bara krossa klyftor några med skal mellan knivbladet och bänken och hiva i dom (utan skal) funkar bätte.
Haha, låter som jag kan lita på dig. Blev lite ställd av din förra kommentar
Citat:
Ursprungligen postat av Sereena
Huh dutta på med vitlök? vad smakar inte vitlök?