Citat:
Ursprungligen postat av NewDeer
Ja, jag tänkte på scones men när jag googlade det så stod det att man behövde smör eller mjölk också. Men det går alltså utan? Du råkar inte ha nåt recept, det vore jättesnällt

Förlåt att jag skrev så otydligt. Jag menar att du bör ha smör till scones.
Om du inte har det så blir det enklast att fixa Libabröd-liknande skapelse. Blanda ihop mjöl, salt, socker (lite!), vatten, lite bakpulver och om du har anis eller fäkål i pulverform (hoppa över annars). Fixa en ganska fast deg som du låter vila i kyl i minst en halvtimme.
Ta fram sedan, dela i små kulor på en diameter av ca 3,4 cm och platta ut dem så att de är ca 17 cm i diameter. Pudra en platta med lite mjöl och lägg på nästa. Kavla nu ut den sammansatta kakan till ca 22-23 cm i diameter.
Grädda ett gäng sådana här dubbelkakor i torr panna. Vänd på dem när den ena sidan (den mot plattan) börjar bli liksom bubblig och brödet börjar blåsa upp sig. Grädda då också den andra sidan. Var uppmärksam, gräddningen kan gå väldigt fort! Ha inte för hög värme!
När du har gräddat ett gäng sådana här flatbröd så kan du låta dem vila tills de är ljumma. Ät dem sedan med äkta smör och finhackad rödlök som är pudrad med lite rött paprikapulver.
~Paul~