Citat:
Ursprungligen postat av
carlpetersen73
flashback tenderar att vara moralens högborg. Är det verkligen bara folk som sover med händerna på täcket här? Släpp hem henne, hon har straffats nog.
Det måste ju ändå vara Etiopiska myndigheter som bestämmer när hon har straffats klart, och inte Svenska?
Hon har ju inte suttit av en enda dag av sitt Svenska straff än?
Jag säger inte att Etiopiens rättssystem är bättre än vårat, men i Etiopien har man bestämt att man ska ha det så här i fängelserna, då bör man tänka på det innan man begår brott där.
Etiopien kanske till och med tillämpar hårdare straff för utländska medborgare som begår brott där, något som jag tycker vi skulle införa här också.
Det borde ju avskräcka folk från att komma till landet och begå brott kan man tycka.
Jag sover väldigt gott om nätterna, jag behöver inte ligga på golvet med råttor och kackerlackor, och jag har ett täcke att ha händerna på, det har nog inte Ingela, med all rätt.