Citat:
Ursprungligen postat av Flow91
Jag tror att de flesta dubblar. Jag känner en som läser 300%( KI(läkarlinjen),HHS,KTH(Teknisk Fysik)).
Ärligt talat så är det bättre att välja ett program och koncentrera sig på det, men självklart kan man läsa flera. Det kräver dock väldigt mycket ifrån dig: Tid, effektiv studieteknik och intresse.
En majoritet dubblar inte, år 2009 hade 20% av alla examinerade studenter på HHS en ytterligare examen (HHS Placement report 2009).
Förövrigt har jag en bekant som under en kort tid dubblade HHS och läkarprogrammet, enligt denne så var det väldigt svårt att få ihop studierna, främst för att både tentor och föreläsningar krockade. Jag kan inte ens tänka mig hur det skulle vara att läsa tre utbildningar alla med mycket schemalagd tid där man ofta kommer vara tvungen att senarelägga tentor på grund av schemakrock. För att inte tala om obligatoriska labbar/gruppuppgifter som det finns gott om på alla de tre utbildningarna.
Att någon skulle läsa de tre programmen samtidigt kanske är möjligt under en kort tid, kanske för att känna på de olika utbildningarna innan man bestämmer sig, men att ta en examen inom alla tre områden inom rimlig tid kan jag inte tänka mig vara något annat än omöjligt. Främst på grund av den absurda studiebördan.
Läkarstudenter är dessutom enligt undersökningar de studenter som lägger ned mest tid på sin utbildning, civilingenjör inom teknisk fysik är den utbildning som uppfattas som den mest avancerade utbildningen du kan läsa i Sverige, att sedan lägga på en ytterligare examen i ett ämne som är helt frånkopplat de andra skulle kräva en rainman av rang.
Syftet med att läsa 300% känns lite oklart också, fråga gärna nästa gång du träffar honom (jag får ta och anta att ingen kvinna någonsin skulle få för sig att göra något sådant).