http://www.imdb.com/title/tt0337697/
The Prince and Me (2014). Edvard, Danmarks (!) unge kronprins, längtar ut i världen någonstans där han kan få vara sig själv, där inte alla vet att han är prins och särbehandlar honom. Så han börjar på ett college i USA mot sina föräldrars önskan. De stryper då hans finanser, så han blir tvungen att söka ett extrajobb på campus. Där arbetar även hans labbpartner från kemilektionerna: Paige. Hon är en bonddotter som vill gå läkarlinjen och sedan rädda världen. HUR ska det här gå..?
Söt film som jag tror att jag skulle ha gillat mycket i 12-15-årsåldern. Ja, kanske senare än så! Vilken flicka har inte drömt om att en snygg prins ska böja knä för henne och överräcka en fantastisk påkostad ring, och sedan ska hon få välja fantastiska kreationer från de bästa designers, och prova ut diadem tillsammans med drottningen i den kungliga skattkammaren, typ!
Den största behållningen när jag ser filmen i min nuvarande ålder, är dock humorinslagen. Som när den nu fattige prinsen ändå har med sig sin private betjänt, som lagar gourmetmat åt honom på ett liten bärbar spis - i studentrummet som prinsen delar med en alldeles hopplös, originell typ! Eller när prinsen ska försöka tvätta för första gången, eller när han ska försöka sköta ett jobb för första gången... Eller detta att han, som förmodligen fått läsa engelska sedan barnsben får man förmoda, faktiskt talar mer korrekt engelska och förstår mer av t.ex. Shakespeare än HON, den infödda amerikanskan! (Detta stämmer för övrigt med min erfarenhet - många amerikaner är bedrövliga på engelska.) Gillar även att de problematiserar detta med monarkin lite, och visar upp de bisarra sidorna också och inte bara den romantiska prinsessdrömmen.
Fina bilder från Danmark, som de lyckas måla ut som ett pittoreskt, gammaldags sagoland... Så kan det säkert vara, i amerikanernas fantasi. Kul att åtminstone prästen vid kröningsceremonin var en riktig dansk som talade danska! Annars talade alla danskar engelska med varandra, och sådant stör mig alltid.
7/10