Citat:
Ursprungligen postat av Makkarash
Har ett ködatum som novisch 22:04 och har insett att jag inte kommer få boende innan jag börjar. Finns det chans att jag kan få novisch-boende alls innan de bostäderna tar slut, eller är jag helt körd?
Det är helt kört att få något nu på hösten. Lika bra att inse det nu så att du inte går runt och hoppas.
Citat:
Jag har även hört runt på bopoolen och blocket osv men hittar inget boende. Ett alternativ blir då att pendla, men det kommer medföra att jag missar 5 föreläsningar i veckan. Är föreläsningarna super-viktiga för att klara tentorna eller är det lugnt?
Vad ska du plugga? Varierar rätt mycket från kurs till kurs, men jag personligen tycker ofta att föreläsningarna inte alls ger så mycket (jag kan dock bara tala för de kurser som ges på LTH). Brukar själv skippa åtminstone hälften nu för tiden, men det är väl inte något jag skulle rekommendera till någon som är ny (men du verkar inte riktigt ha något annat alternativ som det ser ut nu). Det gäller bara att ha disciplin och läsa extra i kurslitteraturen själv, istället för att föreläsaren ska förklara det för en. Sen hur viktiga föreläsningarna är för dig beror givetvis på hur snabbt du själv kan ta till dig det som står i kurslitteraturen. Det hjälper väldigt mycket om föreläsaren lägger upp sina anteckningar på nätet. I vissa kurser jag haft har jag genom 10-15 mins pluggande hemma i princip fått ekvivalent kunskap som en 2 timmars föreläsningar (jag överdriver inte).